2021. 06. 09-én kihirdették a legújabb adócsomagot, amely alapvetően a 2022-es évre vonatkozó változásokat tartalmaz, de van néhány, azonnal vagy legalábbis még 2021-ben hatályba lépő módosítás is a jogszabályban. Ugyanezen a napon gazdaságélénkítési célú kedvezményekről is döntöttek.
1. Szja, szociális hozzájárulás
SZÉP kártya
A kiterjesztett rekreációs keretösszeg és a SZÉP Kártya zsebek emelt összeghatárai 2021 év végéig érvényben maradnak.
A költségvetési szervnél dolgozók így 400 ezer forint juttatást, a versenyszférában dolgozók pedig évi 800 ezer forint juttatást kaphatnak az idén az alábbi értékhatárok mellett:
- 400 ezer forint a szálláshelyszolgáltatás,
- 265 ezer forint a vendéglátás,
- 135 ezer forint a szabadidő alszámlára.
Az alszámlák közötti átjárhatóság is megmarad. Sőt 2021-ben csupán 15%-os szja-t kell fizetni ezek után, szociális hozzájárulási adót pedig nem.
Adóbevallási tervezet
Az adóbevallási tervezetben a NAV által előkészített önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozat, nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozat és nyugdíjbiztosítási nyilatkozat ugyanúgy véglegessé válik majd, mint maga a bevallás, ha azokat az adózó a bevallási határidőig nem módosítja.
Már 2021. 06. 10-től hatályos az a rendelkezés, hogy az örökösök is hozzájuthatnak az elhunyt nyugdíjmegtakarítására jutó adóvisszatérítéshez, amennyiben nem tudott rendelkezni adónyilatkozatában az adójáról. Ilyen esetekben az adóhivatal soron kívüli adómegállapítási eljárásban intézkedik az adó visszatérítéséről.
„Bitcoin-adó”
A kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó nyereség különadózó jövedelemnek számít ezentúl. Ez a korábbi „egyéb jövedelem” helyett kisebb adóterhet jelent majd. A kriptovalutákból származó jövedelmek után a tőkejövedelmekhez hasonlóan csak 15%-os szja-t kell majd fizetni, szociális hozzájárulási adót pedig nem. Ráadásul ezzel kapcsolatban is érvényesül az adókiegyenlítés elve: a nyereségek mellett a veszteségeket is elismeri a jogszabály. Ugyan elvileg csak 2022. 01. 01-jén lép hatályba a rendelkezés, de a kedvező szabályokat már 2021-re is lehet alkalmazni, továbbá a korábban megszerzett jövedelmekre átmeneti moratórium szabályok is vonatkoznak.
Átalányadózó egyéni vállalkozók
Az egyéni vállalkozók számára jövőre nagy könnyítést jelent majd, hogy az átalányadózást választóknak adóelőleget csak az éves minimálbér felét elérve (az adott év elejétől összeszámítva) kell majd megállapítaniuk, ráadásul csak az után az adóelőleg alap-rész után, mely meghaladta az éves minimálbér felét.
Változik az átalányadózás választási küszöbértéke is. Az eddigi 15 millió Ft-ról, az éves minimálbér 10-szeresére, amely a 2021 februárjától érvényes éves minimálbérrel számolva 20.088.000 Ft.
Változik továbbá a kiskereskedők átalányadózásának felső határa is. Az eddigi 100 millió Ft-ról az éves minimálbér 50-szeresére (a 2021 februárjától érvényes minimálbérrel számolva 100.440.000 Ft). A jövőben mindkét határérték a minimálbér mértékének növelésével arányosan emelkedik majd. A fenti szabályok 2022. január 01-jén lépnek hatályba.
A szociális hozzájárulási adó mértéke
A szociális hozzájárulási adó mértéke 2022. 07. 01-től 15%-ra csökken, és a szakképzési hozzájárulás – a kedvezmények fenntartása mellett – beépül az adóba.
Nyugdíjasok szociális hozzájárulási adó mentessége
Már június 10-étől mentesítik a szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség alól a saját jogú nyugdíjasok adókötelezettséget keletkeztető tevékenységét.
2. Társasági adó
Hibrid gazdálkodó
Az EU Adóelkerülési Irányelvének útmutatásai alapján 2022. 01. 01-től hazánkban is bevezetik a hibrid gazdálkodó adóalany rendszerét. Ezek olyan magyar székhellyel rendelkező gazdálkodó szervezetek, amelyben 50%-ot meghaladó tagi vagy szavazati aránnyal, illetve 50%-ot meghaladó adózott nyereségből való részesedéssel rendelkeznek nem magyar illetőségű szervezetek. Továbbá ezek olyan adójogrendszer hatálya alá tartoznak, amely a Magyarországon bejegyzési hellyel vagy székhellyel rendelkező hibrid gazdálkodó szervezetet a társasági adó vagy annak megfelelő adó alanyának tekintik. Nem minősül ilyennek az a befektetési alap és az a más kollektív befektetési forma, amelynek tulajdonosi köre széles, diverzifikált értékpapír-portfólióval rendelkezik, és Magyarországon befektetővédelmi szabályozás alá tartozik.
