A cégeknek már 2017 óta kötelező bejelenteniük az adóhatóságnál az úgy nevezett kapcsolt feleiket – vagyis az egy vállalatcsoporthoz tartozó, közös tulajdonossal, ügyvezetéssel rendelkező testvér- és leányvállalataikat – méghozzá az első üzletkötés alkalmával. Ennek elmulasztása eddig sem volt kockázatmentes, de augusztus 1-től még drágábbá válhat a feledékenység! Ugyanis idén augusztustól a mulasztási bírság tételek a duplájára nőttek, így erre a hiányosságra vonatkozóan is akár 1 millió Ft-ig terjedhet a bírság.
Ezt a transzferárazással összefüggő kötelezettséget az első szerződéskötést követő tizenöt napon belül kell teljesíteni, valamint a kapcsolt vállalkozási viszony megszűnését követő tizenöt napon belül.
Ugyanakkor fontos tudni, hogy ez esetben nem relevánsak a transzferár-nyilvántartás készítésére vonatkozó éves értékhatárok: vagyis minden kapcsolt vállalkozásra kiterjed a kötelezettség, akivel akár egyetlen kis értékű ügyletet is létrejön.
A vállalkozások többnyire a könyvelőiktől várják el, hogy ezeket a bejelentéseket megtegyék. Ugyanakkor előfordulhat, hogy nem tájékoztatják őket időben egy kapcsolt féllel létrejövő szerződésről, így a bejelentés végül is elmarad. Most azonban érdemes átgondolni, hogy volt-e olyan korábban kötött ügylet, amelynél nem történt meg az adatszolgáltatás, és ha volt, akkor ezt mielőbb pótolni kell! Ez esetben érdemes tanácsadó bevonásával átgondolni, hogy milyen módon kerülhető el a bírság, esetleg igazolási kérelemmel kimenteni a mulasztást. A jövőben pedig érdemes a működési rutinba beépíteni az adatszolgáltatás határidőn belüli teljesítését!
Jól jár, ha a LeitnerLeitner transzferár csapatát választja, egyrészt mert kifejezetten erre a területre specializálódott tanácsadók fogják segíteni, vagy mert az Üzletág vezetője, Fotiadi Ágnes korábban a NAV Szokásos Piaci Ár-megállapítási Főosztályát vezette, így a hibák feltárásában a hatósági oldalon megszerzett tudását a vállalatok transzferárazási gyakorlatának tökéletesítésében kamatoztathatja, és végül mert komplexen közelítünk a kérdéshez, az adott ügyleten túl a teljes transzferárazási gyakorlatra figyelünk, felhívjuk a figyelmet a számviteli, egyéb adózási összefüggésekre is.