Az EPR rendelet lehetőséget biztosít a gyártóknak (ideértve a külföldi előállítású körforgásos termékek első belföldi forgalomba hozóit, saját célú felhasználóit is), hogy 2023. III. és IV. negyedévi adatszolgáltatásaik adatait 2024. január 1. és március 31. között egy alkalommal, utólag módosítsák.

EPR adatszolgáltatás módosítási lehetőség
Az általános szabályok szerint a MOHU számla kézhezvételét követő 15 napon belül van lehetőséget az adatok helyesbítésére. Ugyanakkor most egy rendelkezés újabb lehetőséget biztosít a korábbi adatok korrigálására. A határidő viszont jogvesztő, vagyis 2024. március 31-e után a 2023-as EPR adatszolgáltatások adatai már nem változtathatók meg, ami jelentős anyagi többletteherrel járhat.
Javasolt a 2023-as EPR adatszolgáltatás megvizsgálása
Ezért javasoljuk, hogy az érintett vállalkozások tekintsék át az Országos Hulladékgazdálkodási hatósághoz benyújtott, 2023. évre vonatkozó EPR adatszolgáltatásaikat. Vizsgálják meg, hogy az adatszolgáltatás alapját képező termékek, csomagolások körét, az EPR bázisául szolgáló ügyleteiket, hogy azok valóban kötelezettség alá estek-e, esetleg lehetőség van-e valamilyen mentesítési forma alkalmazására. Amennyiben valóban keletkezett EPR kötelezettség, úgy érdemes átnézni, hogy megfelelő-e az EPR adatszolgáltatást képező bizonylat, nyilvántartás.
Hogyan módosíthatók a korábban benyújtott EPR adatok?
Tanácsoljuk, hogy szükség esetén még a jogvesztő határidőn belül módosítsák a korábban benyújtott adatokat az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszerben.
Amennyiben a fenti témával kapcsolatban segítségre van szüksége, keresse szakértőinket, szívesen állunk rendelkezésükre. A LeitnerLeitner tanácsadói segíthetnek megállapítani, hogy vonatkozik-e Önre EPR adatszolgáltatási kötelezettség, hogyan teljesíthető a kötelezettség, valamint melyek azok az esetek, amelyek az adatszolgáltatás körébe esnek.


