Duplázódó családi kedvezmény, lakásfelújításra is felhasználható Szép Kártya, újragondolt adómentességek az energiamegtakarításra, a hulladékbegyűjtésre, a sporttámogatásokra, a sport-, kulturális- és állatkerti belépőkre, munkáltatói adómentesség a kiemelt sport- és nemzeti eseményekre, a diákhitel támogatásokra. Cikksorozatunk első részében a Parlament előtt fekvő adótörvény-módosítások magánszemélyekhez, személyi jövedelemadóhoz kapcsolódó változtatásait vesszük sorra.
A Parlament elé beterjesztett adócsomag megegyezik a korábban társadalmi egyeztetésre bocsátott tervezettel abban, hogy a családi kedvezmény összegét gyermekszámtól függően emelné, ahogy a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermekek után járó kedvezményt is. Az emelés várhatóan két részletben valósul majd meg: 2025. július 1-jétől a jelenlegi másfélszeresére, 2026. január 1-jétől a jelenlegi mérték kétszeresére emelkedik a kedvezmény. További részleteket talál a LeitnerLeitner korábbi hírlevelében.
A SZÉP Kártyán 2025. január 1-jén nyilvántartott és a számlára 2025-ben érkező munkáltatói támogatás 50%-a 2025-ben felhasználható lesz lakásfelújítási kiadásokra is a külön kormányrendeletben meghatározott szabályok szerint.
A Szép Kártyás változások és adómentes juttatások újraszabályozása miatt érdemes a céges Cafeteria és béren kívüli juttatási rendszerek átalakítását is alaposan átgondolni.
Adószakmai, számviteli és jogi támogatásért forduljon a LeitnerLeitner és a LeitnerLaw szakértőihez.
Az Szja törvény alapján a munkáltató mellett a szakszervezet és a szövetkezet is adhat béren kívüli juttatást (a szakszervezet üdülési szolgáltatás formájában, a szövetkezet a közösségi alapjából nem pénzbeli formában juttatott jövedelem formájában). Mindkét jövedelemre értékbeli korlát vonatkozik: az első a minimálbér összegéig, a második a minimálbér havi összegének 50%-áig adható. A javaslat szerint az értékhatárt meghaladóan adott juttatás egyes meghatározott juttatásként (tehát kifizetői adózás mellett és nem a juttatásban részesülő magánszemély jövedelmeként) lehet majd adóköteles.
Átmeneti rendelkezés alapján már a 2024. január 1-jére visszamenőlegesen adómentessé válik a hitelesített energiamegtakarítással (HEM) összefüggésben keletkező jövedelem, így különösen a beruházásra, korszerűsítésre, felújításra tekintettel a magánszemély által megszerzett bevétel, hitelesített energiamegtakarítás, továbbá az említett magánszemély által a hitelesített energiamegtakarítás, mint vagyoni értékű jog átengedése ellenében megszerzett bevétel. Továbbá a nem egyéni vállalkozó magánszemély által a villamos energiáról szóló törvény szerinti aktív felhasználóként, energiaközösség tagjaként megszerzett villamosenergia értékesítéséből – legfeljebb évi 12.000 kWh – származó bevétele, valamint a rendszerszintű szolgáltatás, illetve elosztói rugalmassági szolgáltatásból származó bevétele együttesen legfeljebb évente a minimálbér összegéig, további részletszabályokat is figyelembe véve.
Az energiamegtakarítással kapcsolatos adózási és jogi kérdésekben bizalommal támaszkodhat a LeitnerLeitner és a LeitnerLaw szakértőinek tanácsaira.
Adómentessé válik kisgyermeknevelést támogatása, amely kiterjed technikumi képzésben aktív tanulói jogviszonnyal vagy csecsemő- és kisgyermeknevelő főiskolai alapképzésben (BA) aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezőkre is.
Egyéb indokkal lesznek adómentesek a kötött felhasználású Diákhitel II. konstrukció havi törlesztő részleteinek megfizetéséhez és a hitel visszafizetéséhez, előtörlesztéséhez adott munkáltatói juttatások is.
Munkáltatói hitelezés, hitelkiváltás, kamattámogatás adózási és jogi kérdéseiben segítik Önt és cégét a LeitnerLeitner és a LeitnerLaw szakértői.
Újraszabályozzák a sporttal kapcsolatos adómentességi szabályokat is, beleértve a közcélú juttatások körében adómentes sportolói juttatásokat, a kifizető által fenntartott sportolási célú létesítmény, illetve a sporteszközök ingyenes vagy kedvezményes használatának útján biztosított juttatásokat, valamint a sportszervezet, szakszövetség juttatásait és a sportegészségügyi juttatásokat.
