A tartós befektetési szerződések alapján realizált hozamokra kedvező adózási szabályok vonatkoznak akkor is, ha külföldön veszik igénybe a szolgáltatást, de a külföldi szolgáltatókkal kötött szerződésekből származó hozamokra csak akkor alkalmazhatók a személyi jövedelemadóról szóló törvény tartós befektetésekből származó jövedelemre vonatkozó kedvező rendelkezései, ha az előírt feltételek teljesülnek a szerződés tartalmával, a magánszemély adóhatóság felé történő bejelentésével és a külföldi szolgáltató által vezetett számlával és igazolással kapcsolatban.
Mikor tekinthető a külföldi szolgáltatóval kötött szerződés tartós befektetési szerződésnek? A szerződésnek minden esetben tartalmaznia kell – nem elegendő csak a feltételek betartása –, hogy a magánszemély minimum 25 ezer forintnak megfelelő összeget köt le, és azt három vagy öt évig lekötve tartja. A lekötési időszakok utáni lehetőségeket: részkivét, hosszabbítás vagy újrakötés, szintén rögzíteni kell a szerződésben.
A lekötési időszak megszakítása vagy megszűnése esetén – ideértve, ha a magánszemély a hároméves lekötési időszakot nem vagy csak részben hosszabbítja meg – a szolgáltatónak lekötési hozamot kell megállapítania és arról a jogszabályban előírt tartalommal igazolást kiállítania. A külföldi befektetési szolgáltató által kiállított igazolásból a tartós befektetésből származó jövedelemnek megállapíthatónak kell lennie. Nem elegendő tehát a számlakivonat, az egyenközlő vagy bármely olyan dokumentum, amelyből a jövedelem kiszámítható, vagy amely más igazolásokkal együtt tesz eleget a jogszabályi előírásoknak.
Szeretne biztonságban lenni a nemzetközi jövedelemadózás összetett jogszabályi környezetében?
Kérje a LeitnerLeitner munkatársainak segítségét!
Az adókötelezettséget – különösen, ha a jövedelem külföldről származik – számos laikusok számára meglepő szempont figyelembe vételével kell meghatározni, ezért minden esetben javasoljuk adótanácsadó bevonását az értékpapírokból származó jövedelmek után fizetendő adó kiszámolásához.
Az ilyen bonyolult helyzetekben Global Mobility Üzletágunk kollégái tudnak minden részletre kiterjedő tanáccsal szolgálni!
A magyar befektetési szolgáltatókkal, illetőleg a hitelintézetekkel ellentétben a külföldi szolgáltatók nem kötelezettek az adatszolgáltatásra a magyar adóhatóság felé. Így a külföldi befektetési szolgáltatóval, illetőleg hitelintézettel történő tartós befektetési szerződés kötését az első befizetést vagy lekötési átutalás után 30 napon belül a magánszemélynek be kell jelentenie az adóhatóság felé. (Lekötési átutalásról akkor beszélünk, amikor a magánszemély a tartós befektetési szerződést felbontja és a befektetési szolgáltató által lekötési nyilvántartásban tartott teljes befektetést áthelyezi egy másik befektetési szolgáltatónál kötött tartós befektetési szerződésre anélkül, hogy a lekötést megszakítaná.)
Ha bármelyik feltétel nem teljesül, más jogcím szerint kell adózni a keletkező tőkejövedelem után. Ha a feltételek teljesültek az adó mértéke:
- öt év után 0% személyi jövedelemadó és szociális hozzájárulási adó,
- ha három év után nem, vagy csak részben hosszabbítják meg, vagy meghosszabbítják, de azt a további kétéves lekötési időszakban megszakítják, a lekötésnek a meg hosszabbítással nem érintett részének hozamára 10% személyi jövedelemadó és 8% szociális hozzájárulási adó,
- a hároméves lekötési időszak vége előtti megszakításnál 15% személyi jövedelemadó és 13% szociális hozzájárulási adó.
Érdemes megemlíteni, hogy a nemzetközi szerződésen alapuló adóztatási jogot a magyar személyi jövedelemadóról szóló törvény nem írhatja felül, így a külföldi befektetési szerződés alapján realizált hozam esetén felmerülhet a forrásország adóztatási joga is.
Bár a jogszabályok nem tiltják külföldi adóügyi illetőségű magánszemély számára, hogy tartós befektetési szerződést kössön Magyarországon, de az abból származó hozamra alkalmazható speciális szabályokat a külföldi nem fogja tudni érvényesítni. Külföldi adóügyi illetőség esetén ugyanis elsősorban az illetőség szerinti ország adóztatási joga érvényesül, viszont a tartós befektetésből származó jövedelem speciálisan a magyar jogszabályokban megtalálható jövedelemtípus.
A magánszemélyek értékpapír-jövedelmének adózása: a hozamok
A magánszemélyek értékpapír-jövedelmének adózása: értékesítés
A magánszemélyek értékpapír-jövedelmének adózása: külföldi forrásból származó jövedelmek