2016-ban számos kisebb-nagyobb horderejű új szabályt kell elsajátítaniuk az adózóknak az áfához kapcsolódóan is.
Időszaki elszámolási ügyletek
Időszaki elszámolású ügylet minden folyamatos teljesítésű szolgáltatás, mint pl. a bérbeadás, a takarítás, a könyvelés vagy azok a termékértékesítések (autóipar, élelmiszeripar, gyógyszer-kereskedelem stb.), ahol a felek időszakosan, például havonta, negyedévente számolnak el. Korábban ilyen esetben a fizetési határidő és az áfa szerinti teljesítési idő egybeesett, de 2015 júliusától a szabályok megváltoztak a könyvelési, adótanácsadási és könyvvizsgálati szolgáltatásokra vonatkozóan. 2016-tól pedig minden időszaki elszámolású ügyletre vonatkozóan ezek lépnek érvénybe.
Főszabály szerint a teljesítés időpontja az elszámolással/fizetéssel érintett időszak utolsó napja lesz, de sokan lesznek olyanok, akik „kivételes esetnek” számítanak majd. Ugyanis ha a számla és a fizetési határidő is megelőzi a vonatkozási időszak végét, a teljesítési időpont a számla kiállításával esik majd egybe.
Továbbra is halasztott (maximum 60 nap) adófizetés érvényesül majd azonban, abban az esetben, ha az ellenérték megtérítésének esedékessége az elszámolási időszak utolsó napját követi.
Adólevonási jog változása
Az adólevonási jog továbbra is gyakorolható az elévülési időn belül, azonban korlátozásként 2016-tól mindössze az aktuális vagy az azt megelőző évi előzetesen felszámított áfát lehet levonni a normál adóbevallás keretében. Minden más esetben önellenőrzéssel lehet az adólevonási jogot érvényesíteni.
Áfa-visszaigénylési határidő
Az adóhatóság által alkalmazott adózói minősítésekkel párhuzamosan változik az áfa-visszaigénylési határidő is. A kockázatos adózók esetében a 75 nap ezentúl nem rövidíthető, míg a többi adózó a már ismert feltételek mellett élhet a 30, illetve 45 napos, tehát jelentősen rövidebb kiutalási határidővel.
További változások
A továbbiakban nem kell számlát kiállítani a légi személyszállításról, kivéve, ha a szolgáltatás igénybevevője számla kibocsátását kifejezetten igényli. Számviteli bizonylat kiállítása ebben az esetben is elengedhetetlen marad.
Az állami és önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaságok is létrehozhatnak csoportos adóalanyiságot.
A számlázási szabályokat érintő változások
2016-tól kibővülnek a számlázó programokkal szembeni követelmények, a legfontosabb változás az adatexport. Jövőre ugyanis valamennyi számlázó programnak rendelkeznie kell az úgynevezett adóhatósági ellenőrzési adatszolgáltatás funkcióval, amely egy olyan önállóan működő, programba beépített funkció, amellyel adatexport végezhető. Az adatexport lényege, hogy a 2016-tól kibocsátott számlák adatait kérésre az adóhatóság rendelkezésére kell bocsátani, a rendeletben részletesen meghatározott adatszerkezetben, meghatározott időszakra vagy adott sorszámtartományra vonatkozóan.
Miután az adatexport adóhatósági ellenőrzés keretén belül szükséges, így csupán eseti jelleggel jelenik meg az adatszolgáltatási kötelezettség. Bár e mellett a számlázó programok adóhatósághoz való on-line bekötésének ötlete is megjelent már.
A 2016. január elsejét megelőzően kiállított számlák esetében nem kötelező az adatexportot biztosítani (kivéve az egy korábban kibocsátott számla módosítása vagy érvénytelenítése kapcsán), de az adózó döntése alapján az eljárás már a 2016 előtti időszakra is alkalmazható. A számlázó programoknak 2016. január elsejétől azonban már képesnek kell lenniük az adatexport megvalósítására, illetve a felhasználói dokumentációnak (mely már nem feltétlenül magyar nyelvű) is tartalmaznia kell az adott funkció leírását.