A sport, kulturális és állatkerti belépők adómentességét is újragondolják. A sportrendezvényekre szóló belépőjegyek és bérletek adómentességének mintájára kapnak mentesítést az adózás alól a kulturális belépőjegyek és bérletek is (pl. múzeumok, kiállítások, színház-, tánc-, cirkusz- vagy zeneművészeti előadások, közművelődési események), a könyvtári beiratkozási díj, valamint az állatkerti belépőjegy, bérlet. Az adómentesség mindhárom kategóriára külön-külön érvényesíthető adóévenként legfeljebb a minimálbér összegéig. Magyarországon összesen 38 állatkert és vadaspark működik. Az állatkertek a turisztikai kínálat részét képezik, esetenként TOP attrakciónak tekinthetők, amelyek maximálisan bekapcsolódnak, illeszkednek a térségi turisztikai vérkeringésbe, és önálló utazási motivációt generálnak a térségbe vonzva a látogatókat. Működésük tehát meghatározó mértékben hozzájárulhat a turisztikai célú tartózkodási idő növeléséhez és a turisztikai bevételek bővüléséhez, ami indokolja az adómentes körbe való beemelésüket.
Adómentesek lesznek a kiemelt sporteseményekre, nemzeti rendezvényekre reprezentáció és üzleti ajándék keretében adott belépők is.
A károk megtérülése, a kockázatok viselése körében adómentes a kártalanításként (ideértve a kisajátítással összefüggő járulékos költségek megtérítését, valamint a kisajátítás alapjául szolgáló közérdekű célra megvásárolt ingatlan vételárát is), kárpótlásként, kártérítésként, sérelemdíjként, vagyoni elégtételként kapott összeg, ha az nem jövedelmet pótló kártalanítás, kárpótlás és kártérítés. Ugyanakkor, a bíróság által peres eljárás keretében megállapított sérelemdíjjal ellentétben nem minősülhet adómentesnek az ezen a jogcímen teljesített kifizetés, ha arról a felek peren kívül, bírósági jóváhagyás nélkül állapodnak meg.
Adómentessé válnak az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztár bizonyos kiegészítő szolgáltatásai is. Az Önkéntes Kölcsönös Pénztárakról szóló törvény ugyanis 2025-ben lehetővé teszi, hogy a nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélra (lakáscélú hitel- vagy kölcsönszerződés önrészére, valamint törlesztésére, lakás vagy lakóház, valamint tanya, vagy birtokközpont korszerűsítésére, felújítására) is felhasználhatók legyenek. A rendelkezés az így felhasznált összeg adómentességét biztosítja.
A hulladék átadásának ösztönzése érdekében kapott adómentességet a kötelező visszaváltási rendszer keretében a magánszemély részére a forgalmazó által kifizetett, juttatott visszaváltási díj (ideértve az automata visszaváltó berendezés által kibocsátott utalvány formájában juttatott visszaváltási díjat, valamint az itt felajánlott összegeket), kivéve, ha a hulladék átadása gazdasági tevékenység keretében történik.
A javaslat a kamatjövedelem szerzési helyére vonatkozó rendelkezést is kiegészíti a kamatjövedelem meghatározásával, amely elsősorban jogtechnikai jellegű pontosítás, azonban két gyakorlati következménnyel is jár:
- ha egy magyar adóügyi illetőségű magánszemély kamatnak nem, de kamatjövedelemnek minősülő jövedelmet (azaz külön adózó jövedelmet) szerez egy nem egyezményes államból, akkor e jövedelem az Szja törvény alkalmazásában külföldről származónak minősül és vele szemben beszámítás érvényesíthető;
- ha egy magyar kifizető (pl. hitelintézet, biztosító) az Szja tv. 65. §-a szerinti kamatjövedelmet (amely ugyanakkor nem minősül kamatnak) juttat egy olyan külföldi adóügyi illetőségű magánszemély részére, amely magánszemély illetősége szerinti állammal Magyarországnak nincs adóegyezménye, akkor e jövedelem szerzési helye Magyarország lesz, és így Magyarország megadóztathatja e jövedelmet.
Magánszemélyek speciális adózási kérdéseiben a Global Mobility üzletág munkatársai és munkajoggal foglalkozó specializált szakértőink állnak az Ön rendelkezésére. Forduljon hozzánk bizalommal tőkejövedelmeinek, ingatlanbefektetéseinek, vagyonbefektetéseinek adó és jogi kérdéseivel, valamint külföldi kiküldetések vagy itthonról végzett külföldi munka esetén.
