2021. április 1-jétől a cigarettára, finomra vágott és egyéb fogyasztási dohányra, elektronikus cigaretta nikotintartalmú és nikotinmentes töltőfolyadékára, új dohánytermék-kategóriák dohányt tartalmazó, vagy dohánnyal együtt fogyasztott egyszer használatos termékeire, a füst nélküli dohánytermékekre, valamint a dohányzást helyettesítő nikotintartalmú termékekre megállapított adómértékek.
- cigaretta esetében 24 000 forint/ezer szálról 26 000 forint/ezer szálra változott, a százalékos adómérték változatlan maradt (a kiskereskedelmi eladási ár 23%-a), a minimum adó 37 300 forint/ezer szálról 39 300 forint/ezer szálra nőtt, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy doboz középkategóriájú cigaretta ára 80-100 forinttal emelkedett,
- finomra vágott és az egyéb fogyasztási dohány tekintetében 22 400 forint/kilogrammról 23 600 forint/kilogrammra változott, ami a legnépszerűbb 30 grammos kiszerelésű terméknél 80 forintos áremelkedést eredményezett,
- elektronikus cigaretta nikotintartalmú és nikotinmentes töltőfolyadéka esetében 25 forint/milliliterről 30 forint/milliliterre emelkedett,
- új dohánytermék-kategóriák (például a hevítésre szánt dohánytermékek) dohányt tartalmazó vagy dohánnyal együtt fogyasztott egyszer használatos termékei esetében 12,5 forint/szálról 15 forint/szálra nőtt, töltőfolyadék esetében változatlan maradt (70 forint/milliliter),
- füst nélküli dohánytermékeknél (például rágódohány) és a dohányzást helyettesítő nikotintartalmú terméknél (például olyan nikotinos párna, ami dohányt nem tartalmaz) 22 400 forint/kilogrammról 23 600 forint / kilogrammra változott.
A szivarra, szivarkára megállapított, 2021. január 1-jétől hatályos, már egyébként is emelt, adómértékek (4 400 forint/ ezer szál és a kiskereskedelmi eladási ár 14%-a) nem változnak.
2021 július 1-jétől az érintett gazdálkodói kör adminisztrációs terheinek csökkentése érdekében megszűnik az előzetes bejelentési kötelezettség a sör, csendes és habzóbor, egyéb csendes és habzó erjesztett ital, köztes alkoholtermék és alkoholtermék jövedéki kiskereskedő által történő közterületi kereskedelmi értékesítés keretében vásáron, piacon történő forgalmazására vonatkozóan.
2021. január 1-jétől hatályos változások
Áfafizetés dohánytermékek után
A továbbiakban valamennyi dohánygyártmány után a jövedéki adóval együtt kell bevallani és megfizetni az áfát is, melynek alapja a NAV honlapján közzétett hatósági ár.
Késedelmes bevallási és adófizetés jövedéki ügyekben
2021. január 1-jétől jövedéki ügyekben is kimenthető a késedelmes teljesítés esetén járó bírság, ha az adózó igazolja, hogy az adott helyzetben elvárhatóan járt el. A rendelkezés a hatályba lépésekor folyamatban lévő ügyekben is alkalmazandó.
Rugalmasabbá válnak a szabályok az adóbevallási, adatszolgáltatási kötelezettség nem teljesítése, hibás vagy valótlan tartalommal történő teljesítése esetén is:
- Ezentúl a NAV előszőr 15 napos határidővel felszólítja az adózót és figyelmezteti a mulasztás jogkövetkezményeire.
- Ha a teljesítés ez után se történik meg, újabb 15 napos határidő kitűzésével felhívja az adókötelezettség jogszerű teljesítésére. Ekkor már magánszemély adózóval szemben 50 ezer forint, nem magánszemély adózóval szemben 100 ezer forint mulasztási bírságot vetnek ki, amely azonban mérsékelhető vagy elengedhető, ha az adóbevallás és befizetés teljesült.
Ezután már nem lehet eltekinteni a jövedéki bírság alkalmazásától, ha harmadik figyelmeztetésre is szükség van, akkor a mulasztási bírság mértéke magánszemély adózónál 200 ezer forint, vállalkozásoknál 500 ezer forint, amely már nem mérsékelhető. Ezt a változást is alkalmazni kell a rendelkezés a hatályba lépésekor folyamatban lévő ügyekben is.
Kereskedelmi gázolaj adóvisszaigénylés
Megszűnt a kereskedelmi gázolaj utáni adóvisszaigényléshez szükséges előzetes adóhatósági nyilvántartásba vételi és az ahhoz kapcsolódó változás bejelentési kötelezettség.
Alkilát benzin értékesítése
A jövedéki szabályozás alkalmazásban nem minősül üzemanyagnak például a kerti kisgépek meghajtására szolgáló 2710 12 41 KN kód alá tartozó alkilát-benzin. Ennek ellenére a kizárólag alkilát-benzint 5 liter/5 kilogramm vagy annál kisebb kiszerelésben a nem közúti járművek üzemanyagaként forgalmazó jövedéki engedélyes kereskedő tevékenysége folytatásához az általános szabályoktól eltérően 1 millió forint jövedéki biztosítékot köteles nyújtani.
Fűtőolaj importálása
Könnyebb lesz a nyilvántartása, és nem kell biztosítékot adni a kizárólag laboratóriumi vagy egészségügyi értékesítés vagy felhasználás céljából 2 liter/2 kilogramm vagy annál kisebb kiszerelésű 2710 19 62 KN kód alá tartozó fűtőolaj importálásása vagy másik tagállamból történő behozatala. Az ezzel foglalkozó jövedéki engedélyes kereskedő mentesül a nyilvántartás vezetési, adatszolgáltatási, leltározási, valamint a tároló kapacitás meglétére vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettség alól. A leltározás/készletfelvétel alóli mentesítés kiterjed a kizárólag saját felhasználás céljából a Jövedékiadó törvény szerinti kenőolaj importálására is.
Készletfelvételi szabályok
Változnak a készletfelvételi szabályok az adóraktár és a felhasználói engedélyesek, valamint a jövedéki engedélyes kereskedők számára is.
A kötelező készletfelvételeken túl, fél évente, negyedévente vagy havonta is megállapíthatják a tényleges készletüket. Ezt 3 nappal előbb be kell jelenteni a NAV-nak. Az ilyen köztes készletfelvétel a tárgyidőszak utolsó napját megelőző vagy követő 3 napon belül is megtartható.
Szankciómentes hiány
A jövedéki szabályokban meghatározott szankciómentes hiány megállapításnak szabályai is rugalmasabbá váltak. Korábban kizárólag a jogszabályokban meghatározott típusú elismert mennyiségű hiányok tekintetében volt eltérő mértékek előírására lehetőség. A jövőben, indokolt esetben (például, ha a tevékenység jellege, műszaki-technológiai feltételek indokolják és próbagyártás vagy szakértői vélemény alátámasztja) a NAV kérelemre és hivatalból is előírhatja a meghatározottól eltérő elismert mennyiségű hiány (veszteség) alkalmazását.