Hamarosan itt transzferár-nyilvántartás elkészítésének határideje, május 31.!
Azoknál a transzferár-nyilvántartás készítésére köteles magyar gazdálkodóknál, akiknél a naptári évhez igazodik az üzleti évük, a társasági adó bevallásának határideje május 31., amely egyben a transzferár-nyilvántartás elkészítésének is a végső határideje. Ez azt jelenti, hogy ha a 2017. pénzügyi évre vonatkozóan a magyar adóhatóság ellenőrzést végez, akár már 2018 júniusában kérheti a transzferár-nyilvántartást, amelynek hiánya esetén az erre kötelezett adózót nyilvántartásonként/tranzakcióként 2 millió Ft-ig terjedő mulasztási bírsággal sújthatja.
A dokumentációs hiányosságok továbbá rosszabb helyzetbe hozzák a vállalkozást abból a szempontból is, hogy az adóhatóság saját belátása szerint értelmezi a tranzakciót, amelynek ellenbizonyítása sokkal nehezebb, és immár az adózót terheli. Az ebből adódó adóhiányt 50% adóbírsággal és a jegybanki alapkamat duplájával számított késedelmi kamattal bünteti az adóhatóság.
A transzferár-nyilvántartás idén még utoljára készíthető a régi 22/2009. (X.16.) PM rendelet előírásai alapján, de választható az új 32/2017. (X.18.) NGM rendelet szerinti elkészítés is. Az új dokumentációs szabályok az OECD BEPS 13. akciópontjában megfogalmazott nemzetközi ajánlások alapján kerültek a hazai jogszabályokba. Ennek hatására magyar transzferár-nyilvántartási kötelezettség is háromszintűvé vált, három különböző dokumentumot foglal magába:
- a fő dokumentumot (master file, MF);
- a helyi dokumentumot (local file, LF); és
- az országonkénti jelentést (Country-by-Country Report, CbCR).
Az eddig megszokott dokumentációs sémát tehát új nyilvántartási forma váltja fel. A jelenleg hatályos szabályok szerinti önálló nyilvántartás készítésére ugyanis most van utoljára lehetőség, a transzferár-dokumentációnak ettől kezdve legalább két szintből, egy fődokumentumból és egy helyi dokumentumból kell majd állnia.
A 2017-re vonatkozó hazai transzferár-nyilvántartási határidő naptári éves adózók esetében legkésőbb 2018. május 31., míg a naptári évtől eltérő üzleti évet alkalmazó vállalkozásoknak üzleti évük zárását követő 5. hónap vége. Nem szabad azonban elfelejteni azt sem, hogy ezek az időpontok csak az elvi határidők, ugyanis a transzferár-nyilvántartást mindig az aktuális évi társasági adó bevallásának tényleges benyújtásáig kell elkészíteni; tehát ha valaki előbb adja be az adóbevallását, akkor a transzferárazási határidő is rövidül.
A nyilvántartást továbbra sem kell az adóhatósághoz benyújtani, azonban egy adóellenőrzés esetén 3 munkanapon belül át kell adni.
Az új szabályok alkalmazása esetén, a fődokumentum elkészítése késleltethető, ha az arra kötelezett adózó a társasági adóbevallása benyújtásáig a helyi dokumentumot elkészítette, azonban a master file-t a csoport végső anyavállalata csak később készíti el. A késleltetés a csoport végső anyavállalatára vonatkozó határidőig, de legkésőbb a magyar csoportvállalat adóévének utolsó napjától számított 12 hónapig terjedhet. Ha ezalatt a fődokumentum csoporton belül nem készül el, akkor a jövőben ezt is a magyar tagvállalatnak kell elkészítenie.
Sokaknak ismerős lehet ez a kettős felépítés, ugyanis az Európai Unió ajánlásainak megfelelően a korábbi szabályok is lehetővé tették „közös nyilvántartás” azaz master file és country file készítését, ez azonban abban jelentősen különbözik az új dokumentációs struktúrától: amellett, hogy ez még opcionális volt, lényegesen kevesebb információt is tartalmazott.
A módosítások következtében jelentősen nőnek a kapcsolt vállalkozások adminisztrációs terhei/költségei, hiszen az átadandó információk köre és mennyisége jelentősen kibővül. Az új szabályok szerint szükséges strukturáltabb, sokkal részletesebb információ lehetővé teszi a még alaposabb és mélyebb adóhatósági ellenőrzéseket is.
Az adminisztrációs feladatokat tovább növeli a transzferár-dokumentációs kötelezettségek harmadik szintje. Az országonkénti jelentést, a Country by Country Report-ot (17CbC) azon multinacionális vállalatcsoportok (MNE) kötelesek elkészíteni, amelyek adatszolgáltatási pénzügyi évét megelőző pénzügyi évre vonatkozó – ez a 2017. évi pénzügyi évet tekintve a 2016. évi - összevont, konszolidált bevétele eléri a 750 millió EUR-t. A naptári év szerinti adózóknak legkésőbb 2018. december 31-ig kell a NAV-hoz elektronikus úton benyújtani, egyéb esetben a határidő a 2017. január 1-je vagy azt követően induló pénzügyi év utolsó napját követő 12. hónap vége.
Az adatszolgáltatásra alapvetően a végső anyavállalat kötelezett, így hazánkban csak a legnagyobb vállalatok érintettek közvetlenül. Azonban, ha a végső anyavállalat harmadik országban, azaz az Európai Unión kívüli, vagy egyéb okból a magyar leányvállalatot jelöli ki az adatszolgáltatásra, úgy a kötelezettség szintén ide kerülhet. A CbCR adatai azonban nem csak közvetlenül jutnak el a magyar adóhatósághoz, hiszen az együttműködő országok hatóságai egy közös adatbázisba töltik fel a kapott információt, amelyhez minden adóhatóság automatikusan hozzáfér. Ezáltal szolgálja az országonkénti jelentés a nemzetközi adóelkerülés leküzdését.
Az MNE-k országonkénti jelentése a csoport bevételeinek, nyereségének, adójának, valamint üzleti tevékenységének adójogrendszerek szerinti megoszlását tartalmazza egy standardizált táblázatos formában, amely lehetővé teszi, hogy az adóhatóságok könnyen kockázatelemzés alá vessék a vállalatcsoportban alkalmazott transzferárakat.
Olvassa el a transzferár-nyilvántartás hátteréről szóló korábbi cikkünket.
Tudjon meg többet a fő és a helyi dokumentumról!