A gyermeket nevelő magánszemélyek a 2021-ben megszerzett összevont adóalapba tartozó jövedelmük utáni személyi jövedelemadót (szja), az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást (ekho), valamint a katások a 2021-es tételes adójuk negyedét kaphatják vissza legfeljebb a 2020 december havi adatok alapján számolt éves átlagbér adótartalmáig.
NEM kell külön kérelmet benyújtani, ha családi pótlékot kapnak. Azoknak viszont, akik biztosra szeretnének menni, illetve azoknak, akik nem kapnak családi pótlékot, külön kérelemmel kell jelezni adóvisszatérítési igényüket.
Kinek jár az adó-visszatérítés?
1. A személyi jövedelemadóból kaphat visszatérítést, aki 2021-ben bármikor családi kedvezményre volt jogosult:gyermek után szülőként családi pótlékra jogosult,
-
- akik 2021-ben közös háztartásban nevelik a gyermeküket, családi pótlékra jogosultként igénybe vehetik a visszatérítést, függetlenül attól, hogy házasságban élnek, vagy élettársak;
- családi kedvezményre jogosult az az élettárs is, aki a szülővel és annak gyermekével együtt él, ha a gyermek után ő is jogosult a családi pótlékra;
- a családi pótlékra egyedülállóként jogosult szülőnek is jár az adó-visszatérítés;
- azok az elvált szülők, akik közös gyermekeiket felváltva gondozzák és emiatt 50-50 százalékban kapják a családi pótlékot, és ugyanilyen arányban érvényesíthetik a családi kedvezményt, mindketten (teljes összegben) jogosultak az adó-visszatérítésre.
- várandós és a várandós nő közös háztartásban élő házastársa,
- a családi pótlékra saját jogán jogosult,
- rokkantsági járadékban részesül.
A visszatérítés a családi kedvezményre jogosultnak akkor is jár, ha családi kedvezményt nem érvényesít, vagy azt nem ő veszi igénybe, de 2021-ben összevont adóalapba tartozó jövedelmet szerzett, például
- munkabért, megbízási díjat, ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet, őstermelői jövedelmet, vállalkozói kivétet.
Nem jár az adóvisszatérítés a külön adózó jövedelmek után: például a lakás eladása, osztalék, tőzsdei nyereség.
2. Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásból kaphat visszatérítést, aki 2021-ben bármikor családi kedvezményre volt jogosult, és a közteherfizetési kötelezettségét az ekho szabályai szerint teljesíti.
3. A KATA-ból kaphat visszatérítést az a kisadózóként bejelentett magánszemély, aki 2021-ben bármikor családi kedvezményre lenne jogosult.
Ha egy családban mindkét szülő jogosult családi kedvezményre és mindketten rendelkeznek a visszatérítés alapját képező jövedelemmel, vagy bejelentett kisadózók, akkor az adó-visszatérítés külön-külön mindkét szülőnek jár.
Elhunyt magánszemély esetében, ha a haláleset 2021. január 1-én vagy ezt követően történt és a magánszemély 2021. bármely napján jogosult volt, vagy kisadózóként jogosult lett volna családi kedvezményre, házastársa vagy örököse kérheti a NAV-tól a visszatérítést.
Az adó-visszatérítés összege
- az szja összevont adóalapba tartozó jövedelmet szerző magánszemélynél az adóalapkedvezmények levonása után megállapított adóalap 2021. évi adójának az adókedvezmények levonása után fennmaradó része,
- az ekhós jövedelemmel rendelkező magánszemélynél a év tekintetében tőle levont ekhónak az szja része (9,5%-a),
- a kisadózónál a 2021. évre tekintettel a kisadózó vállalkozást terhelő tételes adó negyede, de legfeljebb a 2020. decemberi adatok alapján számolt éves átlagbér és a 15%-os adókulcs szorzata ezer forintra kerekítve, azaz 809.000 forint.
Ha valakinek több adónemből is jár a kedvezmény, akkor ezek együttes összege nem lehet több, mint a felső határ.
