2024-ben a klasszikus adónemekhez kapcsolódó módosításokon túl számos más változás is hatályba lép.
A ’08-as jelű bevallás
Az adminisztratív együttműködésről szóló uniós irányelv hetedik módosításának (DAC7) 2024. január 1-jei hatálybalépése miatt, az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítéséhez szükséges a ’08 jelű bevallás módosítása. Az adatszolgáltatási kötelezettség bővül olyan adatokkal, amellyel kapcsolatos információ jelenleg nem áll rendelkezésre az adóhatóság rendszereiben. Ezért változik a „Havi bevallás a kifizetésekkel, juttatásokkal összefüggő adóról, járulékokról és egyéb adatokról” elnevezésű ’08 jelű bevallás.
Adótartozással rendelkezők listája
A jövőben nyolc napon belül lehet majd töröltetni azokat az adózókat kérelemre az adótartozással rendelkező adóalanyok központi és önkormányzati listájáról, akik fizetési kötelezettségüket vagy adótartozásukat rendezték.
Végelszámolás alatt állók észrevétele
A végelszámolás alatt álló adózók a végelszámolás során is élhetnek észrevétel benyújtási jogukkal az ellenőrzést lezáró jegyzőkönyv átvételétől számított nyolc napon belül.
Számviteli törvény
A Számviteli törvény kiegészül a palackok és italos dobozok újrahasznosítható termékként és önkéntes visszaváltási díjas termékként való elszámolására vonatkozó új szabályokkal, amelyek a 2024 január 1-től induló kötelező visszaváltási rendszer előírásait tartalmazzák. Az új rendszerrel kapcsolatos gazdasági eseményeket főszabály szerint a termék nettó értékesítési vagy beszerzési árának módosításával kell elszámolni. A nem újrahasznosított termékek után a termék gyártója által a koncessziós jogosultnak fizetett kötelező visszaváltási díjak összegét egyéb ráfordításként, míg az esetlegesen keletkező EPR díjat pedig igénybe vett szolgáltatásként kell elszámolni.
A globális minimum adó bevezetése miatt a magyar számviteli szabályokba is bekerült az IFRS beszámolási rendszerben jól ismert úgy nevezett halasztott adó, amelyet a vállalkozások választhatnak. Így a mérlegben befektetett eszközként vagy hosszú lejáratú kötelezettségként lehet kimutatni azokat a halasztott adókat, amelyek a jövőben az eszköz vagy kötelezettség könyv szerinti értéke és a számított könyv szerinti értéke közötti különbség miatt csökkentik vagy növelik a nyereségadó kötelezettséget. A halasztott adó szabályok alkalmazását a számviteli politikáéban szükséges rögzíteni. Fontos részletszabály, hogy a halasztott adószabályokat már a 2023-ban induló üzleti évre is lehet alkalmazni.