2018-ban a személyi jövedelemadó kulcsa nem változott.
A minimálbér összege: bruttó 138.000 Ft
A garantált bérminimum: bruttó 180.500 Ft
A szociális hozzájárulási adó,
az egészségügyi hozzájárulás általános mértéke (EHO)
és az egyszerűsített közteherviselési járulék (EKHO) csökken: 19,5%-ra
Az egyes meghatározott juttatások közterhe csökken: 40,71%-ra
A béren kívüli juttatások közterhe továbbra is: 34,22%
Szociális és egészségügyi hozzájárulás adóalapja
Azokban az esetekben, amikor a magánszemély kötelezett a szociális hozzájárulási adó vagy az egészségügyi hozzájárulás megfizetésére, és azt költségként nem tudja elszámolni, akkor a jövedelem 84%-át kell adó alapjául szolgáló jövedelemnek tekinteni (a korábbi 78%, majd 82%-os szabály folytatása). Ez a helyzet például a külfölditől kapott részvény juttatások esetében.
Családi adókedvezmény
A családi kedvezmény mértéke a két kedvezményezett eltartottat nevelő családok esetén 2.500 Ft-tal nő eltartottanként és jogosultsági hónaponként. A kedvezmények felső határa így 2018-ban egy eltartott esetén 66.670 Ft, két eltartott esetén 116.670 Ft, illetve három és minden további eltartott esetén 220.000 Ft / hó / eltartott.
Ingatlan bérbeadása
Idén januárjától megszűnik ingatlan bérbeadása esetén a korábban 14%-os EHO fizetési kötelezettség.
Mobilitási célú lakhatási támogatás
Emelkedik a mobilitási célú lakhatási támogatás mértéke. 2018. január 1-jétől a foglalkoztatás első 24 hónapjában a minimálbér 60%-áig, a következő 24 hónapban a 40%-áig, majd a következő 12 hónapban a 20%-áig lesz adható (a korábbi 40%, 25% és 15% helyett). További könnyítést jelent, hogy a 60 km-es körzeten belüli lakástulajdon-tiltás csak az 50%-ot meghaladó mértékű tulajdoni hányadra vonatkozik. A kedvezmény 2018-tól a határozott idejű munkavállalókra is alkalmazható, ráadásul esetükben a 24 hónapos időszak számítása 2018. január 1-jével újra indul.
Diákhitel-törlesztés támogatása
A munkáltató mostantól adómentesen járulhat hozzá a munkavállalók hallgatói hiteltartozásának törlesztéséhez, a diákot terhelő törlesztő részlet erejéig, de maximum a minimálbér 20%-áig. Emellett adómentesen biztosítható a szakképző iskolai tanulóknak gyakorlati képzésük ideje alatt a jogszabály alapján kötelezően vagy a gyakorlati képzést végző szervezet saját döntése alapján adott nem pénzbeli juttatás; például étkezés vagy utazási költségtérítés. A visszamenőleges hatály önellenőrzéssel érvényesíthető. A szabály 2017. november 11-től érvényes.
Napidíjak
2017. június 20-i érvényességgel a belföldi (3.000 Ft) és külföldi (60 euró) áru- és személyszállításban érvényes napidíjakat kiterjesztették a saját számlás, azaz a saját célra folytatott áruszállításra és személyszállításra is.
Saját autó használata
2018-tól könnyítések tapasztalhatóak a saját autó használat költségtérítésében is. A saját és a házastárs autója mellett immár a közeli hozzátartozó tulajdonában álló (például a gyerek nevén tartott) személygépkocsi után is érvényesíthető a költségtérítés. A tulajdont törzskönyvvel vagy hatósági igazolással kell alátámasztani.