Sokat bukhatnak az adózók, ha nem ellenőrzik idejében, hogy többletet mutat-e az adófolyószámlájuk, és nem intézkednek az összeg felhasználásáról az elévülési időn – általánosságban 5 éven belül. Nem igazán éri meg az adófolyószámlán takarékoskodni a jövőben felmerülő kötelezettségekre, mert egyrészt itt nem kamatozik, nem termel hozamot, másrészt ha elfeledkezünk a félretett vagyonról, egy napon arra ébredhetünk, hogy eltűnt.
Az is gyakran előfordul, hogy adófolyószámlán tartozás és többlet is szerepel különböző adónemekben, és az egyenleg szerint összességében nem tartozunk. Vigyázat a +/- eleve fordított a folyószámlán, + jelet látunk a kötelezettség sorban, és – a befizetéseknél, a pénzforgalmi oldalon. Tehát figyelmesen, értelmezve kell elolvasni, hogy valóban tartozunk-e vagy éppen túlfizettünk!
De ha értelmezés után is arra jutunk, hogy összességében túlfizetésünk van, akkor sem szabad megnyugvással hátradőlni, hiszen a túlfizetés nem egyenlíti ki automatikusan a tartozás összegét. Valójában az adózónak vagy képviselőjének kell kérnie, hogy a többletet vezessék át a tartozást mutató számlára.
A túlfizetés visszaigényléséhez való jog ugyanis 5 év alatt elévül, ezután már nem lehet átvezetést kérni. A túlfizetés visszaigényléséhez való jog elévülését követően az adóhatóság a túlfizetés összegét hivatalból vagy kérelemre az általa nyilvántartott, az adózót terhelő más adótartozásra számolja el, vagy adótartozás hiányában azt hivatalból törli. Ha egy kötelezettség azután keletkezik, amikor a többlet már elévült, akkor erre már nem lehet fordítani a túlfizetés összegét.
A túlfizetés összege ugyan csökkentheti a késedelmi kamatok és bírságok összegét, de csak abban az esetben, ha a túlfizetés abban az adónemben mutatkozik, amelyre a bírságok is vonatkoznak és az eredeti esedékességtől az adóhatósági kifogás időpontjáig teljes egészében és töretlenül a folyószámlán rendelkezésre állt.
Az adófolyószámla-kivonatról csak azok kapnak értesítést, akik tartozása vagy túlfizetése eléri az 1.000 forintot, vagy késedelmes fizetés miatt késedelmi pótlékot számoltak fel neki. Azok azonban, akik elektronikusan adják be bevallásukat, még ilyen esetben sem kapnak papír alapon értesítést – ők csak az Ügyfélkapun keresztül kapnak elektronikus tájékoztatást. Ilyen esetben érdemes rendszeresen ellenőrizni az adófolyószámlát.
Nem érdemes azonban a kötelezettségek befizetését vagy a túlfizetés felhasználását halogatni! Hiszen a tartozás a bírságokkal és a rájuk rakódó pótlékokkal együtt pár év alatt jelentősre duzzadhat, míg a többlet nem növekszik, sőt egy idő után törölhetik is.
Ráadásul megeshet az is, hogy valamilyen mulasztás miatt nem nyújtottak be egy bevallást, miközben befizették a szokásos adómennyiséget. Ilyenkor látszólag többlet mutatkozik a folyószámlán, miközben éppen elmulasztott valamit az adózó. Vagyis ha feltűnően magas a túlfizetésünk, akkor mindenképpen ellenőrizni kell, hogy megfelelően megtörtént-e a bevallások benyújtása, és ha nem, akkor ezt haladéktalanul pótolni kell. Hiszen ezért a mulasztásáért bírságot szabhatnak ki, ami azonnal tartozást generál. Ha ez a legrosszabb eset nem is történik meg, a számlán mindenképpen eltűnik majd a többlet.
Ha azonban az adózó valóban benyújtotta a bevallásait, és mégis túlfizetése van, akkor két lehetősége van. Egyrészt visszaigényelheti vagy felhasználhatja a következő kötelezettségei kiegyenlítésére átvezetéssel. Visszaigénylés esetében elképzelhető, hogy az adóhatóság ellenőrizni fogja. Azonban, ha évekig nem keletkezik adófizetési kötelezettség, akkor nincs más megoldás: az ellenőrzés nehézségeit vállalva is megéri visszakérni a túlfizetést elévülési határidőn belül, különben hivatalból törölni fogják.