5% áfakulcs
Bővül az 5%-os áfakör: az étkezőhelyi vendéglátás 2017-ben bevezetett 18%-os adókulcsa 2018. január 1-től 5%-ra csökken, továbbá a halhús (élve, fagyasztva, darabolva, filé formájában) és a sertés élelmezési célra alkalmas belsősége, vágási mellékterméke is 5%-os adókulcs alá tartozik. Csökken az internet-hozzájárulás áfa kulcsa is 18%-ról 5%-ra.
Turizmusfejlesztési hozzájárulás
Ezzel párhuzamosan, a korábbi terveknek megfelelően bevezetik a turizmusfejlesztési hozzájárulást, 2018. január 1-től, az étkezőhelyi vendéglátásban az étel- és a helyben készített, nem alkoholtartalmú italforgalom áfa nélküli ellenértéke alapján. Az adó mértéke 4%, a befizetési és bevallási gyakoriság az áfával megegyező, azok az adóalanyok pedig, akik áfa bevallásra nem kötelezettek, a követő év február 25-ig adnak számot a kötelezettségről.
Új feketelista
2017 októberétől új listával bővült a NAV honlapja. Ugyanis a hivatalnak a júniusi Art. módosítás alapján kötelező közzétennie azon adózók adatait (név, illetve elnevezés, lakóhely, székhely, telephely, adószám), amelyek több mint két bevallási időszakon keresztül nem teljesítették áfabevallási kötelezettségüket. A szabály bevezetésének célja a forgalom biztonságának növelése és az adózók fokozott óvatosságra ösztönzése üzleti partnereik kiválasztásakor. A nyilvános lista alapján lehetséges és elvárt is az üzleti partnereik fokozottabb ellenőrzése.
Online számla-adatszolgáltatás
Immár alig fél év felkészülés maradt az online számla adatszolgáltatás bevezetésére. A 100.000 Ft áthárított áfa tartalmú számlákra előírt tételes, valós idejű jelentési kötelezettség a jelenlegi tervek szerint 2018. július 1-jével lép majd hatályba. Az adatszolgáltatásnak minimum a számla és számlával egy tekintet alá eső okirat adattartalmára kell kiterjednie, azonban teljes körű adatszolgáltatás is választható. Az érintett kimenő számlákról azonnal, de maximum 24 órán belül kell adatot szolgáltatni, melyek abban a pillanatban minősülnek kiállítottnak, amikor a számlázó program a dokumentumok adatait lezárja (ide értve a módosító és sztornó számlákat is).
Az adatbejelentést főszabály szerint a számlázó programok és az adóhatóság rendszere közötti gép-gép kapcsolat biztosítja majd, manuális beavatkozás nélkül (további részleteket olvashat blogunkon). Azonban a nyomdai úton előállított nyomtatvány használatával kiállított számlák (azaz a kézi számlák) sem maradnak ki. Ez utóbbi számlákat heti bejelentési kötelezettség terhei majd a 100.000-500.000 Ft közötti áthárított adótartalom esetén, míg napi az 500.000 Ft áfa tartalom felett. A kézi számlák módosítását az első kategóriában 5, a második kategóriában pedig 1 napon belül kell majd bejelenteni.
Az adatszolgáltatás kiváltja a számlakibocsátói belföldi összesítő jelentést, de a számlabefogadóit nem – ez utóbbiról továbbra is az áfa bevallásban kell majd számot adni, immár a 100.000 Ft-os csökkentett értékhatár felett.
A valós idejű adatszolgáltatás azonnali adóhatósági kockázat elemzést és távolról végzett adóellenőrzéseket is jelent. Amennyiben ezekre fel szeretne készülni, érdemes gazdasági folyamatainak áfa- és EKÁER-kezelését, valamint számlázó programjának megfelelőségét ellenőriztetnie.