A magyar munkaerőpiacon egyre inkább jellemző a külföldi dolgozók beáramlása, amely az orosz-ukrán háború kirobbanása után még jobban felerősödött. A külföldi illetőségű munkavállalók esetében azonban gyakran felmerülnek adózási kérdések is, ilyen például, hogy milyen adókedvezményekre jogosultak. A családi kedvezményre való jogosultság kérdését járjuk körbe a következőkben.
A Magyarországon dolgozó külföldi magánszemélyeknek akkor jár családi adókedvezmény, ha családtagjaik után jogosultak lennének családi pótlékra, ha magyar állampolgárok lennének. Ők lesznek a családi adókedvezmény szempontjából a kedvezményezettek.
Eltartottként pedig azt a gyermeket lehet figyelembe venni, akit a családok támogatásáról szóló törvény szerint más gyermek után járó családi pótlék megállapításánál figyelembe lehetne venni, ha magyar állampolgár lenne.
Az szja törvénynek a családi kedvezményre vonatkozó szabályait esetükben is alkalmazni kell tehát.
De a külföldi magánszemély csak akkor érvényesítheti a családi kedvezményt Magyarországon, ha azonos vagy hasonló kedvezményt ugyanarra az időszakra a másik államban, ahol jövedelme megadóztatható (figyelembe véve a kettős adóztatás elkerüléséről szóló nemzetközi egyezményeket is) nem vett és nem is vesz igénybe.
A kedvezmény Magyarországon történő érvényesítéséhez az is szükséges, hogy a külföldi adóügyi illetőségű magánszemély valamennyi Magyarországon adókötelezettség alá eső jövedelme elérje az adóévben az összes, a világon bárhol megszerzett jövedelmének a 75 százalékát. Az összes jövedelemnél figyelembe kell venni a vállalkozói jövedelmet, az osztalékot, ingatlanokból származó jövedelmet, valamint a nyugdíjat is.
Ha tehát az említett feltételek teljesülnek, a külföldi magánszemély is érvényesítheti a családi adókedvezményt Magyarországon.