Hamarosan elérkezünk a koronavírus-járvány harmadik hullámának a végére, a járványügyi adatok javulást mutatnak, egyre kevesebb új fertőzött van, és a beoltottak aránya is folyamatosan növekszik. Ennek köszönhetően a cégek élete nemsokára visszatérhet a rendes kerékvágásba, és a hónapok alatt megszokott home office-t felváltja újra az irodai munkavégzés. Azonban mielőtt újra indulna az élet, a munkáltató kötelezettsége, hogy biztosítsa az egészséges és biztonságos munkavégzés körülményeit.
Mit tehet a munkáltató, hogy minél biztonságosabb legyen az irodai munkavégzés egy világjárvány idején?
A munkába járás beindulásával a munkaadók számára is nagyon fontosak az olyan intézkedések bevezetése, amelyek a lehető legkisebbre csökkentik az irodák, közösségi terek használatával járó kockázatot. Lényeges, hogy a szabályok betartásához a munkavállalók is konstruktívan álljanak hozzá, hiszen az ő érdekük is az egészség megőrzése.
Ezért mielőtt a kollégák visszatérnének az irodába érdemes megszervezni:
- az irodák rendszeres fertőtlenítését, kézfertőtlenítők kihelyezését,
- a szükséges védőeszközök – mint például maszkok és gumikesztyűk – beszerzését,
- az irodai étkezési lehetőség biztosítását mindenkinek a saját asztalánál, ezzel elkerülve a közös konyhák használatát,
- az ülésrend módosítását a minimum a 1,5 m betartása érdekében,
- táblák, matricák elhelyezését az irodában, amik a higiéniás szabályok betartására hívják fel a figyelmet,
- külsős partnerek, vendégek fogadásának korlátozását,
- a koronavírus rizikófaktorai által érintett munkavállalóknak folyamatos távmunka lehetőség biztosítása.
A home office lehetőségét továbbra is érdemes megtartani
Hatékony eszköznek bizonyul a vírus terjedésének megfékezése érdekében továbbá az is, ha a munkavállalók felváltva járnak be az irodába és megmarad a heti 2-3 nap home office, ami szintén hozzájárul a járvány lassulásához.
Mindemellett érdemes azt is megemlíteni, hogy nemcsak a munkáltatók részéről várhatók el az óvintézkedések, hanem a munkavállalókra is hárulnak kötelezettségek a koronavírus elleni védekezés idején is. Alapvető kötelességük, hogy betartsák a munkáltató által hozott szabályokat és megfelelő gondossággal vigyázzanak a saját és a kollégáik egészségére.
Közös érdek mindenki számára a járvány elleni sikeres védekezés, így amennyiben az óvintézkedéseket és szabályokat mindannyian megfelelő alapossággal betartják, biztonságosan térhetnek vissza újra az irodába, hiszen ezt már a dolgozók többsége várja a munkahelyi közösségi élet hiánya, valamint a munka és magánélet összefonódása miatt.