Az újonnan adóalannyá tett hibrid gazdálkodó szervezet jövedelme olyan mértékig adózik, amilyen mértékig ezt a jövedelmet nem adóztatja meg a magyar vagy más ország adójogszabálya.
Közérdekű vagyonkezelő alapítványok
Számos ponton kiegészítették vagy módosították a Társasági adó törvényt az új szervezeti forma, a „közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány” - például a felsőoktatásban az egyetemek működtetésére, támogatására létrehozott alapítványok - miatt is. Az adózás előtti eredmény csökkenthető lesz a kvk-alapítványoknak adott juttatások, illetve az alapítói vagy csatlakozói vagyonrendelések 20% vagy 40%-ával, továbbá a felsőoktatási támogatás 300%-ával, de együttesen legfeljebb az adózás előtti eredmény összegével. Ez a rendelkezés gyakorlatilag azonnal, június 10-től hatályos.
3. Áfa
2021. 06. 09-én kihirdetett adócsomag áfával kapcsolatos módosításai közül jónéhány már idén nyártól érvényes lesz. Ezeket és a csak 1 év múlva hatályba lépőket is áttekintjük.
Áfa bevallási tervezet
Az állami adó- és vámhatóság 2021. második félévétől kezdve a számlaadat-szolgáltatásból, valamint az online pénztárgépek általi adatszolgáltatásból beérkező adatok alapján elkészíti az adóalanyok számára az áfa-bevallás tervezetét. Az első bevallási tervezet a júliusi időszakra várható, augusztus 12-i céldátummal.
Külföldi utas által vásárolt termékek áfája
Már június 10-től hatályos az a változás, hogy a külföldi utasok elektronikus számla „bemutatásával” is visszakaphatja az áfát. Külföldi utasnak azokat a magánszemélyeket tekintjük, akik nem uniós állampolgárok, vagy amennyiben azok, de nem az unió területén laknak. Az általuk vásárolt, de az unió területéről poggyászukban 90 napon belül kikerülő termékek áfáját visszaigényelhetik.
Különös adóvisszatérítési eljárások
Kiterjesztik az adózó azon jogát, hogy visszakérje az őt terhelő előzetesen felszámított adó, illetve az általa megállapított fizetendő adónak az összegét, ha az neki fel nem róható okból, az adósemlegesség elvébe ütközően nem térült vagy térül meg. Az adó visszatérítését külön kell kérelmezni. Ha a kérelem benyújtására okot adó körülmény az elévülést megelőző 6 hónapos időkorláton belül jelentkezik, akkor a kérelem az ok bekövetkezésétől számított 1 éven belül nyújtható be. A rendelkezés 2021. 06. 10-én lépett hatályba.
Utólagos adóalap-csökkentés – behajthatatlan követelés
Ugyancsak június 10-től változnak a behajthatatlan követelések ellenértékével történő utólagos adóalap csökkentés szabályai is. Általánosságban is egyszerűsödik a feltételrendszer, továbbá új lehetőségként jelenik meg a már elévült behajthatatlan követelésre eső áfa visszatérítése az alapot adó ok bekövetkezésétől számított 1 éven belül az egyéb jogszabályi feltételek teljesülése esetén.
Védelmi jellegű kereskedelmi ügyeletek
2022. 07. 01-jétől több ponton módosul az Áfatörvényben hazánk NATO tagságával, illetve az EU közös védelmi politikájának megvalósításával összefüggésben megvalósított közösségi termékbeszerzések megítélése. Adómentessé válik a termékimport, termékértékesítés és a szolgáltatásnyújtás.
Pénzforgalmi szolgáltatók
Az elektronikus felületek által elősegített termékértékesítésre és szolgáltatásnyújtásra vonatkozó különös szabályok között írták elő az úgy nevezett pénzforgalmi szolgáltatók nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségeit. Erre jogharmonizáció keretében került sor a 2021. július 1-jétől hatályba lépő e-kereskedelemi áfa szabályokhoz kapcsolódóan. A határon átnyúló fizetésekről rendelkezésre álló pénzforgalmi adatok továbbítása teszi lehetővé az adóhatóság számára a nemzetközi e-kereskedelmi ügyletek utáni áfa fizetési kötelezettség teljesítésének ellenőrzését.
Ismerje meg a Leitnerleitner áfához kapcsolódó szolgáltatásait!
