2018. január 1-jétől kell kötelezően alkalmazni az új transzferár dokumentációs rendeletet. A módosítást a BEPS-csomag keretében elfogadott OECD szabályok teszik szükségessé, amelyhez igazodva a magyar transzferár nyilvántartásokat is jóval összetettebb, részletesebb és sokkal több információt tartalmazó formában kell majd elkészíteni.
Az átmeneti rendelkezések értelmében az új szabályokat már a 2017-ben érvényesített kapcsolt ügyletekre vonatkozóan is lehet majd alkalmazni. Azok bonyolultsága miatt azonban ezt várhatóan kevesen választják majd, a felkészülést ugyanakkor már a 2017-es dokumentáció készítéskor érdemes megkezdeni.
Új nyilvántartási forma
Egy új nyilvántartási forma váltja fel ugyanis az eddig megszokott dokumentációs sémát. A transzferár-dokumentációnak ettől kezdve egy fődokumentumból és egy helyi dokumentumból kell majd állnia, vagyis a jelenleg hatályos szabályok szerinti önálló nyilvántartás készítésére többé nem lesz lehetőség.
Sokaknak ismerős lehet ez a kettős felépítés, ugyanis ezt a korábbi PM rendelet is tartalmazza, „közös nyilvántartás” címszó alatt, ez azonban abban jelentősen különbözik az új dokumentációtól: amellett, hogy ez még opcionális volt, lényegesen kevesebb információt is tartalmazott.
Fődokumentum
Fődokumentum készítésére a külföldi tulajdonú és a magyar irányítású vállalatcsoportok is egyaránt kötelezettek lesznek. Tehát jelentős többlet adminisztrációs kötelezettség terhel majd minden olyan magyar vállalkozást is, amelynek vannak kapcsolt vállalkozásai és a vállalatcsoport mérete miatt dokumentációs kötelezettség alá esnek.
A fődokumentumnak – többek között – tartalmaznia kell majd a vállalatcsoport egészének felépítésére, működésére és főbb funkcióira vonatkozó általános információkat. A Fődokumentumban be kell majd mutatni például a csoport öt legnagyobb termékéhez és szolgáltatásához tartozó ellátási láncot, a csoport tömör funkcionális elemzését, ha az adott adóévben történtek jelentős üzleti átszervezések – például felvásárlás vagy üzletág értékesítés - akkor ezeket is, továbbá a csoport immateriális javait, a csoporton belüli pénzügyi tevékenységeket, illetve a csoport pénzügyi és adózási helyzetét.
Helyi dokumentum
A helyi dokumentum két részből áll majd: egyfelől a magyar társaság általános bemutatásából (pl. ügyvezetés felépítése, szervezeti ábra, stratégia, versenytársak), valamint egy ügyletspecifikus fejezetből. Ez utóbbi feleltethető meg tartalmi szempontból a jelenleg hatályos szabályok alapján készítendő transzferár-nyilvántartásnak.
Legfontosabb változások
A legfontosabb, a dokumentáció tartalmát érintő változás, hogy a fődokumentumban fel kell majd sorolni és röviden be is kell mutatni a csoport hatályos, a jövedelem országok közötti elosztásával kapcsolatos egyoldalú APA határozatait és más adózási megállapodásait (pl. feltételes adó-megállapítási határozat). Ezen túlmenően a helyi dokumentumhoz is csatolni kell a hatályos és az adott ügyletre vonatkozó, de nem az adó- és vámhatóság által kiadott egy-, két- és többoldalú APA és más adózási megállapodások másolatát.
A transzferár-dokumentációs kötelezettséggel érintett adózóknak mindenképpen jelentős többlet adminisztrációs terhet jelent majd az új típusú transzferár nyilvántartások elkészítése. A csoporttagok közötti szorosabb együttműködésre is nagyobb szükség lesz.
Az új szabályozás jelentősége
A BEPS-es törekvéseknek megfelelő új transzferár rendelet, kiegészítve a már korábban elfogadott CbC (country by country vagy országonkénti) jelentés szabályaival együtt jelentősen módosítja a transzferárazással, transzferártervezéssel és a transzferár-dokumentációs kötelezettséggel kapcsolatos jogszabályi környezetet.
A módosítások következtében jelentősen nőni fognak az adózók adminisztrációs terhei/költségei, hiszen az átadandó információk köre és mennyisége jelentősen kibővül. Továbbá így sokkal alaposabb és mélyebb adóhatósági ellenőrzések is lehetővé válnak, várható tehát, hogy a BEPS-es törekvéseknek kézzel fogható eredményei lesznek.
Érdemes lesz a transzferár dokumentációs feladatokat olyan tanácsadóra bízni, aki az anyacég országában is képes a dokumentáció elkészítésére. A LeitnerLeitner ezért az osztrák, német, holland vagy más közép-európai országok esetén nyújt jó megoldást a problémára.