Korábbi cikkeinkben foglalkoztunk a pótbefizetéssel, a tőkeemeléssel és a devizában történő könyvelésre való áttéréssel, mint a veszteséges működés miatt kialakult sajáttőke-csökkenés rendezésének módszereivel. Most további lehetséges megoldásokat szeretnénk bemutatni.
Piaci értéken történő értékelés
Lehetőség van a befektetett eszközöket historikus értékük (az értékcsökkenési leírással csökkentett bekerülési érték, azaz a könyv szerinti nettó érték) helyett piaci értéken értékelni a mérlegben. A könyv szerinti érték és a piaci érték különbözete (a csendes tartalék összege) a mérlegben eszköz oldalon külön soron, értékhelyesbítésként, forrás oldalon pedig a saját tőkében úgy nevezett értékelési tartalékként jelenik meg, amely javítja a tőkeszerkezetet. A különbözet után értékcsökkenési leírás nem számolható el. A piaci értékelés választása esetén évente meg kell határozni az értékbecsléssel alátámasztott aktuális piaci értéket.
Előnyök
+ A piaci értékre történő (fel)értékelés javítja a tőkehelyzetet.
Hátrányok
- Jelentős többletköltséget okoz az eszközök piaci értékének éves meghatározása;
- A jelenlegi pandémiás helyzetben a tárgyi eszközök valós piaci értéke várhatóan alacsonyabb, mint normál gazdasági körülmények között.
A jegyzett tőke leszállítása a tőketartalékkal szemben
Ha egy kft. jelenlegi jegyzett tőkéje jelentősen meghaladja a törvényben meghatározott minimális szintet, vagyis a 3 millió forintot, akkor egy tőkevesztő helyzetben érdemes átgondolni a jegyzett tőke leszállítását akár a tőketartalék, akár az eredménytartalék javára. Természetesen önmagában ez a lépés a 2020. évi tőkevesztés hatását nem fedezi, nem oldja meg, ugyanakkor más lépésekkel együtt jövőbeli megelőző intézkedés lehet a kedvezőtlen tőkehelyzet kialakulásának elkerülésére, illetve a pótbefizetések minimális szinten tartására. Más, cégbírósági változás-bejegyzéshez kötött eseménnyel egyidejűleg költséghatékonyan megvalósítható, de fontos feltétele, hogy a hitelező védelmi szabályok miatt, a Cégközlönyben kétszer is meg kell hirdetni a tőkecsökkentést, mielőtt azt bejegyeznék.