4. Illetékek, ágazati adók, adóeljárás és számvitel
ILLETÉKEK
Belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság
2021. 07. 10-től változik a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságok fogalma is. Ezentúl a 75%-os ingatlan arányt két mérlegkészítés között is figyelni kell, beleértve azok eszközértéken belüli növekedését és csökkenését is. A számítások alátámasztására a közbenső mérleg, valamint annak hiányában a releváns főkönyvi számlák is elfogadhatóak.
Illetékmentesség
Június 10-től a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok teljes személyes illeték-mentességben részesülnek.
CSOK-os lakásszerzés
A nem rendeltetésszerű magatartások megakadályozására, szigorítják a CSOK-kal való lakásszerzés illetékmentességének feltételeit. 2021. január 1-jétől visszterhes vagyonátruházási illetékmentesség lépett életbe a CSOK felhasználásával történő lakásvásárlás esetén. A gyermekvállalás nem teljesülése esetén (megelőlegezett CSOK) azonban az adóhatóság utólagosan kiszabja az illetéket.
2021. 07. 10-től az adóhatóságnak akkor is ki kell szabnia utólag az illetéket, ha a vagyonszerző a CSOK teljes összegét bármely okból visszafizeti, vagy vissza kell azt fizetnie. Például ha a vagyonszerző az állam javára bejegyzett elidegenítési és terhelési tilalom fennállása alatt a lakást elidegeníti, a lakáscéltól eltérően hasznosítja vagy azon használati vagy haszonélvezeti jogot alapít.
EGYES ÁGAZATI ADÓK
Energiaellátók jövedelemadója
2021. 07. 10-től bevezetik a veszteségelhatárolás intézményét az energiaellátók jövedelemadójába is gazdaságélénkítő céllal. Bekerülnek a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak történő juttatásokra vonatkozó rendelkezések.
Pénzügyi szervezetek különadója
2022. 01. 01-től megszűnik a kockázati tőkealap-kezelők és a tőzsdék adókötelezettsége a pénzügyi szervezetek különadójában.
Turisztikai ágazat
A turizmusfejlesztési hozzájárulás COVID vészhelyzet idején biztosított mentességét 2021 évvégéig meghosszabbítják.
ADÓZÁSI ELJÁRÁS
Adókönnyítések
2021 végéig az adóalany írásos kérelmére az adóhatóság 6 havi pótlékmentes fizetési halasztást, vagy 12 havi pótlékmentes részletfizetést engedélyezhet.
Továbbá, a nem természetes személy adózóknak és az adó megfizetésére kötelezett személyeknek lehetősége van ismét egyszeri alkalommal 20%-os mértékű, 5 millió forintig terjedő adómérséklést kérelmezni.
Székhely-szolgáltatás
2021. 06. 10-től bevezetik a székhelyszolgáltatók nyilvántartásba vételi, illetve e tevékenység végzésének bejelentési kötelezettségét. Az adóhatóság a nyilvántartásában nem szereplő székhelyszolgáltatót igénybe vevő adózó adószámát törölheti. Azaz már nem csak a szolgáltatást igénybe vevőket, hanem a szolgáltatást nyújtókat is regisztrálni fogja az adóhatóság a pénzmosás elkerüléséről szóló törvénnyel összhangban.
SZÁMVITEL
Szerződés elszámolási egysége
A szerződés elszámolási egységére vonatkozó új szabályok egyes esetekben olyan szerződésekre is kiterjed(het)nek, amelyeknél nem indokolt, illetve nehézséget okoz azok alkalmazása. Emiatt 2022. január 01-től pontosítják a jelenlegi előírást, amely kimondja, hogy sorozatgyártás esetén (pl.: gépipari, építőipari beszállítók esetében) nem kell kötelezően alkalmazni a szerződés elszámolási egységére vonatkozó szabályokat.
Támogatások
Az uniós és hazai forrású fejlesztési támogatási pályázatoknál is egyre jellemzőbb az előleg alapú finanszírozás és az utólagos, akár több év elteltét követő elszámolás. Így gyakran előfordul, hogy a támogatással beszerzett, felszerelt, megépített eszközöket az elszámolás előtt üzembe helyezik, és utánuk terv szerinti értékcsökkenést számolnak el, míg a hozzájuk kapcsolódó támogatási bevételek – az utólagos elszámolás miatt – csak az üzembe helyezést követően, akár több év múlva jelennek meg.
Emiatt a támogatottnál egyik üzleti év veszteséges, míg a másik nyereséges lesz. A jogszabályváltozás az összemérés elvének érvényesülése érdekében 2022. 01. 01-jétől megteremti annak lehetőségét, hogy ilyen esetekben a várhatóan a támogatási feltételek szerint megvalósuló fejlesztéseknél a támogatási bevétel időbeli elhatárolása megvalósulhasson, hasonlóan a működési célú támogatások elszámolásához.
Emellett a módosítások számos ponton érintik a számvitel, TB, vámigazgatás, jövedéki adó területét, illetve a pénzmosás megelőzését és felderítését szolgáló szabályokat.