Az adóhatóság minden év elején nyilvánosságra hozza az adott év adóellenőrzéseinek kiemelt célcsoportjait. Idén is figyelnek a legnagyobb adóteljesítménnyel rendelkező adózókra, és mivel ők általában rendelkeznek kapcsolt vállalkozással, ezért vizsgálják a köztük alkalmazott árakat, és a veszteséges vagy igen alacsony nyereséget elérő gyártási, forgalmazási vagy szolgáltatási tevékenységeket is. Érdemes ezért minden vállalkozásnak kiemelt figyelmet fordítania a kapcsolt ügyleteivel folytatott árazásra, valamint azok transzferár kezelésére és transzferár-nyilvántartására.
A LeitnerLeitner specializált transzferár csapattal áll rendelkezésre. Ne habozzon kapcsolatba lépni velünk, ha segítségre van szüksége a transzferár dokumentáció elkészítésében, vagy akár az adóhatósággal szembeni transzferár vitában. A legreménytelenebb helyzetekben is készek vagyunk csatasorba állni.
Kiemelt ellenőrzési figyelem irányul idén az adókedvezményeket érvényesítő vállalkozásokra is. Fókuszban vannak például a fejlesztési adókedvezmények, az energiahatékonysági beruházások, felújításokkal kapcsolatos adókedvezmények.
Ne féljen az adóellenőrzésektől! Készüljön fel rájuk! Segítségünkkel a jogszabályi lehetőségek teljes spektrumában optimalizálhatja a kedvezményeket. Forduljon a LeitnerLeitner szakértőihez!
Mindezek mellett 2025-ben a társasági adóalap növelő és csökkentő tételek helyes megállapítását, a rehabilitációs hozzájárulási kötelezettség helyes teljesítését, a bérkiegészítésként funkcionáló, adómentes kifizetések elszámolását is ellenőrzik.
A NAV 2025-ben az alábbi tevékenységeket állíja fókuszba:
- gépjármű-, alkatrész-, gumiabroncs- és felnikereskedők, gépjárműjavítási tevékenységet végzők,
- személy- és vagyonvédelmi tevékenységet folytatók, épületüzemeltetők, takarítócégek, munkaerőkölcsönzők,
- számítástechnikai és telekommunikációs termékekkel kereskedők,
- webáruházak, külföldi és belföldi e-kereskedelmi platformüzemeltetők, ezeken értékesítők,
- internetes tartalomszolgáltatók,
- textil kis- és nagykereskedők,
- zöldség-gyümölcs kereskedők,
- élelmiszeripari, mezőgazdasági termelők, kereskedők (cukor, étolaj, sajt, kávé, csokoládé, liszt, ásványvíz, üdítőital, mák, dióbél, rizs, szója, műtrágya, burgonya),
- építőipari, valamint építőanyag-kereskedelmi tevékenységet folytatók,
- rendezvényszervezők, reklám-, marketing-, médiaszolgáltatási és filmgyártási tevékenységet folytatók,
- turizmus, vendéglátás, szálláshely-szolgáltatási tevékenységet folytatók, taxisok,
- rendszeres termékimportra irányuló tevékenységet végzők
- távol-keleti termékeket árusítók,
- szépségipari és testedzési szolgáltatást nyújtók (pl. fodrász, kozmetikus, személyi edző, masszőr) Ellenőrzik a foglalkoztatás szabályszerűségét, az árusított táplálékkiegészítők eredetét, bizonylati hátterét, a bevételek (napi jegyek, havi bérletek, büfétermékek bizonylatolását) regisztrálását az online pénztárgépeken.
- jövedékiadó-köteles tevékenységet folytatók,
- egyéni vállalkozók,
- kivaalanyok,
- ingatlan-, illetve telekértékesítésből származó jövedelmet be nem vallók,
- tartós veszteség következtében sajáttőke-hiányos társaságok,
- szja rendelkező nyilatkozatok tekintetében a legnagyobb összegű kiutalásban részesülők,
- egyszerűsített foglalkoztatás keretében munkavállalókat alkalmazók,
- OSS-t, IOSS-t választó adózók,
bizalmi vagyonkezeléssel érintetteknél ellenőrizni fogják, hogy betartják-e z adójogszabályokat és nem vonnak-e el fedezetet.
Adóellenőrzési célkeresztben 1. rész – Az adatelemzés eszközei