Az értékpapír átruházásakor árfolyamnyereségnek nevezzük az eladási ár és a vételár közötti különbözetet. Ebből le lehet vonni az értékpapírhoz kapcsolódó járulékos költségeket: például a megszerzéshez, a tartáshoz és az értékesítéshez kapcsolódó jutalékot. A hagyományos értelemben vett értékpapírokon túl – pl. nyilvánosan és zártkörűen működő részvénytársaságok részvényei, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok - idesoroljuk a Kkt.-k, a Bt.-k, Kft.-k üzletrészét, a szövetkezeti részesedését, vagyoni betétjét is, továbbá minden más vagyoni hozzájárulást is, amely tagsági jogviszonyt keletkeztet, különösen az ügyvédi iroda alapításakor szolgáltatott vagyont.
Magánszemélyek befektetésből származó jövedelmének adózása 3: árfolyamnyereség és a tőkepiaci ügyletek
2021.04.01. 10:50 leitnerleitner
komment
Címkék: részvény értékpapír kiküldetés HR árfolyamkülönbözet árfolyamveszteség Elek Diána árfolyamnyereség tőkejövedelmek tőkejövedelmek adózás cikksorozat ellenőrzött tőkepiaci ügyletek tőzsdei ügyletek
Magánszemélyek befektetésből származó jövedelmének adózása 2: tartós befektetési és nyugdíj-előtakarékossági számlák
2021.03.29. 10:45 leitnerleitner
A tőkejövedelmek adózásáról szóló cikksorozatunk második részében a hosszú távú célbefektetési számlák adózásával foglalkozunk. A legkedvezőbb adózást ugyanis ezekkel, vagyis az úgy nevezett tartós befektetési (TBSZ) és a nyugdíj-előtakarékossági számlákkal (NYESZ) lehet elérni, hiszen meghatározott tartási időszak és a NYESZ esetében kötött felhasználási cél teljesítése mellett teljes adómentesség érhető el.