Az országgyűlés egy nap alatt elfogadta a kata törvény teljes átalakítását. Ezért most minden kata-alany választási kényszer alatt áll, és keresi a jövőjét. Cikkünkben nekik kívánunk segítséget nyújtani a változások és lehetőségek korrekt összefoglalásával. Írásunk nem helyettesíti az egyéni konzultációt, javasoljuk, hogy mindenki gondolja át a saját helyzetét és az új adózási mód kialakításához vegye igénybe könyvelő, adószakértő segítségét.
A „kata” a kisadózó vállalkozások tételes adója, egy kedvezményes adózási forma, amellyel havi fix összegű adófizetés mellett, minimális adminisztrációval lehet az adókat kezelni. A szabályokat 2012-ben vezették be, és 2018-ban jelentős átalakításon esett át. Sajnos, mindig nehézséget okozott a katás tevékenység elhatárolása a munkaviszonytól, és ennek ellenőrzése és szankcionálása kezelhetetlenné vált.
A jogszabály változással a kata régi szabályait teljes egészében eltörlik, és helyükbe egy újra gondolt, szűkebb hatókörű új kata-rendszer lép. Az új kata lényege, hogy azt a jövőben csak főállású egyéni vállalkozók választhatják, akik nem szereznek bevételt az Adózás rendje szerinti kifizetőktől (ideértve külföldi kifizetőket is), vagyis például cégektől, közintézményektől, alapítványoktól stb. Az ilyen kata-alany egyetlen kifizetői számlázás miatt elveszíti kedvező adóalanyiságát a számlakiállítást megelőző naptól. Az adóalanyiság elvesztését 15 napon belül a katás vállalkozónak kell bejelentenie az adóhatósághoz, amelyről egyébként ezzel párhuzamosan az online számla-adatszolgáltatásból is, valamint a vevő belföldi összesítő jelentéséből is információt kap a hatóság.
A régi és az új kata összehasonlítását az alábbi táblázatban mutatjuk be:
Kiket érintenek az új szabályok? / Kik maradhatnak és kik nem?
Nagyon fontos megérteni, hogy a törvényi változással egy teljesen új kata rendszer lép életbe, tehát meg kell különböztetni a régi és az új katát.
- Csak az a főállású egyéni vállalkozó maradhat, aki kizárólag adószám nélküli magánszemélyeknek értékesít.
- Nem maradhatnak a Bt.-k, Kkt.-k, ügyvédi irodák, a mellékállású, a nyugdíjas és rokkantság mellett katázók.
- Az új katába bejelentkezési kötelezettség van, tehát annak is regisztrálnia kell, aki megfelel a szűkített új kata feltételeinek.
- A régi katából a kikerülés automatikus, de ahogyan fent leírtuk az új katába a bekerülést kérni kell.
- Jellemzően azok az egyéni vállalkozók maradhatnak, akik lakosságnak értékesítenek például: fodrász, műkörmös, festő, villanyszerelő, kézműves – és céges értékesítéseiket ők sem tudják majd az új katában lebonyolítani.
Mi lesz az éves KATA kerettel?
Az éves kata keret az új szabályok szerint 18 m Ft-ra (havi 1,5 mFt) emelkedik. A kilépők 8 hónapra megkapják a 12 mFt-os keretet már a tört évre is.
Fontos azonban, hogy az áfa adómentességi értékhatár évi 12 mFt marad, e fölött be kell jelentkezni áfa-körbe és áfás számlát kell kiállítani. Az értékhatár emelése külön engedélyezési eljáráshoz kötött, és az Európai Unió jóváhagyása alapján történhet meg csak.
Mit tehet, akinek váltania kell?
Akinek váltania kell az tiszta fejjel gondolja át:
- Kik az ügyfelei?
- Van-e olyan tevékenysége, amit az új katában lehet folytatni?
- Ami nem fér bele, milyen típusú, és milyen adózási keretek között folytatható?
