Szektorspecifikus adókönnyítés a munkavállalók megtartása érdekében, KIVA és KATA könnyítések, a GYES/GYED/GYET ellátások meghosszabbítása, hitelezési moratórium és egyéb könnyítések, kedvezmények az adóeljárásokban és az érintés nélküli fizetés összeghatárának megemelése. Ezek a március 24-től életbe lépő gazdaságvédelmi akcióterv újabb részletei.
Szektorspecifikus adó- és járulékkönnyítés 2020 márciusától júniusig
Három hónap haladékot kapnak a válságnak kitett vállalkozások a munkajövedelmek után fizetendő adókból és járulékokból. Az érintett, válsággal leginkább sújtott szektorokban, a munkaadó cég mentesül a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás (17,5%+1,5%, összesen 19%) fizetési kötelezettség alól; és a rehabilitációs hozzájárulást is csupán annak 2/3-áig kell megfizetni. Mindemellett a munkavállalók nettó bére is emelkedik, mivel esetükben a bérekből a személyi jövedelemadón túl, csupán a természetbeni egészségbiztosítási járulékot (4%) kell vonni, ráadásul ezt is csupán maximum havi 7.710,- forintig. Így a munkavállaló 14,5%-al magasabb nettó jövedelmet kaphat, úgy hogy jogosult marad a társadalombiztosítási és munkaerő-piaci ellátásokra.
A könnyítésre azok jogosultak, akik főtevékenysége az alább listázottak közé esik. Főtevékenységnek az tekinthető, amiből az adózónak a rendelet hatálybalépését megelőző 6 hónapban legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30%-a származott.
- taxis személyszállítás
- szálláshely-szolgáltatás
- vendéglátás
- konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése
- alkotó-, művészeti, szórakoztató tevékenység
- film, videó, televízióműsor gyártása, hangfelvétel-kiadás
- műsorösszeállítás, műsorszolgáltatás
- sport-, szórakoztató, szabadidős tevékenység
- szerencsejáték, fogadás
- napilapkiadás
- folyóirat, időszaki kiadvány kiadása
A fenti szektorokban működő kisvállalati adó, azaz kiva alanyok is kedvezményre számíthatnak, mert e tevékenységük révén felmerülő személyi jellegű kifizetéseik után nem kell adót fizetniük.
KATA
A kisadózók, azaz katások szintén kapnak könnyítést, ráadásul ez nem csak a most felmerülő adókötelezettségeikre, hanem az esetlegesen felhalmozott adótartozásaikra is érvényesül.
Az új kormányrendeletben tételesen felsorolt tevékenységeket végző katások mentesülnek a kata (havi tételes 50 ezer Ft) megfizetése alól 2020 márciusától júniusig. Ez a szabály azokra vonatkozik, akik 2020. februárjában már a kata hatálya alá tartoztak. A jelenleg kijelölt mentesített tevékenységek például – a teljesség igénye nélkül – a taxis személyszállítás, fodrászat, szépségápolás, építkezéshez kapcsolódó tevékenységek (mint villanyszerelés, festés, üvegezés, víz-, gáz-, fűtés-, légkondicionáló-szerelés), előadó művészet, humán-egészségügyi ellátások, rendezvényszervezés, vendéglátás, sport, szabadidős képzés, szerencsejáték, fogadás.
A kisadózó vállalkozások továbbá automatikus fizetési halasztást is kapnak a 2020. március 1-je előtt esedékessé vált kata-tartozásaik vonatkozásában. Melyet a veszélyhelyzet megszűnésének negyedévét követő hónaptól 10 havi egyenlő részletben, pótlékmentesen fizethetnek meg.
GYED / GYES / GYET
A gyermek gondozására, nevelésére tekintettel nyújtott egészségbiztosítási és családtámogatási ellátásokra való jogosultság a veszélyhelyzet megszűnéséig meghosszabbodik, azaz a veszélyhelyzet alatt lejáró gyes-, gyet- és gyed-jogosultságokat meghosszabbítják.
Hitelezés
Új részletek jelentek meg a hitelmoratóriummal kapcsolatban is. A tőketartozást sem a moratórium alatt, sem annak lejártát követően nem lehet a moratórium alatt nem teljesített kamat összegével megnövelni. Ezt a moratórium alatt meg nem fizetett kamatot a moratórium lejártát követően a futamidő alatt, évente egyenlő részletekben kell megfizetni – az egyébként esedékes törlesztőrészletekkel együtt.
Az MNB már 2020. 03.18-án a Növekedési Hitelprogram (NHP) kapcsán döntést hozott arról, hogy ennek keretében folyósított hiteleknél törlesztési moratóriumot hirdet, és lehetővé teszi a bankok számára, hogy a kis és középvállalatok számára elérhető NHP-s hiteleket átstrukturálják, a visszafizetés ütemezését átalakítsák.
NAV-kommunikáció
Az adóhivatal a napokban számos olyan közleményt jelentetett meg, mely a társaságok, magánszemélyek fizetőképességének zavarával kapcsolatos eljárásokra fókuszál – természetesen az adófizetési kötelezettségek teljesítésére is kitérve. Ezek hatásait már az adóhatóság eljárási rendjében is tapasztalhatjuk.
Kimondták, hogy a koronavírus-járvány által okozott fizetési nehézség az adózóknak fel nem róható, objektív körülmény. Ennek figyelembe vételével a NAV a fizetési halasztást, a részletfizetést kérelemre pótlékmentesen is engedélyezheti. Ha az adózó a koronavírus-járvány okozta fizetési nehézségei miatt nem tudja a már folyamatban lévő fizetési könnyítés alapján kötelezettségét teljesíteni, akkor erre hivatkozva kérheti a tartozás újabb átütemezését.
A fizetési haladék ideje alatt a céggel szemben átmenetileg nem lehet végrehajtást indítani, és a cég a követelések kifizetése és azok jogkövetkezménye alól is mentesül. Ugyanakkor fontos, hogy a fizetési haladék bizonyos kifizetések alól nem mentesít: ilyen pl. a kifizetett munkabéreket terhelő adó és járulék, az általános forgalmi adó, a termékdíj.
A NAV előtt folyamatban lévő végrehajtási eljárásokat felfüggesztették a veszélyhelyzet megszűnését követő 15. napig. A végrehajtás felfüggesztése azonban nem mindenre vonatkozik: többek között a kötelező járványügyi intézkedések megsértése miatt kiszabott követelések végrehajtására sem.
Paypass limit
Legkésőbb 2020. 04. 15-től biztosítani kell, hogy 15.000 Ft-ra emelkedjen a „paypass” fizetések értékhatára.
Minden Covid-19-hez kapcsolódó írásunk egy helyen