Aki szeretné még kihasználni a bizalmi vagyonkezelési konstrukció egyik legnagyobb adóelőnyét, az adómentes felértékelés lehetőségét, szeptember közepéig még élhet a kedvező szabályokkal. Ezután ugyan szigorodni fognak a vagyonkezelésre vonatkozó rendelkezések, de a konstrukció egyéb előnyei miatt a jövőben is érdemes lesz mérlegelni a struktúra kialakítását a vagyon egységének megőrzése, vagy az örökösödés rugalmasabbá tétele érdekében. Ugyanakkor fontos alaposan átgondolni a családi, a jogi és az adózási következményeket is.
Mielőtt a szeptembertől hatályos új szabályokat áttekintjük, érdemes a bizalmi vagyonkezelés feltételeivel, előnyeivel általánosságban megismerkedni!
Mit jelent a bizalmi vagyonkezelés?
A bizalmi vagyonkezelés az angolszász jogrendszerben bevett trust-hoz hasonlóan egy szerződés megkötésével jön létre, mellyel a vagyonrendelő vagyonelemeit (ingók, ingatlanok, üzletrészek, követelések) egy vagyonkezelőre ruházza át, és megjelöli, hogy kinek a javára kell kezelni és kiadni azokat, vagyis ki lesz a kedvezményezettje a konstrukciónak. Fontos tudni, hogy a bizalmi vagyonkezelésbe kerülő vagyon teljesen elkülönül a vagyonrendelő, a kedvezményezett és a vagyonkezelő saját vagyonától is. Ugyanakkor maga a vagyonrendelő is lehet a bizalmi vagyonkezelő és/vagy kedvezményezett is.
Mik a bizalmi vagyonkezelés előnyei, céljai?
- a vagyon védelme
A bizalmi vagyonkezelésbe adott vagyon például nem végrehajtható a tulajdonos adóssága miatt vagy egy válási vitában. Kivéve, ha a vagyonrendelő már tudta, hogy vagyonával szemben van egy jogos követelés a bizalmi vagyonkezelésbe adáskor. Ilyenkor a vagyon visszakövetelhető a vagyonkezelőtől.
- a vagyon egységesítése
Akár több családtag is átadhatja vagyonát egy bizalmi vagyonkezelőnek, így ezek együttes működtetése nagyobb előnyökkel járhat.
- generációváltás megkönnyítése, örökösödési viták megelőzése
Ezzel az eszközzel meg lehet előzni, hogy a tulajdonos halálakor esetlegesen bekövetkező viták megbénítsák egy cég működését, vagy felszabdalják az egységes tulajdont. A bizalmi vagyonkezelésbe kerülő vagyontárgyak akár a hagyatéki eljáráson kívül eshetnek. A szerződésben a vagyonrendelő kijelölheti, hogy ki mikor milyen mértékben juthat hozzá a vagyonhoz.
- adóelőnyök
Az adósemlegesség mellett a bizalmi vagyonkezelés létrehozásával 2023 szeptemberéig az alapító adófizetési kötelezettség nélkül fel tudja értékelni vagyonát piaci értékre. Így a későbbi értékesítésből származó tőkenyereséget adómentessé lehete tenni.
Mi változik a bizalmi vagyonkezeléssel kapcsolatban szeptembertől?
Szeptembertől a vagyonrendelést értékesítésnek kell tekinteni, vagyis ha a vagyonrendelő felértékeli részesedését a piaci értékre, és az magasabb, mint a könyvszerinti érték, a különbözet után 15%-os személyi jövedelemadót és bizonyos esetekben szociális hozzájárulási adót kell fizetni. Azonban ha a vagyont csak a vagyonrendelő halála után adják ki, akkor a vagyonrendeléskor továbbra is adómentes lesz a felértékelés. Ha azonban mégis a vagyonrendelő halála előtt fizetik ki a tőkét, a kedvezményezettnek 20%-kal magasabb adót kell megfizetnie.
Ugyanakkor nem kötelező a vagyon piaci értékre történő felértékelése a bizalmi vagyonkezelésbe adáskor, így csak akkor kell majd megfizetni az adót, amikor a vagyontárgyakat kiadják a kedvezményezett részére. A felértékeléshez kapcsolódó adófizetés tehát halasztható lesz, bár nem kerülhető el.
Adómentes lehet a felértékelés akkor is, ha a vagyonrendelő a bizalmi vagyonkezelést halála esetére, a halála napjára rendeli el. Ebben az esetben ugyanakkor azzal is számolni kell, hogy mivel a bvk a halállal összefüggésben jön létre, a vagyon addig nem különül el, így védelmet sem élvez, továbbá a kötelesrészt is ki kell adni, noha a felértékeléshez kapcsolódó adómentesség elérhető lesz ily módon.
Mivel az új szabályok miatt több lehetőség közül kell viszonylag gyorsan választani, érdemes a folyamatba jogászokon kívül adótanácsadókat is bevonni. A jelenlegi szabályok mellett még kialakítható a kedvező konstrukció, azonban nem árt sietni, hiszen a bizalmi vagyonkezelés létrehozását és a vonatkozó kérelmet szeptember közepéig be kell jelenteni. A LeitnerLeitner szakértői egyaránt segítséget tudnak nyújtani a vagyonrendelői szándék és családi viszonyok felmérésében, a cégstruktúra vizsgálatában, a cégértékelésben, az előzetes átszervezésében a generációváltás, cégértékesítés, külső menedzsment bevonásának lehetőségét is figyelembe véve. A komplex kezelés mindenképpen a strukturált gondolkodást és teljes körű vizsgálatot előfeltételezi.