A különféle dolgozói juttatási csomagok összeállításakor gyakran merül fel, hogy a munkáltatók hogyan tudják támogatni a dolgozók egészségmegőrzését. Szerencsére számos megelőzést, gyógyulást elősegítő cafetériaelem szolgálja ezt a célt, és a mai felgyorsult, stresszel teli világban jelentőségük egyre nő, és a munkavállalók is egyre jobban értékelik. A dolgozók egészségmegőrzését támogató céges intézkedések növelik a munkatársak elégedettségét és a lojalitását, hiszen a munkabér után a munkakörnyezet egészségre gyakorolt hatása és egészségmegőrzést elősegítő intézkedések megléte a legfontosabb szempont a munkahely-választásban.
A munkavállalói természetbeni juttatási összeállításakor több szempontot is mérlegelni kell. Az egyik legfontosabb tényező, hogy a juttatást milyen adók terhelik. Mivel nem készpénzben, hanem célhoz kötötten (a kivétel a 100 ezer Ft-os készpénzjutatás) adják, kérdés, hogy melyek ezek, és hogy valóban szüksége van-e a dolgozónak a juttatásra.
Nagyon fontos feltétele a vállalati cafetériarendszernek, hogy a munkáltató szabályzatban írja le, hogy milyen juttatási elemeket lehet választani, és mik ennek a feltételei. Ezeknek mindenkire egyformán érvényeseknek kell lenniük, a munkavállalók közötti indokolatlan különbségtétel nem megengedett, sőt a jutalmazni, motiválni sem szabad cafetériával.
Először vizsgáljuk meg tehát a különféle egészséget támogató juttatásokat adózási szempontból. 100 Ft bruttó bér alapesetben 121 Ft-jába kerül a cégnek, melyből a munkavállaló 66,50 Ft-ot kap meg. A különféle természetben adható juttatási elemeknek minden formája előnyösebb ennél adózási szempontból. Világos, hogy a legelőnyösebbek az adómentes juttatások, de a kedvezményes adózású, hivatalos nevükön „béren kívüli juttatások” is jelentős megtakarítást eredményeznek. Végül a mérsékelten kedvezményes adózású elemek, hivatalosan „béren kívüli juttatásnak nem minősülő, egyes meghatározott juttatások” is megérik a bérekhez képest. A kedvezményes adózású elemeket összesen 34,22% adó terheli (15% személyi jövedelemadó és 14% egészségügyi hozzájárulás, melyet egy 1,18-as alapra kell számolni). A harmadik csoportba tartozó juttatásokat összesen 40,71% adó terheli. De lássuk, hogy mennyire jól használhatóak a juttatások!
Adómentes juttatások
Foglalkozás-egészségügyi ellátás: Talán sokan nem is sorolják a cafetériaelemek közé ezt a juttatást, és annyiban igazuk is van, hogy ezt bizonyos létszám felett kötelező biztosítani a munkatársaknak, vagyis nem plusz, nem lehet „hazavinni” és kedvünk szerint használni. De vitathatatlan, hogy ennek biztosításával a munkáltató sokat tesz a dolgozói egészségéért! Az üzemorvos feladata ugyanis, a munkavállalók testi és lelki egészségének védelme, és hogy segítsen az egészséget nem veszélyeztető munkakörnyezet kialakításában, az egészségkárosodások megelőzésében, és szükség esetén írjon elő különféle szakorvosi vizsgálatokat.
Kockázati betegség-/egészségbiztosítás: Számos biztosító társaság kínál olyan csomagot, mely tartalmaz magánkórházakban, rendelőkben elvégezhető szűrővizsgálatokat. Ez előnyös mindkét fél számára, hiszen a munkavállalónak nem kell sorban állnia, hosszú előjegyzéssel jelentkeznie a vizsgálatokra, a munkáltató is könnyebben tudja megszervezni a rövidebb, néhány órás kiesést, ráadásul így sokáig maradnak egészségesek dolgozói! A befizetett összeg adómentességének azonban van egy felső határa: havonta minimálbér 30%-áig nyújtható (azaz 2018-ban 138.000 Ft 30%-a 41.400 Ft/hó összegig). Lehetőség van adómentesen csoportos egészségbiztosítások kötésére is.
Védőoltások: A téli járványok idején jöhet jól.
Kedvezményesen adózó juttatások (béren kívüli juttatások)
Széchenyi Pihenőkártya (SZÉP-kártya): A szabadidő alszámlára elhelyezett összeget a munkavállalók sport- és szabadidős tevékenységükre költhetik el. A juttatási keret évi 75.000 Ft, mely a munkáltatónak évi 100.665 Ft-ba kerül. Többek közt különböző edző- és fitnesztermekben, fürdőkben, strandokon, uszodákban, kerékpárszaküzletekben és -szervizekben, sportszerboltokban költhető el. Minden olyan szolgáltatás kifizethető róla, ami ahhoz kell, hogy a dolgozó tartalmasan, egészségesen tölthesse el szabadidejét. Túlzás nélkül kijelenthető, hogy ez a juttatási forma szolgálja leginkább az egészség megőrzését, hiszen az ehhez nélkülözhetetlen rekreációt támogatja célzottan, el kell költeni a nyaraláson, az uszodában, a masszázson.
Mérsékelten kedvezményes adózású juttatások
Egészségpénztári hozzájárulás: Összeghatár nélkül nyújtható, széles a felhasználás köre.
Belépőjegyek, bérletek: pl. konditerembe, uszodába.
Széchenyi Pihenőkártya (SZÉP-kártya): a törvényi korlátot meghaladó része ebben a kategóriában adóköteles.
Céges sportprogramok: A munkavállalók számára szervezett, vállalati sportprogramok, egészségnapok célja, hogy meghozzák a dolgozók kedvét a rendszeres sportoláshoz.