Az általános szabály szerint az értékpapírok beváltása, elidegenítése révén szerzett jövedelem az ügylet során szerzett bevétel és az értékpapír megszerzésével, tartásával, illetve elidegenítésével kapcsolatban felmerült kiadások különbözete. Az értékpapírok átruházásakor leggyakrabban az árfolyamnyereségből származó jövedelemre gondolunk, azonban az értékpapír típusától függően keletkezhet akár kamatjövedelem vagy ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem is. Nem mindegy tehát, hogy az ügylet tárgyát képező értékpapírok részvények, kötvények, letéti jegyek vagy például befektetési jegyek.
- árfolyamnyereségből származó jövedelem
Ha az értékpapírok átruházásakor árfolyamnyereségből származó jövedelem keletkezik, akkor 15% személyi jövedelemadót és 13% szociális hozzájárulási adót kell fizetni. A szociális hozzájárulási adó esetében felső fizetési korlát alkalmazható: addig kell fizetni, amíg a magánszemély szociális hozzájárulásiadó-köteles tőkejövedelmeinek összege és az összevont adóalapba tartozó jövedelmeinek az összege eléri a minimálbér huszonnégyszeresét.
- ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem
Az ellenőrzött tőkepiaci ügylet a Magyar Nemzeti Bank által felügyelt tevékenység, amelyet bármely EGT-államban vagy olyan államban működő pénzpiacon tevékenységet folytató befektetési szolgáltatóval vagy annak közreműködésével kötöttek, amely állammal Magyarországnak van a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye, és amely ügylet az adott állam hatáskörrel rendelkező felügyeleti hatósága által felügyelt. Ha nem EGT-államról van szó, akkor az adott állam felügyeleti hatósága és a Magyar Nemzeti Bank közötti információcserének biztosítottnak kell lennie.
A befektetési szolgáltató az adóévben megkötött valamennyi ügylet minden adatát tartalmazó igazolást állít ki, amely dokumentum az ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó jövedelem megállapításának az alapja.
Értékpapírokkal kereskedett itthon vagy külföldön? Bizonytalan abban, hogy befektetéseiből származó bevételei milyen típusú jövedelemnek számítanak, és hogy kell utánuk adózni?
Forduljon a LeitnerLeitner tapasztalt szakértőihez!
Ha tőkejövedelmei külföldről származnak különösen óvatosan kell eljárnia!
Az ilyen bonyolult esetekben Global Mobility Üzletágunk kollégái tudnak minden részletre kiterjedő tanáccsal szolgálni!
Bár az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekre szigorú előírások vonatkoznak, azonban az azokból származó jövedelem adózása lényegesen kedvezőbb, mint az árfolyamnyereségből származó jövedelemé. Amellett ugyanis, hogy kizárólag 15% személyi jövedelemadó terheli – szociális hozzájárulási adó tehát nem merül fel – lehetőség van adókiegyenlítésre is az adóévet megelőző két évben realizált ellenőrzött tőkepiaci ügyletből származó veszteségekkel szemben. Ennek természetesen feltétele, hogy az egyes adóévekben az ügyletekből realizált nyereségeket és veszteségeket pontosan tüntessék fel a személyi jövedelemadó bevallás megfelelő soraiban.
Mivel külföldi befektetési szolgáltatókról van szó, az általuk kiállított igazolásokban a jövedelem típusát a magyar előírásoktól eltérő szabályok szerint állapíthatják meg. Így az adókötelezettség meghatározásakor – különösen, ha élni szeretnénk a kedvező adózási lehetőségekkel – fontos a jogszabályok ismerete.
Az adókötelezettség megállapítása során pedig számos szempontot figyelembe kell venni: adóügyi illetőség, a jövedelem forrása, egyezmények. Oda kell figyelni a pénz forintra váltásakor és a külföldön megfizetett adó beszámításakor is. Ezért érdemes adótanácsadót bevonni az értékpapírokból származó jövedelmek után fizetendő adó meghatározásához.