- Milyen költségei vannak, amelyeket számlával tud igazolni?
- Saját helyzetével kapcsolatban beszéljen egy könyvelővel.
- A Bt.-k, Kkt.-k számára a könyvelő mellett mindenképp szükség lesz egy könyvvizsgálatra is.
- Érdemes tudakozódni, a NAV oldalán a kalkulátorokat is ellenőrizni!
Milyen határidők vannak? Kinek és mit kell bejelenteni?
- Az új kata hatálybalépésének időpontja: 2022. szeptember 1., melybe a bejelentkezést 2022. augusztus 1. – szeptember 25. között lehet megtenni.
- Az egyéni vállalkozói tevékenységet személyi jövedelemadó hatálya alatt folytatók átalányadózás választására nyitva álló határidő: 2022. október 31.
- Szeptember 1-vel a cégként katázók automatikusan társasági adó alannyá válnak, és bekerülnek a számviteli törvény hatálya alá is: a katás időszak lezárásaként záró mérleget és könyvvizsgálatot kell készíteni, valamint a katával kapcsolatban záró bevallást kell beadni.
- Aki cégként a társasági adó helyett a KIVA adózást szeretné választani, a bejelentkezési kötelezettség javasolt határideje: 2022. augusztus 31.
Mik az alternatívák?
Fontos, hogy bár az új kata szerinti adózók végül egy még kedvezőbb aórendszer keretei között folytathatják majd tevékenységüket, azoknak azonban, akik kimaradnak, mindenképp magasabb adóterheket kell vállalniuk.
SZJA szerinti átalányadózás:
- A személyi jövedelemadó rendszerében lehetőség van tételes költségelszámolás és számlagyűjtés helyett az átalányadózást választani. Ez alapesetben 40% költségátalányt enged meg, amely azt eredményezi, hogy a bevétel 60%-a lesz a jövedelem (ettől kedvezőbb költséghányad alkalmazható bizonyos meghatározott ipari, mezőgazdasági, szolgáltatási tevékenységek esetén és a kiskereskedelemben).
- Az átalányadó éves keretösszege a mindenkori minimálbér tízszerese, azaz 2022-ben 24 mFt/év, kiskereskedelmi tevékenység esetén a minimálbér ötvenszerese, azaz 2022-ben 120 mFt/év.
- Megszűnik az átalányadózásra való jogosultság, ha az egyéni vállalkozó terhére a NAV számla- vagy nyugtaadási kötelezettség elmulasztásáért mulasztási bírságot állapított meg. Ilyenkor az átalányadózásra való jogosultság megszűnésének időpontja a határozat véglegessé válásának napja.
- A jövedelem a minimálbér 50%-ig (évi 1,2 mFt-ig 2022-ben) adómentes, felette az összevont adóalap szabályai szerint kell adót fizetni (15% személyi jövedelemadót és lealább a minimálbér/garantált bérminimum összegéig 18,5% társadalombiztosítási járulékot)
- Az egyéni vállalkozók adó- és járulékkötelezettségéről, köztük az talányadózásról a NAV 03. számú információs füzetéből, itt tájékozódhat: információs füzet – Az egyéni vállalkozók szja- és járulékkötelezettsége
EKHO
- Az ekhót meghatározott tevékenységi formák esetén lehet alkalmazni (pl. művészeti és kulturális tevékenységek, akusztikus és hangmérnök, grafikus, nyelvész, fordító, tolmács, kulturális szervező, lap- és könyvszerkesztő, újságíró, író, képző- és iparművész, színházi foglalkozások, stb.).
- Az éves keretösszeg 60 millió forint, feltéve, hogy a bevétel éves szinten a minimálbér 12-szeresét eléri (ez alatt arányosítani kell).
- Évi 250 mFt az edzők, szövetségi kapitányok számára, míg évi 500 mFt a hivatásos sportolóknak.
