2020. március 28-tól 2020. április 11-éig kijárási korlátozás van érvényben, amely nemzetközi összehasonlításban igen megengedő. E mellett bevásárlási idősávokat határoztak meg az idősebb korosztály védelme érdekében. A rendelet betartását rendvédelmi szervek, így a rendőrség és a katonaság ellenőrzi. A szükséges intézkedések, kényszerítő eszközök alkalmazása mellett akár 500.000 Ft-ig terjedő szabálysértési bírság is alkalmazható.
Kijárási korlátozás időtartama és egyéb időbeli korlátozások
A korlátozás a Húsvét előtti nagyszombatig tart a jelenlegi szabályok szerint. A rendelet a kiemelten veszélyeztetett korosztály védelme érdekében további időbeli korlátozást vezet be, miszerint az élelmiszerüzletet, drogériát, piacot vagy gyógyszertárat a 65 felettiek kizárólag 9.00 óra és 12.00 óra között látogathatják, amely időpontban más nem mehet be.
Mire tejed ki a kijárási korlátozás?
A korlátozás alapvetően a szociális érintkezések számát hivatott csökkenteni, emellett a leginkább veszélyeztetett, azaz a 65 év feletti korosztályt kívánja fokozattan védeni. Mindezek miatt az alábbi általános intézkedések születtek a fizikai távolságtartás mértékére vonatkozóan:
- más embertől lehetőség szerint legalább 1,5 méter távolságot kell tartani még a tömegközlekedés során is, ez viszont nem érinti a közös háztartásban élőket;
- vendéglátó üzletben kizárólag az ott foglalkoztatottak, továbbá az elvihető ételek kiadása, szállítása érdekében eljárók tartózkodhatnak;
- lakóhely, tartózkodási hely, illetve magánlakás elhagyására csak a megjelent rendeletben meghatározott alapos indokkal kerülhet sor.
Mit jelent az alapos indok, amely miatt a lakóhely elhagyható?
A rendelet pontosan felsorolja az indokokat, amellyel a lakóhely elhagyható. A lakóhely elhagyására meglehetősen tág kört határoz meg, így az alapvető ellátáson túl kiterjed a munkavégzésre, ahhoz szükséges eszközök beszerzésére, hivatalos ügyintézésre, szabadban tartózkodásra és még egyéb szolgáltatások is igénybe vehetők. Ezek tételesen a következők:
Munkavégzéssel kapcsolatos tevékenységek:
- munkába járás, munkavégzés, az ahhoz szükséges eszközök beszerzése.
Hivatalos ügyek intézése:
- a legszükségesebb esetben a személyes megjelenést igénylő ügyintézés engedélyezett;
- így hatósági, banki, pénzügyi, biztosítási és postai szolgáltatások igénybe vehetők.
Alapvető ellátásra vonatkozó szabályok:
- élelmiszerüzletben, piacon, állateledel boltban, mezőgazdasági üzletben történő vásárlás;
- gyógyszertárban (gyógy- és segédeszköz boltban), drogériában történő vásárlás;
- dohányboltban történő vásárlás;
- eszközöket árusító üzletben (különösen a műszaki cikket, az építőanyagot és eszközöket árusító üzletben) történő vásárlás.
Egészségvédelemre vonatkozó rendelkezések:
- az egészségügyi ellátás és szolgáltatás, beleértve a pszichoterápiás ellátást, fizioterápiás kezelést, gyógytornát is;
- napközbeni kiscsoportos felügyelet alatt kiskorú gyermek kísérése;
- egyéni szabadidős sporttevékenység folytatható, szabadban sétálás engedélyezett, megtartva a szükséges 1,5 méter távolságot;
- háziállatok közterületen is sétáltathatók.
Egyéb igénybe vehető szolgáltatások:
- benzinkúton történő vásárlás;
- fodrász, manikűrös szolgáltatások;
- szállítási, tisztítási és higiéniás szolgáltatások;
- gépjármű- és egyéb meghatározott eszközök javításával kapcsolatos szolgáltatások;
- hulladékgazdálkodással összefüggő szolgáltatások;
- az állatorvosi rendelő és az állatkórház látogatása;
- szülői jogok és kötelezettségek;
- a hitéleti tevékenység gyakorlása;
- házasságkötés és temetés szűk családi körben.
A rendelet betartását rendvédelmi szervek, vagyis a rendőrség és katonaság ellenőrzi. A szükséges intézkedések, kényszerítő eszközök alkalmazása mellett akár 500.000 Ft-ig terjedő szabálysértési bírság is alkalmazható.