2016. augusztus 1-től munkáltatói lakhatási támogatás szabályozása egyszerűbb s átláthatóbb lett, mivel egyetlen jogszabály, a személyi jövedelemadó törvény hatálya alá került.
Vitathatatlan tény, hogy a fiatalok életének egyik legfontosabb pontja a lakhatás megoldása, mivel ez teszi lehetővé az önálló életet, s a családalapítás lehetőségét. A lakáskérdés megoldásához, viszont megtakarításra is szükség van, amivel életkorukból fakadóan általában nem rendelkeznek, és sokszor a család sem tud segíteni az első lakás megszerzésében. Az Eurostat 2014-es elemzése szerint Európai Unióban az emberek 70%-a saját tulajdonú lakásban él, s mivel ez nagyon magas arány, nagyon mélyen gyökerezik e megszokás, így nehéz lenne megváltoztatni, és a bérlakások arányát gyorsan megnövelni.
A fenti trendet figyelembe véve, a lakhatáshoz jutást a munkáltató már évek óta segítheti az adómentes lakáscélú munkáltatói támogatás keretében akár 5 millió Ft összegig. 2016. augusztus 1-től viszont e támogatás szabályozása egyszerűbb s átláthatóbb lett, mivel egyetlen jogszabály, a személyi jövedelemadó törvény hatálya alá került.
Mivel a támogatás nemcsak lakásvásárlásához vagy építéséhez vehető igénybe, hanem korszerűsítésre vagy akadálymentesítésre is, ezért szükség volt ezek pontos megfogalmazására, és a módosítás újradefiniálja a méltányolható lakásméretet is.
Korszerűsítés: víz, elektromosság, gáz bevezetése, hálózatának kiépítése, csatornahálózatra kötés, fürdőszoba létesítése (ahol nincs), fűtésrendszer kialakítása vagy cseréje, megújuló energiaforrások (pl. napenergia) alkalmazása, szigetelés, külső nyílászárók energiatakarékos cseréje, tető cseréje, felújítása, szigetelése. A korszerűsítés része az ehhez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés közvetlen költségeinek 20%-áig.
Akadálymentesítés: mozgáskorlátozott személy lakáshasználattal összefüggő nehézségeit csökkentő, a rendeltetésszerű használatot biztosító műszaki akadálymentesítési munkák elvégzése
Méltányolható lakásigény
Megállapításához először két fogalmat kell tisztázni:
Lakószoba:
- Nagyobb, mint 8 m2 és kisebb, mint 30 m2, és rendelkezik legalább 2 m széles ajtó és ablak nélküli falfelülettel.
- A félszoba fogalma megszűnt (2016. augusztus 1-e előtt: nagyobb, mint 6 m2, kisebb, mint 12 m2).
- 8 m2-nél kisebb helyiséget nem kell számításba venni.
- A 30 m2-nél nagyobb szobát két szobaként kell kezelni.
Együttlakók számának meghatározása:
- munkavállaló és közeli hozzátartozói, kivéve testvér
- munkavállaló élettársa + annak közeli hozzátartozói, kivéve testvér
Méltányolható lakásigény mértéke:
- 1-2 személy esetén max. 3 szoba,
- 3-4 személy esetén max. 4 szoba,
Minden további személy esetén egy szobával nő a méltányolható méret maximális értéke.
A munkáltatói lakáscélú támogatás továbbra is csak akkor adható adómentesen, amennyiben a lakás szobaszáma nem haladja meg a méltányolható lakásigényt.
Amennyiben a munkáltató az augusztus 1-ei változások előtt már vizsgálta az adómentesség feltételeit, akkor ezt a későbbiekben már nem kell újra megtennie. Természetesen az augusztus 1-e után elvégzett adómentességi vizsgálatok során már az új szabályok szerint kell eljárni.