Számos adóeljárással kapcsolatos szabály változik a nyári adócsomagban. A szigorodó nemzetközi adózási trendek hatására várható például, hogy növekszik a több országot érintő adóhatósági megállapítások és ebből fakadó viták száma.
Iratmegőrzés
Az iratmegőrzés ideje az általános 5 éves elévülés helyett 10 évre emelkedik az úgy nevezett kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények hatálya alá tartozó jövedelmek, illetve vagyon vonatkozásában. A rendelkezés 2019. július 24-én lép hatályba, alkalmazni a 2018. január 1-et követően kezdődő adóévek jövedelmei kapcsán kell.
EKÁER
2020. január 1-jétől lehetőség lesz az EKAER-szám lezárását követően adott adatkört elektronikusan módosítani maximum 3 munkanapon belül, de egy esetleges NAV közvetlen ellenőrzést megelőzően. A módosítás adatonként 5.000 Ft pótlékfizetéssel jár tételsortól függetlenül.
Nem fognak bírságot kiszabni az EKAER bejelentési kötelezettség elmulasztása vagy nem előírásszerű teljesítése miatt, ha az adózó bizonyítja, hogy az adott helyzetben tőle elvárható módon járt el. A szabály 2019. augusztus 23-tól hatályos.
Nemzetközi eljárások
Nemzetközi vitarendezési eljárást az adózó az adó-megállapításhoz való jog elévülési idején túl is indíthat. Ha a vita tárgyát képező időszak 2018. január 1-ét megelőzően kezdődő időszak, akkor a vitarendezési kérelemnek be kell érkeznie a magyar adóhatósághoz az elévülési időn belül. Ugyanakkor a vitarendezési eljárás megindítása esetén az adóhatóság az elévülési időn túl is végezhet ennek hatására az eljárás lefolytatáshoz szükséges ellenőrzési cselekményeket. A módosítás 2019. július 24-én lép hatályba.
Az EU-s vitarendezési eljárást szabályozó irányelvnek megfelelően harmonizálják az az adó- és egyéb közterhekkel kapcsolatos nemzetközi közigazgatási együttműködés egyes szabályairól szóló törvény vonatkozó rendelkezéseit, azért, hogy a kétoldalú megállapodások eltérő értelmezéséből a tagállamok között fellépő vitás helyzeteket hatékonyabban lehessen kezelni.
A törvény további módosítása a Magyarország által megkötött adóegyezmények szerinti vitarendezési eljárás magyar gyakorlatát is rendezni célozza.
DAC 6
A Directive of Administrative Cooperation, azaz EU tagállamainak adózás terén való közigazgatási együttműködését célzó tanácsi irányelv 2018. júniusában hatályba lépett 5. módosítása, azaz a DAC 6 irányelvre keresztelt jogforrás a határokon átnyúló agresszív adótervezési struktúrák feltárását célozza. A tagállamok adott alanyi kört köteleznek arra, hogy az észlelt „káros” struktúrákat jelentsék, azokról adatot szolgáltassanak, melyet aztán a tagállamok automatikus adatcsere keretében megosztanak egymással, valamennyi tagállami illetékes hatósággal.
A jelentéstételre, mely tehát adótitkot, üzleti titkot, ügyvédi titkot érint/érintene az adótervezésben közreműködők, vagyis az adótanácsadók, ügyvédek, könyvvizsgálók lesznek kötelezettek. Bizonyos esetekben azonban maguknak az érintett adózóknak is adatot kell szolgáltatniuk a káros struktúrákról. A szabályokat 2020. júliusától kell a tagállamoknak alkalmazni, azonban már 2018. júniusára visszamenőleges hatállyal.