Az áfa beszedésének hatékonyságát növelő digitális eszközök bevezetésével kapcsolatosak a legjelentősebb változások 2024-ben.
Az eÁfa és M2M adatszolgáltatás bevezetése
2024. január 1-jétől végre elindul az eÁfa rendszer és az M2M adatszolgáltatás, amely a jelenleg használatos hagyományos áfabevallási nyomtatványok (ÁNYK) mellett sokak számára könnyítést jelenthet. Az eÁfa rendszer elektronikus felületén keresztül a NAV rendelkezésére álló információk alapján elkészített tervezet felhasználásával is be lehet majd nyújtani az áfabevallást. Másrészt egy szabványosított fájlt is fel lehet majd tölteni a NAV felületére közvetlen számítógépes gép-gép kapcsolaton keresztül (M2M), amelynek NAV általi adatellenőrzését követően, az adózó véglegesíthet és áfa bevallásként funkcionálhat. Mindkét esetben csak – ellentétben az eSZJA-val – az adózó aktív közreműködésével véglegesíthetők az elkészült adóbevallások.
E-pénztárgép
Elindul az e-pénztárgép rendszer is, ami miatt új rendelkezések lépnek életbe a nyugtákra vonatkozóan. Például az adóalanyok kötelesek lesznek feltüntetni az e-nyugtán a termékek vagy szolgáltatások megnevezéseit, majd 2028-tól a termékek globális kereskedelmi áruazonosító számát is és az adómentességre való utalást. Az e-nyugtákról valós időben, más bizonylatokról pedig 3 napon belül kell majd adatot szolgáltatni. A tervek szerint az eNyugta rendszer keretében bármilyen digitális eszköz használható lesz majd a nyugták kibocsátására.
A módosítás bevezeti továbbá a nyugtával egy tekintet alá eső okirat fogalmát, amely lehetővé teszi az adóalanyok számára, hogy a számlához hasonlóan nyugtát javító bizonylatot állítsanak ki.
Az adócsomag számos általános és technikai rendelkezést is tartalmaz 2024. július 1-jétől bevezetésre kerülő úgynevezett e-pénztárgép rendszerek használatának feltételeiről. A tervek szerint ezek az új típusú e-pénztárgép a jelenlegi online pénztárgépek helyébe lépnek. Az e-pénztárgépek segítségével a vásárlásokról elektronikusan állítanak majd elő nyugtákat, amelyeket a vásárlók egy erre a célra szolgáló mobiltelefonos alkalmazásból tölthetnek majd le. Az új rendszerben a nyugtákat csak elektronikusan állítanák ki, és a vásárlók csak egy másolati papíralapú példányt kérhetnének az eladótól. Az új szabályok meghatározzák a NAV jogosultságait és azt is, hogy a nyugtatárban 10 évig kötelező a nyugták megőrzése.
Adómentesség
A törvénycsomag harmonizálja az adómentességi rendszert a közösségi joggal. 2025. január 1-től lehetővé teszi a belföldi adóalanyok számára, hogy egy másik uniós tagállamban végzett ügyletük tekintetében adómentességet válasszanak abban a tagállamban. Ugyanakkor a külföldi adóalanyok is választhatják majd az adómentességet a belföldön végzett ügyletek tekintetében.
Eddig bizonytalanság uralkodott az adófizetők körében azzal kapcsolatban, hogy pontosan mi tartozik a fogtechnikusok és fogorvosok tevékenységéhez kapcsolódó áfa-mentességek hatálya alá. E bizonytalanság feloldása és az irányelvnek való pontosabb megfelelés érdekében egyértelművé teszik, hogy a fogtechnikusok vagy fogorvosok által nyújtott szolgáltatások és a fogászati protézisek értékesítése adómentességre jogosultak.
Kiterjesztik továbbá a mentesség hatályát a beteg- és sérültszállítást végző közszolgáltatónak nem minősülő szolgáltatókra is feltéve, hogy a szolgáltató a szállítást speciálisan erre a célra felszerelt járművel végzik.
Virtuális rendezvények
Az áfa-irányelvnek való megfelelés érdekében változnak a teljesítés helyére vonatkozó szabályok 2025. január 1-től a kulturális, művészeti, tudományos, oktatási, szórakoztatási eseményekkel és rendezvényekkel kapcsolatban. Ha egy kulturális, művészeti, tudományos rendezvényen való részvétel virtuális, az ügyletet az igénybe vevő országában kell adóztatni. Eddig ilyen esetekben „csak” a rendezvény helyszíne számított teljesítési helynek, ami virtuális események esetén azt eredményezte, hogy – a főszabálytól eltérően – a szolgáltatás nyújtója szerinti országában volt a teljesítési hely. Továbbá az ilyen jellegű online szolgáltatások nyújtása nem adóalanyok részére a szolgáltatást igénybe vevők lakóhelye szerint adózik majd.
Adókulcs-módosítások
Az adócsomag tisztázza a különleges gyógyászati célú anyatej-helyettesítő tápszerek, az anyatej-helyettesítő tápszerek és az anyatej-kiegészítő tápszerek besorolását, amelyekre az 5%-os kedvezményes áfa-kulcs vonatkozik. Emellett a 18%-os áfakulcs alá sorolják a desszert jellegű sajtkészítményeket, például a Túró Rudit.
Ingatlanhoz kapcsolódó tevékenységek fordított adózása
Az ingatlannal kapcsolatos építési-szerelési és egyéb szolgáltatások után az adót a szolgáltatás igénybe vevője fizeti meg, amennyiben az ingatlanra vonatkozó tevékenység hatósági engedélyhez vagy hatósághoz történő bejelentéshez kötött. Eddig ezekben az esetekben a szolgáltatás igénybe vevőjének kellett nyilatkoznia a fordított adózásról, azonban 2024. január 1-től, ha a hatósági engedély vagy bejelentés az szolgáltatás nyújtójának tevékenységéhez kapcsolódik, akkor megfordul a nyilatkozattételi kötelezettség, és a szolgáltatásnyújtót fogja terhelni.
Csatlakozás áfa-csoporthoz
A tevékenységüket az év során megkezdőknek az adóhatósági bejelentkezéstől számított 30 napon belül kell benyújtaniuk a csoportos adóalanyisághoz való csatlakozásról szóló kérelmüket. Eddig ezt a bejelentkezéssel egyidejűleg kellett benyújtani. A határidő elmulasztása esetén az igazolási kérelemnek nincs helye.
Családi otthonteremtési kedvezmény illetékmentessége
Kiegészülnek a családi otthonteremtési kedvezménnyel (CSOK) megszerzett lakóingatlanoknál már meglévő visszterhes vagyonátruházási illeték alóli mentesség szabályai. A változások értelmében az illeték alóli mentesség kiterjed a kistelepülési CSOK-ra is.