Kedvezmények és nyugdíj a visszatérítés után
Az SZJA adó-visszatérítés az összevont adóalap adóját csökkenti le, ezért ha emiatt az nulla lesz, a magánszemély nem tehet rendelkező nyilatkozatot (önkéntes kölcsönös pénztári nyilatkozatot, nyugdíj-előtakarékossági nyilatkozatot, nyugdíjbiztosítási nyilatkozatot).
Az adó 1+1 százalékára vonatkozó rendelkezés viszont továbbra is adható, és az adó-visszatérítés figyelembevétele nélkül megállapított adó összegére tehető meg.
A főállású kisadózók társadalombiztosítási ellátásra (például táppénz), és álláskeresési ellátásra való jogosultságát a visszatérítés nem érinti. Tehát a visszatérítés után is marad az ellátási összeg.
Hogyan vehető igénybe az adó-visszatérítés?
Az adó-visszatérítéshez a magánszemély háromféleképpen juthat hozzá:
1. Automatikus kiutalás
Nincs teendője, azaz a NAV 2022. február 15-éig automatikusan kiutalja az adó-visszatérítést kedvezmény-előlegként annak, aki 2021-ben
- munkáltatótól, kifizetőtől származó, az összevont adóalapba tartozó jövedelmet – munkabért – szerzett, és az abból levont adóelőleget a kifizető feltüntette a havi adó- és járulékbevallásban (’08-as bevallás),
- munkáltatótól, kifizetőtől származó, az ekho szerint adózó jövedelmet szerzett és az abból levont ekho-t a kifizető feltüntette a ’08-as havi bevallásokban,
- kisadózóként fizettek utána tételes adót.
A kiutalás további feltétele, hogy
- a munkáltató, kifizető a havi adó- és járulékbevallásban (’08-as bevallás) adatot szolgáltatott a NAV-nak a magánszemély családi kedvezményéről,
- a családi pótlékot folyósító szerv az ellátásban részesülő magánszemélyről adatot szolgáltatott a NAV-nak, amely alapján ismert az ellátásban részesülő magánszemély utalási adata (belföldi fizetési számlaszáma vagy postacíme),
- a magánszemély nem nyújtja be a 21SZJA bevallást 2022. február 15-éig.
A NAV a kiszámított és automatikusan kiutalt kedvezmény-előleg összegét feltünteti a személyijövedelemadó-bevallási tervezetben.
Az szja-bevallási tervezetek 2022. március 15-től tekinthetők majd meg az eSZJA felületen (https://eszja.nav.gov.hu) ügyfélkapus vagy e-személyi azonosítás után.
2. Nyilatkozat után történő adóvisszatérítés
Ha az automatikus kiutaláshoz szükséges adatok nem állnak a NAV rendelkezésére, az adó-visszatérítésre jogosult magánszemélynek nyilatkoznia kell a kiutaláshoz az adóhatóság felé. Ezt érdemes akkor is megtenni, ha az adatok rendelkezésre állásában nem vagyunk biztosak.
Adathiány állhat fenn a következő esetekben:
- Ha a magánszemély jogosult a családi pótlékra, de azt nem neki folyósítják, és a családi kedvezményt sem érvényesíti év közben, akkor nyilatkoznia kell arról, hogy családi kedvezményre jogosultként az adó-visszatérítés megilleti, és meg kell adnia az utaláshoz szükséges adatokat (belföldi fizetési számlaszámát vagy postacímét) is.
- A családi pótlékban nem részesülő katás magánszemély is nyilatkozatot kell tegyen.
Fontos, hogy az adóvisszatérítési jog nem veszik el a nyilatkozat nélkül, azt az éves SZJA bevallásban is lehet érvényesíteni (lásd lent), azonban, ha valaki szeretné a kiutalást 2022. február 15-ig megkapni, akkor érdemes a nyilatkozatot 2021. december 31-éig beadni.
A nyilatkozat a „VISSZADO” nyomtatványon nyújtható be a NAV-hoz elektronikus úton az szja-visszatérítés információs felületén, ügyfélkapus bejelentkezést követően. Ügyfélkapu (KÜNY-tárhely) hiányában a nyilatkozat papíron is benyújtható.
