Az Oroszország elleni uniós szankciós csomag részeként az Unióban működő vállalkozások csak olyan szerződéses garanciák mellett adhatnak el bizonyos termékeket harmadik országokba, amelyek kizárják a továbbértékesítést Oroszországba.
Az érintett termékek listája főként fegyvergyártáshoz közvetlenül vagy közvetve felhasználható árukat tartalmaz VTSZ szám szerint. Például bizonyos mikroelektronikai cikkek, integrált áramkörök, memóriák, vezeték nélküli vagy műholdas kommunikációt szolgáló elektronikai eszközök szerepelnek rajta.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 2023. december 19. után kötött export szerződéseknek 2024. március 20-tól tartalmazniuk kell egy záradékot, mely szerint a harmadik országos vevő nem adhatja tovább a vásárolt termékeket Oroszországnak.
A 2023. december 19-ig megkötött szerződéseket 2024. december 19-ig vagy – ha az előbb következik be – a szerződés lejáratáig lehet alkalmazni.
A záradék pontos szövegét a korlátozó intézkedésekről szóló rendelet nem határozza meg, de az ajánlások között szerepel a szerződés felbontása vagy kötbér kikötése, mint lehetséges következmény a záradékban foglaltak megszegése esetén. Az exportálónak tájékoztatnia kell a Budapest Fővárosi Kormányhivatal Exportellenőrzési Osztályát, ha tudomására jut, hogy a vevő megszegte a továbbértékesítési tilalmat.
A bizottsági tájékoztató az ún. „ismert elkerülő országok” körébe sorolja: Törökországot, Kirgizisztánt, Kazahsztánt, Egyesült Arab Emirátusokat, Hong Kongot, Kínát, Indiát. Náluk export esetén fokozott körültekintés szükséges.
A záradék alól mentesülnek az EU-hoz hasonló szankciókat alkalmazó úgynevezett partnerországokba (Amerikai Egyesült Államok, Japán, Egyesült Királyság, Dél-Korea, Ausztrália, Kanada, Új-Zéland, Norvégia) irányuló export-ügyletek.
Az exportálók számára tehát javasoljuk a fokozott információgyűjtést a vevőkről, az értékesített termékek tényleges útvonalának feltérképezését (különös tekintettel a többszereplős láncügyletekre), és a záradék beépítését a szerződésekbe. A szabályozás lehetőséget teremt az értékesítési láncok felülvizsgálatára és az esetleges adókövetkezmények feltárására, továbbá a szerződések felülvizsgálatára. A LeitnerLeitner és a LeitnerLaw Ügyvédi Iroda szakértői mindkét kérdéskörrel kapcsolatban állnak rendelkezésre.