Manapság egyre többször szembesülünk a globalizáció okozta bonyolult élethelyzetekkel, így egyre nagyobb igény tapasztalható a világpolgárok speciális adózási problémáival kapcsolatos tanácsadásra.
A nemzetközi környezetben működő vállalatok felső vezetőinek körében egészen extrém élethelyzetek is előfordulhatnak. Találkoztunk már olyan menedzserrel, aki három állampolgársággal is rendelkezett, miközben egy negyedik országban élt a családjával, ekkor egy osztrák-magyar vállalat ügyvezetésével bízta meg az osztrák anyacég kiküldetés keretében. Az egymilliós kérdés, hogy ilyenkor mégis melyik állam szabályai alapján hol kell adót fizetni?
Az emberek szeretik a bonyolult helyzeteket leegyszerűsíteni, a gordiuszi csomókat egyetlen mozdulattal átvágni, és bizony arra is hajlamosak vagyunk, hogy részinformációk alapján egy számunkra kedvező lehetséges interpretációt tekintsünk „szabályosnak”. Igen ám, de ennek a magatartásnak adóügyekben nagyon súlyos anyagi következményei lehetnek.
Miből érdemes tehát kiindulni a szabálykövető megoldás megtalálásakor? Elsőként a szóban forgó személy adóügyi illetőségét kell meghatározni, ami nem feltétlenül esik egybe az állampolgársággal vagy a munkavégzés államával. Az adóügyi illetőség határozza meg, hogy a világszerte megszerzett jövedelmek után hol kell adót fizetni. Ez azonban még nem elég: figyelembe kell venni a munkavállalás körülményeit, például a hosszát is, vagyis vizsgálni kell, hogy kiküldetés-e a kiküldetés. Az is lényeges tényező lesz, hogy a szóban forgó személy családja hol él. Ráadásul a határon átnyúló helyzetekben nemcsak az adott helyi törvények érdekesek, hanem a kétoldalú megállapodásokat, például a releváns egyezményeket is figyelembe kell venni. Ha az összes adózásra vonatkozó nemzeti szabályt megvizsgáltuk, külön kell górcső alá venni a társadalombiztosítási szabályozást, mert ezek jellemzően nincsenek összhangban az adózással.
A jó tanácsadó az összes szóban forgó ország szabályainak figyelembevételével hozza meg a megfelelő döntést, és tervezi meg a világpolgár adó és társadalombiztosítási kötelezettségeit. Egy ilyen ügyekre szakosodott tanácsadó cég szolgáltatásai még ezen is túlmehetnek: összeállíthatnak például egy olyan „welcome csomagot”, amely kiterjed a munkavállalási engedély megszerzésétől a bejelentéssel kapcsolatos teljes körű ügyintézésen, a bérszámfejtés előkészítésén, az előzetes adótervezésen át a bónuszok, a részvény- és más speciális juttatások kezeléséig. Magában foglalhatja az év végi bevalláshoz, adó-visszaigényléshez és a társadalombiztosítási felmentésekhez szükséges ügyintézést is.
Minél bonyolultabb egy eset, annál inkább lehet érdemes tanácsadót bevonni, mellyel nemcsak a büntetéseket lehet megspórolni, hanem megtakarításokat is el lehet érni. Ez végső soron elvezethet ahhoz is, hogy a külföldi menedzser elégedettebb lesz, csökkenhet a kulturális sokk, amely hozzájárulhat a jó munkaerő megtartásához, a fluktuáció csökkentéséhez.