Környezetvédelmi termékdíjról szóló cikkünk harmadik részében a mentesség, a visszaigénylés szabályait tekintjük át, valamint kitérünk a díjjal kapcsolatos speciális szabályokra.
A környezetvédelmi termékdíjjal kapcsolatos mentességi szabályok
A törvény több olyan esetet is felsorol, amikor nem keletkezik termékdíj-kötelezettség, vagy annak bizonyos elemeit nem kell teljesíteni. Fontos azonban tudni, hogy ez nem jelenti azt automatikusan, hogy például a bejelentési, bevallási, adatszolgáltatási nyilvántartás-vezetési kötelezettséget ne kellene elvégezni.
A mentesség három esetét különböztethetjük meg. Ha az adózó
- ügylete kapcsán nem keletkezik termékdíj kötelezettség (például termékdíjköteles termék igazolt külföldre kiszállítása, külföldről behozott újrahasználható csomagolás kezelése);
- ügylete nem minősül (első belföldi) forgalomba hozatalnak (például termékdíjköteles termék tulajdonjogának vámjogi szabadforgalomba kerülését megelőző átruházása);
- a kötelezett vevőjének jogszabályban meghatározott nyilatkozata alapján az ügylete kapcsán a termékdíjat nem kell megfizetni.
Az első két eset nagyon hasonló. Ekkor főszabály szerint az adott termék kapcsán nem áll be a termékdíj-kötelezettség. Ide tartozik például, ha a terméket külföldre értékesítjük – mivel nem a hazai környezetet terheli majd a termékből keletkező hulladék, ezt a jogalkotó kiemeli az adóztatás alól. Hiba lenne azonban azt gondolni, hogy ilyenkor semmi teendőnk nincs. Egy adóellenőrzés során igazolnunk kell az adóhatóság felé, hogy miért is mentesülünk a kötelezettségek alól (a példánkban szereplő esetben a kiszállítást számlákkal és fuvarokmányokkal), és olyan nyilvántartást szükséges vezetni, amelyből megállapítható, nyomon követhető például a külföldre kiszállított termékdíjköteles termékek mennyisége. Speciális eset a termékek természetes személyek általi felhasználása magánszükségletük fedezésére vagy az általuk történő nem gazdasági célú átruházás, melyeket nem terhel semmilyen kötelezettség.
Sok kockázatot rejt magában azon ügyletek köre, melyeknél a termékdíjat nem kell megfizetni. Érdemes figyelni a megfogalmazásra, mivel a törvény csak a fizetési kötelezettséget engedi el. A kötelezettnek azonban továbbra is be kell jelentkeznie, bevallást kell benyújtania, nyilvántartást kell vezetnie stb. Ide többnyire csomagolószerekkel kapcsolatos ügyletek tartoznak, például a csomagolóanyag nem csomagolási célra (papír könyvnyomtatásra) történő felhasználása, vagy az újrahasználható csomagolószerek alkalmazása. Adminisztratív feltétel a vevő vonatkozó nyilatkozata az értékesítő felé, mellyel az értékesítő igazolhatja a NAV-nak, miért nem kell megfizetnie a termékdíjat. Ha az adózó a nyilatkozatában foglaltaktól eltérően jár el, és kötelezettnek minősül, a nyilatkozattal érintett termékdíjat a csomagolószer beszerzésének időpontjától számított késedelmi pótlékkal növelten köteles megfizetni.
Az eredeti kötelezettnek a vonatkozó termékek kapcsán nem kell bevallást benyújtani, termékdíjat fizetnie, de nyilvántartás vezetése továbbra is indokolt. A törvény szigorú adminisztratív feltételekhez köti az átvállalást (pl. átvállalási szerződés, annak bejelentése, számlán történő feltüntetés), melyek idéntől jelentősen szigorodtak, ami kockázatokat rejt magában. Ha a felek nem teljesítik a feltételeket, akkor az eredeti kötelezettnél marad a termékdíj-kötelezettség, és annak nem teljesítése komoly jogkövetkezményekkel járhat. Alapos adótervezéssel azonban teljesen kiiktatható a termékdíj-kötelezettség: ha pl. a forgalomba hozó egy olyan adóalany számára adja át a kötelezettséget, aki mentes tevékenységet végez (pl. külföldre értékesít), akkor egyik fél sem fizeti meg a termékdíjat.
Visszaigényelhető-e a termékdíj?
A termékdíj-visszaigénylés eseteit a törvény részletesen felsorolja. Idetartozik például, ha a vállalkozás
- igazoltan külföldre értékesíti a termékdíjköteles terméket (önmagában vagy beépítve)
- a termékdíjköteles terméket másik termékdíjköteles termék gyártásához közvetlen alapanyagként használja fel
- újraasználható csomagolószer kezelése
- csomagolóanyag vagy csomagolási segédanyag más célra való felhasználása.
A sikeres visszaigénylésnek számtalan feltétele van, melyben fontos szerepet kapnak a belső nyilvántartások és a kereskedelmi láncolatban alkalmazott számlazáradékok.
Azoknak az adóalanyoknak, akik maguk nem kötelezettek, de szeretnék visszaigényelni a rájuk átterhelt termékdíjat, szintén be kell bejelentkezniük a NAV-hoz, bevallást kell benyújtaniuk a visszaigénylés kapcsán és sajátos nyilvántartást is kell vezetniük. A visszaigénylésre csak abban a bevallásban van lehetőség, amikor teljesült a visszaigénylés feltétele (pl. a külföldre történő kiszállítás). Így, ha egy vállalkozás hónapokkal vagy évekkel később ébred rá a visszaigénylés lehetőségére, egy korábbi időszakra vonatkozó bevallás utólagos benyújtása – esetleg önellenőrzése – válhat szükségessé.
Amennyiben bizonytalan a termékdíjfizetési kötelezettségeit illetően, maximálisan és megalapozottan szeretné kihasználni a jogszabály nyújtotta mentesítési és visszaigénylési lehetőségeket, úgy forduljon a LeitnerLeitner adóhatósági tapasztalattal is rendelkező szakértőihez.
A környezetvédelmi termékdíjról általában 1.
A környezetvédelmi termékdíjról általában 2.
A környezetvédelmi termékdíjról általában 4.: speciális esetek