Az áfa bevallások M lapjait, azaz az úgy nevezett belföldi összesítő jelentést 2013 óta kell kitöltenünk. A jelentés nem titkolt célja, hogy a belföldi számlamozgásokról és az áfa levonásáról biztosítson több adatot az adóhatóság számára. A hatóságok kontroll adatként használják ezt – az áfa-bevallások kapcsán talán a legmagasabb adminisztrációs teherrel járó – kimutatást. A bejelentés hibái ráadásul gyakran vezetnek adóellenőrzéshez.
2013-ban még az adózás rendjéről szóló törvény szabályozta a belföldi összesítő jelentéssel kapcsolatos kötelezettséget, amely bevezetésekor még csupán a 2 millió forintot elérő vagy meghaladó áfa-tartalmú számlák adataira terjedt ki. Az értékhatárt 2015-től csökkentették 1 millió forintra, és az adatszolgáltatási kötelezettség előírása 2017-től átkerült az általános forgalmi adó törvénybe.
Az online számla-adatszolgáltatási kötelezettség 2018. július 1-jei bevezetésekor ismét változott az összesítő jelentésre vonatkozó szabályrendszer is. Ettől fogva a kimenő számlákkal kapcsolatos M lapos adatszolgáltatást kiváltotta az online számla adatbeküldés, így már csak a bejövő számlák adatait kell listáznunk az áfa-bevallásban, ekkortól már a 100.000 Ft-os áfa-tartalmat elérő vagy meghaladó számlák vonatkozásában.
Végül pedig 2020. július 1-jével az értékhatárt eltörölték, és immár minden egyes belföldi bejövő számlát szerepeltetni kell a tételes belföldi összesítő jelentésben biztosítva ezzel a teljes körű kontrollt az online számla felületen bejelentett kimenő számlák ellenőrzéséhez.
Az összesítő jelentés, vagyis ’65M lapos bejelentések hibái és a kimenő számlákról szóló online számla adatszolgáltatás adataival való ellentmondásuk az adóhatósági ellenőrzésre történő kiválasztás egyik jellemző oka. A hibák akár mulasztási bírsággal is sújthatók, de talán még fontosabb, hogy a visszaélésekre és a hibás számlázási gyakorlatra is felhívják a NAV figyelmét.
Érdemes tehát végiggondolni a leggyakoribb hibákat:
1. Talán a legfontosabb szakmai kérdés, hogy az M lapos összesítő jelentésbe minden olyan számlát be kell listázni, amely alapján az adózó áfát von le az adott bevallásában. Ráadásul az M lapra nem csak a levont áfa összegének kell bekerülnie, hanem az érintett számla teljes adatkörének, beleértve a teljes adóalapot és az áfa összegét.
Így volt ez a korábbi 100.000 forintos értékhatár mellett is. Az adólevonással érintett számla teljes áthárított adójának az összege volt a mérvadó tehát a nyilatkozattételi kötelezettségnél, így ha a számla adótartalma elérte a jogszabályi összeghatárt nyilatkozni kellett/kell róla függetlenül attól, hogy a számla alapján mekkora összegű áfát helyezünk levonásba. Ez igaz az átmeneti szabályok mentén szeptember végéig.
2. Helytelen az is, ha a teljesítés időpontja helyett más dátumot (számla keltét, pénzügyi rendezés időpontját, stb.) tüntetik fel az összesítő jelentésben. A teljesítési időpontja az áfa-fizetési kötelezettség időpontját és a levonási jog keletkezésének időpontját is meghatározza; ezért akár a bevallási időszakban is csúszást okozhat a hibás kezelés.
Ráadásul, ha egy fizetendő áfa túl későn vagy egy levonható áfa túl korán kerül be a bevallásba, akkor az áfa-hiányt is okozhat, amely a mulasztási bírság mellett, akár 50% adóbírsággal is sújtható.
3. Az is problémát okoz, ha a befogadott számla valós sorszáma helyett egy belső sorszámot tüntetnek fel a bevallásban, vagy kézi számla esetén hiányoznak a betűjelek.
Mivel ilyen esetben az összesítő jelentés adatai nem passzolnak az online számla adatszolgáltatás adataihoz, ezzel nagy eséllyel vonjuk magunkra az adóellenőrök nem mindig kívánatos figyelmét.
4. Az előlegek kezelése is sok bonyodalmat okoz. Nem elég ugyanis csak a végszámláról benyújtani az M lapot, az előlegszámláról is nyilatkozni kell.
5. Arra is fel kell hívni a figyelmet, hogy az adatszolgáltatásba csak az kerüljön, aminek tényleg helye van benne. Ide csak a számlák adattartalmáról kell nyilatkozni, a kompenzációs felárat tartalmazó felvásárlási jegyek azonban például nem ilyenek.
Amennyiben egyszerűsíteni szeretné adminisztrációját, éljen a digitális megoldások előnyeivel! A LeitnerLeitner VAT’s App applikációja az áfa-bevallások teljes körű kitöltésének terhét leveszi a válláról (65A lap + 65M lapok + A60-as bevallások + online számla adatszolgáltatási kapcsolat).