A Kormány március 18-áig számos munkahely- és gazdaságvédelmi intézkedést hozott, amelyek többsége egyelőre csak a vállalkozások egy bizonyos körét érintik. Ezen felül azonban fontos mindenkinek tudnia, hogy azok a cégek, amelyeknél cash flow problémák miatt adófizetési nehézségek lépnek fel az általános szabályok szerint is kérhetnek fizetési kedvezményt – a fizetés halasztását vagy részletfizetést a NAV-tól. Ezen kívül lehetőség van az esedékes adóelőlegek mérséklését kérni.
Ugyanakkor nagyon fontos a gazdasági döntések előtt figyelembe venni, hogy Magyarországon jelenleg rendkívüli jogrend van életben, amely akár azonnali jogalkotást is lehetővé tesz. Ahhoz, hogy ezekkel összhangban legyenek a vállalkozást érintő intézkedéseink, illetve hogy kihasználhassunk minden elérhető könnyítést, érdemes szakmai segítséget kérni.
Erre tekintettel a LeitnerLeitner jogászokból, adózási, bér- és TB-ügyviteli szakemberekből álló, tanácsadó csapatot hozott létre, hogy számfejtési, munkajogi problémáikra azonnali megoldást tudjunk nyújtani.
Gazdaságvédelmi akcióterv
A 2020.03.18-án kihirdetett 47/2020. Korm. rendelet alapján több ponton elkezdődik a vírus okozta gazdasági életben jelentkező hatások kezelése, a negatív hatások csökkentése. A napokban, hetekben több kormányrendelet kihirdetése várható, mely a gazdasági szereplők, munkáltatók és munkavállalók helyzetében változást fog okozni.
Intézkedések a járvány által érintett szektorokban
A járvány által már érintett szektorokban, azaz turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatokban foglalkoztatott munkavállalók után
- a munkáltatóknak nincs közteher-fizetési kötelezettsége, azaz a bér utáni 17,5% szociális hozzájárulási adót és 1,5% szakképzési hozzájárulást nem kell megfizetni,
- a munkavállalóknak pedig csak a 4%-os természetbeni egészségbiztosítási járulék terheli a jövedelmét, ami maximum havi 7.710,- Ft lehet.
- A változások már a márciusra kifizetett béreket is érintik.
- A bérleti szerződéseket 2020.06.30-ig nem lehet felmondani, és nem lehet bérleti díjat emelni, még akkor sem, ha a szerződés egyébként lehetővé teszi.
- A turizmusfejlesztési hozzájárulást 2020. március 1. és 2020. június 30. között nem kell megfizetni.
Otthoni munkavégzés, home office könnyített elrendelése
A munkáltató a jelenleg érvényes veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napig egyoldalúan elrendelheti az otthoni munkavégzést vagy távmunkavégzést határozatlan időre – anélkül, hogy a munkaszerződést módosítani kellene, azaz anélkül, hogy adott idő elteltével szükséges lenne a munkavállaló hozzájárulása a „tartós” otthoni munkavégzés elrendeléséhez.
A munkaidő beosztás változását rugalmasabban lehet elrendelni (96 órás szabály megszűnt), valamint a munkáltató jogosult egészségvédelmi célból intézkedéseket bevezetni a munkavállalók egészségügyi állapotának ellenőrzésére.
Kollektív szerződések nem térhetnek el a rendelet hatálya alatt ezektől az intézkedésektől.
Munkavállaló karanténban / munkavállaló megbetegedése
A munkavállaló megbetegedése esetén, betegszabadság jár a munkavállalónak.
Abban az esetben, ha a munkavállaló a vírussal kapcsolatban otthonában vagy egészségügyi intézményben járványügyi megfigyelés alá kerül, vagy olyan területen dolgozik, melyet járványügyi zárlat alá vonnak, akkor keresőképtelen állományba kerül, és emiatt táppénzre jogosult. Ez az ún. 7-es kódos keresőképtelenség, minek esetében a munkáltatói 1/3 a táppénz fizetési kötelezettség nem lép fel. A munkáltatónak fizetési kötelezettsége nincs. A járványügyi zárlatot az országos tisztifőorvos rendeli el határozatában adott terület vonatkozásában. Ez a szabály az elővigyázatosából alkalmazott önkéntes karanténra nem vonatkozik.
70 éven felüli foglalkoztatott
A Kormány “megkéri” a 70 éven felülieket, tekintettel arra, hogy elsődlegesen ők alkotják a legveszélyezettebb csoportot, hogy lakhelyüket ne hagyják el.
A 70 éven felüliek foglalkoztatása esetében bizonyos feltételek mellett felmerülhet, hogy a munkáltató megszegné a Munka törvénykönyvének azon kötelezettségét, miszerint a munkavállalót csak olyan munkára lehet alkalmazni, amely egészségi állapotára tekintettel rá hátrányos következményekkel nem jár, ha foglalkoztatná őket. Ilyen esetben elképzelhető az otthoni munkavégzés elrendelése, az éves szabadság kiadása, fizetés nélküli szabadság, végső esetben a munkaviszony megszüntetése.
Hitelmoratórium
A Kormány a vészhelyzetre tekintettel valamennyi - magánszemélyek és vállalkozások által 2020. 03. 18-ig megkötött hitel-, kölcsön-, lízingszerződés tőke, kamat törlesztését és járulékos díjfizetési kötelezettségét 2020.12.31-ig felfüggeszti. Fontos, a fizetési moratórium idejével a hitelszerződések teljesítési ideje meghosszabbodik. Az adós joga, hogy mégis folytassa törlesztést ebben az időszakban is.
Üzletek rövidített nyitva tartása
Március 17-e óta az üzleteknek 15:00 órakor be kell zárniuk, csak az ott dolgozók (pl. árufeltöltők, takarítók) tartózkodhatnak ott. üzletek. Kivéve:
- élelmiszer-,
- illatszert, a drogériai terméket, a háztartási tisztítószert, a vegyi árut és a higiéniai papírterméket árusító, gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletek,
- üzemanyag-töltőállomások,
- dohányboltok és
- gyógyszertárak.
Éttermek, vendéglátó-ipari üzletek
A vendéglátóipari üzletek (kész- vagy helyben készített ételek, italok jellemzően helyben fogyasztás céljából történő forgalmazása, ideértve az azzal összefüggő szórakoztató és egyéb szolgáltató tevékenységet) is csak 15:00 óráig lehetnek nyitva, ezután csak az ott dolgozók lehetnek ott. Az élelmiszer elvitelre történő megrendelésének és átvételének, valamint a vételár megfizetésének idejére korlátozódóan megengedett az ott tartózkodás a vásárlóknak is.
Intézkedések megszegése, szankciók
Az, aki meg nem engedett időpontban vagy meg nem engedett módon tartózkodik üzletben vagy vendéglátó egységben, szabálysértést követ el, melyet 5.000-500.000 Ft közötti bírsággal sújthatnak.
Iskolák, közoktatás bezárása
2020.03.16-ától az alap- és középfokú oktatási intézmények, illetve ettől a héttől fokozatosan az óvodák és a bölcsődék szintén bezárnak határozatlan időre.
Ha a szülő gyermekére felügyel, és emiatt nem tudja felvenni a munkát, úgy az jelenlegi szabályozás szerint keresőképtelen állapotot jelent. Ez azonban nem jogosít táppénzre, és nem jár érte fizetés.