A tőkejövedelmek adózásáról szóló cikksorozatunk második részében a hosszú távú célbefektetési számlák adózásával foglalkozunk. A legkedvezőbb adózást ugyanis ezekkel, vagyis az úgy nevezett tartós befektetési (TBSZ) és a nyugdíj-előtakarékossági számlákkal (NYESZ) lehet elérni, hiszen meghatározott tartási időszak és a NYESZ esetében kötött felhasználási cél teljesítése mellett teljes adómentesség érhető el.
Tartós befektetési számla
A teljes adómentesség eléréséhez a számlán le kell kötni a befizetéseket. A TBSZ számla esetében lekötött pénzösszegnek minősül, ha a befizetéseket meghatározott időtartamig a számlán tartják, melyet tartós befektetési szerződésben rögzítenek.
A tartós befektetési szerződés alapján el kell különíteni a betétgyűjtési (befizetési) és a lekötési időszakot. A betétgyűjtési időszak a szerződés megkötésével kezdődik és az adott év december 31-én zárul. Ezen időszak alatt a magánszemélyek több alkalommal teljesíthetnek befizetést a szerződés alapján nyitott számlára, valamint be is fektethetik a befizetett összeget. Az adott év befizetéseit lehet egyösszegben vagy részletekben is teljesíteni, de az első részletnek el kell érnie legalább 25 ezer forintot (vagy annak megfelelő devizát).
A lekötési időszak a betétgyűjtési időszakot követő naptári év január elsején kezdődik. A lekötött pénzösszeg az elhelyezés naptári évét követően a három vagy az ötéves lekötési időszakban a hozamok jóváírásán kívül további befizetéssel nem növelhető és az egyes tartós befektetési szerződések alapján fennálló állományok között átcsoportosítás sem lehetséges. Ezen időszak alatt csak ellenőrzött tőkepiaci ügyletben pénzügyi eszközre – valamint olyan pénzügyi eszközre (pl. állampapír, befektetési jegy), amelynek a befektetési hozama egyébként kamatjövedelemnek minősülne – vonatkozó befektetési tranzakciók bonyolíthatók. Kifizetés esetén megszűnik a tartós befektetési szerződés.
A TBSZ alapvetően kétféle tartós lekötési típust tesz lehetővé: a betét alapút, melyen bankbetétek és takarékbetétek gyűjthetők, és az értékpapír alapút, melyen állampapírok, vállalati kötvények, befektetési jegyek, kockázati tőkealap-jegyek, nyilvánosan és zártkörűen működő részvénytársaságok részvényei lehetnek. A konstrukció lényege, hogy a felsorolt eszközök tartásából és kereskedelméből származó jövedelem, legyen az kamat, árfolyamnyereség vagy osztalék mentesülhet az adófizetési kötelezettség alól. Bár a hozamokat a tartási időszak alatt nem szabad felvenni, azok újra befektethetők.
A feltételek nem teljesülése esetén a magánszemélynek nem kell számolnia büntető adóval vagy kamattal, csupán a vonatozó adót kell megfizetnie, amely az idő előrehaladtával még csökken is. Ha teljesült legalább 3 éves lekötési idő, akkor csak 10% szja-t kell fizetni, előtte azonban 15%-os szja teherrel kell számolni. 5 év után pedig adómentes.
A kifizetőnek minősülő hitelintézet, befektetési szolgáltató a tartós befektetésből származó jövedelemről, az első befizetés napjáról az adóévét követő év január 31-éig igazolást ad a magánszemélynek, és a magánszemély nevének, adóazonosító számának feltüntetésével tájékoztatja az adóhatóságot is.
A tartós befektetésből származó jövedelmet a magánszemélynek nem kell bevallania, ha az adójának mértéke nulla százalék. Egyéb esetben az adót a magánszemély az adóbevallásában állapítja meg, és a bevallás benyújtására nyitva álló határidőig fizeti meg.
Új előírás 2020. január 1-től, hogy tartós befektetési számlát köthet egy magánalapítvány is magánszemély kedvezményezett javára történő vagyoni juttatás céljából, sőt akár bizalmi vagyonkezelő is. Az így kezelt, elkülönített vagyon hozama az adóztatás szempontjából ugyanolyan megítélés alá esik, mintha annak „eredeti” tulajdonosa (vagyonrendelő, alapító, csatlakozó) kötne TBSZ-t. Az adókötelezettségeket az alapítvány és a bizalmi vagyonkezelő teljesíti. A fenti jövedelmeket az osztalék megállapításánál nem kell figyelembe venni, ám ezek forrásáról a vagyonkezelőnek vagy az alapítványnak nyilvántartást kell vezetnie.
Nyugdíj-előtakarékossági számla
A NYESZ számlák egyik legnagyobb előnye, hogy fennállásuk időszakában az ezen keresztül végzett befektetési műveletek osztalékon kívüli nyereségei, melyek a számlatulajdonos nyugdíj követeléseit növelik (tehát a számláról kivonni nem szabad) adómentesek. Ráadásul az adott év során a NYESZ-re befizetett összegek után a magánszemély úgy nevezett nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozat alapján adó-visszatérítésre is jogosult, melyet az adóhatóság a NYESZ számlára utal ki. Ennek összege az adott évi befizetések összegének 20%-a, legfeljebb 100.000 Ft, illetve 130.000 Ft azoknál, akik a nyugdíjkorhatárt 2020. január 1-je előtt töltötték be.
A számlákról történő kifizetések 10 éves felhalmozási időszak után nyugdíjcélú felhasználás esetén adómentesek. Nem kell a 10 évet megvárni azoknál a NYESZ számláknál, melyeket még 2013. január 1-je előtt kötöttek, és a magánszemély nyugdíjra jogosulttá válik. Azonban a számla ennél korábbi feltörése, illetve a nem nyugdíjcélú felhasználás ún. egyéb jövedelemnek számít. Az egyéb jövedelem adója 2020. július 1-től 15% személyi jövedelemadó és 15,5% szociális hozzájárulási adó, amit a jövedelem 87%-ra, mint adóalapra kell felszámítani.
Ha a számlával kapcsolatban a gyűjtési időszakban adó-visszatérítést vettek figyelembe, a nem nyugdíjcélú felhasználás esetén azt 20%-kal növelten kell adóként megfizetni. Fontos, hogy mindezek kapcsán a NYESZ számlavezető nem számít kifizetőnek, tehát a különféle adófizetési kötelezettségeket a magánszemélynek kell rendeznie, azaz megállapítania, bevallania és megfizetnie.
A NYESZ számláról történő nem nyugdíjcélú kifizetések egyéb jövedelem jogcímen való adókötelezettsége elkerülhető abban az esetben, ha a felhalmozott teljes összeget az első számlát megszüntetve egy másik NYESZ számlára helyezik át; vagy ha a NYESZ számla megszűnésével az ott felhalmozott összegeket teljes egészében TBSZ számlára viszik át, és tartós befektetéssé alakítják. Ez utóbbi esetben azonban az átalakítás évében és az azt megelőző évben már felhasznált adó-visszatérítéseket a büntetéssel együtt vissza kell fizetni.