- A magánszemély a fenti bevételek után 15% ekhót, saját jogú nyugdíjas 9,5%-os ekhót fizet.
- A kifizető pedig 13% ekho megfizetésére kötelezett (kivéve a hivatásos sportoló, a nemzetközi sportszövetség munkavállalója, és a saját jogú nyugdíjas részére az e foglalkozása ellenértékeként juttatott bevétel után).
- A kifizetőre hárul a magánszemély által fizetendő ekho levonásának, befizetésének és bevallásának kötelezettsége is.
- Az ekho a személyi jövedelemadót, a Tbj.-ben meghatározott biztosítottat terhelő társadalombiztosítási járulékot és a kifizetőt terhelő szociális hozzájárulási adót váltja ki.
- Az EKHO részletes szabályairól a NAV 07. számú információs füzetéből, itt tájékozódhat: információs füzet - Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho)
KIVA
- A társasági adózás helyett a vállalkozások a kiva adózást is választhatják.
- A választhatóságának legfontosabb kritériumai, hogy a KIVA alanyiság adóévét megelőző adóévben a vállalkozás
- átlagos statisztikai állományi létszáma – a kapcsolt vállalkozások adataival együttesen – várhatóan nem haladja meg az 50 főt;
- a kapcsolt vállalkozások adataival együttesen kiszámított bevétele várhatóan nem haladja meg a 3 milliárd forintot,
- mérlegfőösszege várhatóan nem haladja meg a 3 milliárd forintot.
- A kiva alapja a főszabály szerint (módosítva különböző korrekciós tételekkel): a személyi jellegű kifizetések és jóváhagyott osztalék összege, amely a kapott osztalékkal és a nettó tőkebevonással is csökkenthető, de legalább a személyi jellegű kifizetések összege (minimum adóalap).
- Az adó mértéke 2022-ben 10%
- A kiva kiváltja a munkavállalók után fizetendő szociális hozzájárulási adót, a társasági adót, azonban a munkavállalóknak fizetett bruttó bérből a személyi jövedelemadót és a társadalombiztosítási járulékokat le kell vonni.
- Mindezek alapján fő szabályként a KIVA választása nagy valószínűséggel megéri azon vállalkozásoknak, amelyeknél a bértömeg meghaladja a vállalkozás eredményét, vagy a tulajdonosok az eredmény jelentős részét visszaforgatják, hosszabb távon pedig ez az adózási mód különösen kedvező a növekedni vágyó vállalkozások számára.
- A kisvállalati adó részletes szabályairól a NAV 92. számú információs füzetéből, itt tájékozódhat: információs füzet - A kisvállalati adó szabályozása
A legfontosabb teendők:
gyakorlatilag kicserélik a régi kata-rendszert egy ÚJ KATA rendszerre
- Aki maradni akar, annak mindenképp regisztrálnia kell mert nem automatikus az átlépés (szept 1-i határnap, aug 1- szept 25 közötti regisztrációval): tehát az új katába be kell jelentkezni.
- Kikerülés automatikus: a Bt., a Kkt. TAO-alannyá válik / Egyéni vállalkozó SZJA-alannyá.
- Ha a TAO helyett KIVA-zni akarunk, akkor ahhoz is be kell jelentkezni: még augusztus végéig, hogy szeptember 1-től már KIVA-val folytathassuk.
- Egyidejűleg a számviteli törvény hatálya alá is bekerülünk: emiatt 30 napon belül záró mérleget kell készíteni, amit könyvvizsgáltatni is kell + valószínűleg záró bevallást is kell beadni (a törvény nem egyértelmű e tekintetben).
- Az EV, aki a SZJA hatálya alatt folytatja, október 31-ig választhatja az átalányadózást.
- KATAs Bt, KKt, akik nem akarják folytatni, egyszerűsített végelszámolással szűnhetnek meg.
Jancsa-Pék Judit Katával kapcsolatos interjúja a Millásreggelin:
KATA-kérdések és válaszok – Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, partnere