Adószakmai, számviteli és jogi ügyekben támogatják Önt a LeitnerLeitner és a LeitnerLaw szakértői.
Az újonnan induló, innovatív, piaci értékkel bíró szellemi termékkel rendelkező vállalkozások létrejöttének előmozdítása érdekében a javaslat adómentessé tenné a magánszemély tulajdonos szellemi termékének gazdasági társaság részére történő apportját. Míg az általános szabályok szerint, a szellemi termék apportja alapján megszerzett értékpapír esetében a szellemi termék megalkotása érdekében az eredeti jogosult magánszemély által a hozzájárulás szolgáltatásáig teljesített, igazolt kiadás minősül az értékpapír megszerzésére fordított értéknek.
Ismételten módosítják a magánszemély által igénybe vett szolgáltatások adókötelezettségét. A 2024. január 1-i módosítást követően a piaci szereplők által jelzett bizonytalanságok tisztázása érdekében saját szolgáltatás esetén 2025. január 1-jétől újra a 2023. december 31-én hatályos szabályt kell alkalmazni. E szerint a bevételszerzés időpontja az a nap, amelyen a szolgáltatás nyújtójának az általános forgalmi adóról szóló törvény rendelkezései szerinti teljesítési időponttal adófizetési kötelezettsége keletkezik vagy keletkezne (függetlenül attól, hogy a juttatásról készül-e bizonylat vagy sem). Az esetleges visszamenőleges önellenőrzések elkerülése érdekében, az adófizetési időpontja az a nap lesz, amelyen a szolgáltatásról szóló bizonylat a kifizető rendelkezésére áll.
A jogalkalmazás megkönnyítése érdekében, a 80%-os költséghányad alkalmazására jogosító tevékenységek listáját az eddig alkalmazott TESZOR-kód helyett, az egyéni vállalkozók által más vonatkozásban is használt ÖVTJ-kódokra módosítják.
2024 nyarán módosult a kereskedelemről szóló törvényben a magánszálláshely fogalma. A lakás és az üdülő mellett magánszálláshelynek minősül az emberi tartózkodásra alkalmas gazdasági épület is, így ezt a Szja törvényben is lekövetik a fizetővendéglátó tevékenységet végzők tételes átalányadózásának újra szabályozásával. Tételes átalányadózás a jövőben csak akkor lesz választható, ha a magánszemély magánszálláshely-szolgáltatási tevékenységét legfeljebb három ingatlanban végzi; több saját tulajdonú ingatlan magánszálláshelyként történő hasznosítása esetén a tételes átalányadózás nem választható, az adókötelezettséget az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell teljesíteni.
A magánszálláshely-szolgáltatók és a szállodák közötti adózási versenyfeltételek egymáshoz való közelítése jegyében emelkedik a tételes átalányadó éves mértéke 2025. január 1-jétől lakószobánként 150.000 forintra azokon a településeken, ahol a tárgyévet megelőző második évben a vendégéjszakák száma meghaladta a 2 milliót, és 38.400 forint marad azokon a településeken, ahol ez alatt volt. A NAV minden év január 31-éig a honlapján teszi majd közzé a magasabb adóteherrel érintett települések listáját (2025-ben az átmeneti szabályoknak köszönhetően már január 15-én).
A Kormány rendeletben szabályozza majd a magyar építészetről szóló törvény szerint műemléknek minősülő ingatlan értékesítéséből származó jövedelem adómentességének részletszabályait. Hiszen, szintén adómentes lesz a műemléknek minősülő ingatlan 3 éven túli értékesítéséből származó jövedelem, feltéve, hogy a magánszemély az ingatlant a megszerzést követően a műemlékvédelmi előírásoknak megfelelően felújította, műemléki helyreállítását elvégezte. Nem érvényesíthető az adómentesség, ha az ingatlan értékesítése gazdasági tevékenység vagy egyéni vállalkozói tevékenység keretében történik.
***
A 30 éves LeitnerLeitner és a 2024-től működő LeitnerLaw Ügyvédi Iroda az egyik legjelentősebb adó- és jogi tanácsadó, könyvelő, bérszámfejtő és könyvvizsgáló vállalatcsoport hazánkban. Legyen szó komplex tranzakciók elemzéséről, speciális céghelyzetekről, adótervezésről vagy az ügyletek jogi előkészítéséről, bármely területen kérheti a LeitnerLeitner és a LeitnerLaw tanácsát. Szolgáltatásaink közös jellemzője a holisztikus megközelítés: a feladatokat minden oldalról megvizsgáljuk, a problémákra komplex, ugyanakkor gyakorlatias megoldást kínálunk.
Mit hoz a 2025-ös év a vállalkozások számára?