Az országgyűlés 2016. március 1-jén megszavazta, hogy a kft-knek csak 1 év múlva – 2017. március 15-éig – kell 3 millió forintra emelniük törzstőkéjüket, melynek eredeti határideje 2016. március 15-én járt volna le. Nem szabad azonban a határidő-módosítás miatt tovább halogatni a döntést a tőkeemelésről: a folyamat ugyanis hosszadalmas, ráadásul a közelgő évzárással összehangolva költséget is meg lehet takarítani.
Az új szabály szerint, ha csak az új Polgári törvénykönyv szabályaihoz való alkalmazkodás miatt indít egy cég változásbejegyzési eljárást, akkor nem kell illetéket fizetnie. Ha pedig más változást is bejegyeztetnek ezzel egyidejűleg, akkor ennek díja az általános változásbejegyzési illetékmérték 15.000 Ft lesz. A kft-ket érintő módosítással együtt megszavazták azt is, hogy a civil szervezeteknek is csak 1 év múlva kell átvenniük a Polgári törvénykönyv új szabályait.
A jogalkotók szerint a határidő-módosításra azért volt szükség, mert több százezer érintett cég és szervezet nem tudta teljesíteni az elmúlt két évben a kötelezettségeit, vagyis március 15-e után működésük jogellenessé vált volna, és végső soron meg is szűnhettek volna.
A változásnak természetesen sokan örülhetnek, de vigyázat, egy év sokkal rövidebb, mint gondolnák! Hiszen ha az elmúlt 2 év nem volt elég a kötelezettség teljesítésére, akkor érdemes most igazán kihasználni a következő 12 hónapot. Nem szabad tehát a határidő-módosítás miatt tovább halogatni a döntést a tőkeemelésről. Ugyanis a folyamat hosszadalmas, ráadásul a közelgő évzárással összehangolva a tőkeemelést, költséget is meg lehet takarítani. Ezért továbbra is érdemes elolvasni a pénzkímélő megoldásokat bemutató cikkünket.
A módosítás tehát kedvező, és akár örülhetnénk is neki, ugyanakkor némi keserűség is vegyül értékelésébe. Felmerül a kérdés ugyanis, hogy vajon hogy hat a határidő utolsó pillanatban történő módosítása – melynek indoka csak az, hogy sokan nem teljesítették határidőben kötelezettségeiket – azokra, akik jogkövető módon jártak el, és már megemelték cégük törzstőkéjét, vállalva ennek többlet adminisztrációját és költségeit is? Számukra ugyanis biztos bosszúságot okoz, hogy megint a „Pató Pálok” jártak jól. Ha ezt látják, nem vonják-e le azt a következtetést, hogy megéri a halogatás és a kivárás? Vajon mennyire fogják komolyan venni a jövőben a kötelezettségeiket, vagy rálegyintenek, ej, ráérünk arra még?