Mivel környezetvédelmi és energiahatékonysági beruházásokra nagyon sok különböző kedvezmény és támogatás létezik, és időszakonként változnak is, érdemes minden hasonló fejlesztés tervezése előtt a konkrét elképzelések ismeretében megvizsgálni, hogy hogyan érhető el a legnagyobb mértékű támogatás a legkisebb saját erő mellett, sőt az adókedvezmények maximális kihasználása érdekében még az üzleti tervezés előtt figyelembe kell venni az adóhatásokat.
A 2020 elején elfogadott hazai Klíma- és Természetvédelmi Akcióterv 2030-ig legalább 6 ezer MW napenergia-termelő kapacitás üzembe állítását ösztönzi, és a nagyerőművek telepítése mellett az egyéni fogyasztókra is számít. Az Új Nemzeti Energiastratégia pedig rögzíti, hogy a következő évtized elejére legalább 200 ezer háztartás rendelkezzen átlagosan 4 kW teljesítményű, háztetőre szerelt napelemmel. Mindezt közvetlen támogatásokkal és adókedvezményekkel is ösztönzik.
Adókedvezmények
- Fejlesztési tartalékból igénybe vehető adóalap kedvezmény
A beruházások adórendszerbeli támogatásának legegyszerűbb, minden társasági adóalany számára elérhető módja a fejlesztési tartalék képzés. Ezt az adott évi nyereségből kell a lekötött tartalékba félre tenni és a következő években beruházásra felhasználni.
A tartalékképzés szabályai több lépcsőben váltak egyre kedvezőbbé, 2021-től felső korlát nélkül fel lehet használni az adózás előtti nyereség 100%-át. Mivel a fejlesztési tartalékból finanszírozott tárgyi eszközre a jövőben nem lehet társasági adó szerinti értékcsökkenést elszámolni, ezért gyakorlatilag egy előre hozott értékcsökkenés vagy adóhitel valósul meg. A kedvezményt a lekötés évét követő 4 adóévben lehet felhasználni. Az eredménytartalékot át kell vezetni a lekötött tartalékba, így ezzel osztalékfizetési korlát lép életbe. Ha a vállalkozás mégsem használja fel a kedvezményt, akkor később késedelmi pótlékkal növelten kell megfizetni a társasági adót.
- Fejlesztési adókedvezmény
A fejlesztési adókedvezmény összegét a beruházás elszámolható költségeinek jelenértéke és az intenzitási ráta figyelembevételével kell meghatározni. A támogatás intenzitása – vagyis az, hogy a beruházás hány százaléka igényelhető támogatásként – eltérő lehet attól függően, hogy kis- és középvállalkozás vagy nagyvállalat szeretné igénybe venni, illetve a beruházás megvalósításának helyszíne is befolyásolja azt. Bizonyos közép-magyarországi településeken végzett beruházásokra például nem alkalmazható. Az adókedvezmény később a fizetendő adóból való visszatartás formájában vehető igénybe, azaz ennyivel kevesebb társasági adót kell majd fizetni. Mivel maximum a társasági adó 80%-a szerezhető meg kedvezményként, akár 1,8%-os tényleges társasági adókulcs is elérhető, melyet összesen 13 adóév alatt lehet felhasználni, de legkésőbb a beruházás megkezdése előtti bejelentéstől számított 16. adóév lezárultáig.
A fejlesztési adókedvezmény több beruházási kategóriában is elérhető, különböző elvárt beruházási szintek mellett. Az önálló környezetvédelmi beruházás esetén annak adókedvezményre jogosító értékhatára a 100 millió Ft jelenértéken. Ebben a kategóriában minimum 25% saját erőt szükséges biztosítani, fontos, hogy az igénylő legalább 5 éve társasági adóalany legyen. A támogatás igénybevételéhez előzetes bejelentés szükséges, és legalább 5 vagy 3 évig kötelező üzemeltetni az elkészült beruházást.
Elszámolható a tárgyi eszközök költsége, az immateriális javak bekerülési értéke, például a létesítmények felvásárlási vételára, ingatlanok bérleti díja, a pénzügyi lízing díja. Más állami támogatásokkal össze kell számítani.
- Energiahatékonysági adókedvezmény
Ezt a kedvezményt a fejlesztési adókedvezmény felhasználását követően lehet igénybe venni a számított adó 70%-áig. A kedvezmény összege a támogatási intenzitástól függően a beruházás elszámolható költségeinek maximum 50%-a, legfeljebb 15 millió euró. Igénybe lehet venni például a világítás korszerűsítésére, nyílászárócserére, a homlokzat szigetelésére és elektromos autó vásárlására is, bár ez utóbbit jövőre már csak korlátozott körben. Támogatható a felhasznált tárgyi eszközök, immateriális jószágok bekerülési értékének (kivéve villamosenergia-termelésre képes eszköz) költsége. 6 adóévig lehet felhasználni. Feltétele, hogy a beruházás növelje az energiahatékonyságot, és csökkentse az energiafogyasztást. Szükséges hozzá előzetes energetikai audit és igazolás az energia megtakarításról, valamint legalább 5 évig kötelező üzemeltetni a beruházást. Előnye, hogy a közép-magyarországi régió is támogatott, de megújuló energiaforrásból villamosenergia-termelésre képes eszköz esetén a kedvezmény sajnos nem alkalmazható.
A fejlesztési adókedvezmény és az energiahatékonysági kedvezmények közül ugyanarra a beruházásra csak az egyiket lehet alkalmazni.
- Elektromos töltőállomás létesítése
Ezt a kedvezményt az adóalapból lehet igénybe venni. Összege az elektromos töltőállomás bekerülési értéke és a következő 3 évben mutatkozó eredményének különbözete (=veszteség kompenzáció), de töltőállomásonként maximum 20 millió euró. Előkalkuláció alapján előzetesen egy összegben lehet érvényesíteni, és 3 év után korrigálni lehet önellenőrzési pótlék nélkül.