A háború következtében rengetegen menekültek el otthonukból és Magyarországon keresnek menedéket, sokan közülük munkát is. Lássuk, milyen támogatási lehetőségek nyíltak meg az ukrán állampolgárok magyarországi munkavállalása esetén, és milyen feltételek mellett lehetséges ezeket igénybe venni.
Kormányrendelet alapján, amennyiben 2022. február 24-én vagy azt követően érkezett Magyarországra egy ukrán vagy ukrán-magyar kettős állampolgár, és munkavállalóként alkalmazzák, a munkaadó támogatásra válik jogosulttá.
A támogatás igénybevételének feltétele munkaviszony létesítése, amely keretében a munkavégzés Magyarországon történik, a munkaviszony pedig eléri legalább a heti 20 órát. A foglalkoztatás határozott, vagy határozatlan idejű munkaviszony keretében egyaránt megvalósulhat.
Olyan munkavállaló foglalkoztatása utána nem lehet igénybe venni a támogatást, akit a kérelem benyújtását megelőző 365 napon belül legalább 90 napig már foglalkoztattak, vagyis az igényt érdemes a foglalkoztatás megkezdését követően mielőbb benyújtani.
Fontos leszögezni, hogy a támogatást kérelmezni csak olyan gazdasági társaság tudja, aki hazánkban székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkezik. Munkáltatóként rendezett munkaügyi kapcsolatokkal kell rendelkezni, továbbá a vállalkozás nem állhat felszámolás, végelszámolás vagy csődeljárás alatt.
A támogatás kizárólag a munkaszerződés megkötését követően, a kérelem benyújtását követő időszakra vonatkozóan vehető igénybe a munkaszerződés fennállása alatt, vagyis visszamenőlegesen nem igényelhető.
A támogatás mértéke munkavállalónként havonta a munkavállaló lakhatási és utazási költségeinek 50%-a, de legfeljebb személyenként 60.000 Ft. Közös háztartásban nevelt kiskorú gyermek után a munkáltató további 12.000 Ft-ra jogosult.
A támogatás legfeljebb tizenkét hónapra igényelhető és egy alkalommal maximum egy évvel meghosszabbítható, de ezzel a lehetőséggel csak akkor tudunk élni, ha ez alatt az időtartam alatt a munkaszerződés még fennáll.
Nagyon fontos, hogy a támogatást a munkaadó a munkavállaló lakhatási és utazási költségeinek biztosítására köteles fordítani, továbbá a lakhatási és utazási költségnek a fent részletezett támogatással nem biztosított részét a munkaadó és a munkavállaló 50-50%-ban kell megossza. Ez tehát azt is jelenti, hogy a munkavállaló elszállásolásáról és utazásáról alapvetően a munkáltatónak kell gondoskodnia, és ehhez igényelheti a támogatást.
A nyújtott támogatás a kormányrendelet értelmében köztehermentes.
Azon munkaadók, akik tehát vállalják a háború elől menekülő ukránok foglalkoztatását, illetve biztosítják számukra a szállást, ennek támogatására jelentős összeget vehetnek igénybe. A munkaerőpiaci kihívásokkal szembenéző vállalkozásoknak érdemes tehát ezzel a lehetőséggel is számolniuk.