Az előlegként kiutalt adó-visszatérítés összegét a magánszemély 21SZJA bevallása tartalmazza majd. Ha valaki a kiutalt kedvezmény-előleg összegével nem ért egyet, akkor az adóbevallási tervezete kiegészítésével vagy önállóan benyújtott 21SZJA bevallásában igényelheti vagy módosítja a visszatérítés összegét, illetve a bevallás alapján számított adó-visszatérítés és a kedvezmény-előleg összege közötti különbözetet a 3. pontban foglaltak szerint.
Ez a teendő akkor is, ha a magánszemély a családi kedvezményt év közben nem vette igénybe, azt a bevallásában kívánja érvényesíteni, vagy olyan összevont adóalapba tartozó jövedelemmel kell kiegészítenie a bevallását, amelyről a NAV-nak nincs információja, mint például a magánórákat adó nyelvtanár jövedelme.
3. Adó-visszatérítés a 21SZJA bevallásban
Ha a magánszemély nem nyilatkozik 2021. december 31-éig, akkor az adó-visszatérítést a bevallási tervezet kiegészítésével vagy a 21SZJA bevallásban igényelheti.
- Részben automatikusan, részben az éves adóbevallásban kaphatja meg az adó-visszatérítést
az a jogosult, aki 2021-ben munkáltatótól, kifizetőtől is szerez az összevont adóalapba tartozó vagy ekhós jövedelmet, és olyan jövedelme is van, ami után ő fizeti meg negyedévente az adóelőleget, a kifizetőtől származó jövedelméből levont adót az 1. pont szerint automatikusan, kedvezmény-előlegként kapja vissza. A nem kifizetőtől származó jövedelme után megfizetett adóelőleget a 3. pont szerint, a bevallási tervezet kiegészítésével vagy a 21SZJA bevallásban igényelheti a NAV-tól.
Ide tartoznak azok az egyéni vállalkozók, mezőgazdasági őstermelők, ingatlant bérbeadók, akik emellett kifizetőtől származó, összevonás alá eső és/vagy ekho-s jövedelemmel is rendelkeznek.
- A visszatérítést a személyijövedelemadó-bevallásban igényelhetik
azok, akiknek nem utal automatikusan a NAV, mert a jövedelmükről nincs információja. Ilyenek például az egyéni vállalkozói, őstermelői jövedelmet szerző szülők, és akik az összevont adóalapba tartozó jövedelmük után maguk fizetik az szja-t (például magánszemélynek ingatlant adnak bérbe), és nincs mellette munkaviszonyuk, vagy nincs kifizetőtől származó jövedelmük. Ők az önállóan elkészített 21SZJA bevallásukban vagy az adóbevallási tervezet kiegészítésével igényelhetik a visszatérítést.
Az a magánszemély, aki 2021-ben munkáltatótól, kifizetőtől származó, összevont adóalapba tartozó jövedelmet szerez, a családi kedvezményt év közben érvényesítette, de a kiutaláshoz szükséges adatokról nem nyilatkozott 2021. december 31-ig, és ezekről a családi pótlékot folyósító szerv sem szolgáltatott adatot a NAV-nak, az adó-visszatérítést a bevallási tervezet kiegészítésével vagy a 21SZJA bevallásban igényelheti.
A bevallásban fel kell tüntetni
- a családi kedvezményre jogosító gyermekek azonosító adatait,
- azt, ha a magánszemély a családi kedvezményre magzat után jogosult,
- a kedvezmény összegét és a kiutalási adatokat (belföldi fizetési számlaszámot vagy a postacímet),
- annak a magánszemélynek az azonosító adatait, aki ugyanazon gyermek után jogosult a családi kedvezményre.
Ilyenkor a visszatérítést a NAV a bevallás beérkezésétől számított 30 napon belül, de legkorábban 2022. március 1-jétől utalja ki.
További információ: https://www.nav.gov.hu/nav/ado/szja/szja_visszaterites