Ahogy korábbi írásunkban bemutattuk, az unió készül az áfarendszer reformjára, de mivel ez a folyamat hosszadalmas, a legsürgetőbb problémák megoldására gyorsintézkedéseket vezetnek be. Az úgynevezett „Quick Fixes” csomag 2020. január 1-jén lép életbe hazánkban is, így írásunkban ennek részleteit mutatjuk be. A módosítások elsődleges célja az adócsalások elleni küzdelem, és különösen a határon átnyúló közösségi ügyletekkel kapcsolatos adóelkerülés, illetve a körhinta csalások kivédése. Hiszen az uniós kimutatások alapján, mára összességében évente több mint 150 milliárd euró értékű áfa veszik el, amelyből a becslések szerint, körülbelül évi 50 milliárd euró – vagyis minden egyes uniós polgárra számítva 100 euró – a határokon átnyúló áfacsalásokból származik.
Rövid távú gyorsintézkedések, azaz a Short-term Quick Fixes csomag
Az eredeti Quick Fixes csomagban négy módosítást terveztek, amelyek eredetileg már 2019-ben hatályba léptek volna, és mindaddig érvényben lettek volna, amíg a tagállamok meg nem állapodnak, és be nem vezetik a végleges reformokat.
Sajnos, a tagországok azonban mind ez idáig nem tudtak megegyezni certified taxable person (CTP), vagyis a hitelesített adóalanyok szabályozásáról. Ezt a letelepedés országa szerinti adóhatóság adhatta volna meg, azoknak a vállalkozásoknak, akik teljesítik az előre meghatározott kritériumokat. Nálunk a CTP-rendszer a megbízható adózói státuszra lenne építhető, de máshol nincs ilyen minősítési rendszer, ezért bevezetése több előkészületet igényel. Ezek a vállalatok megbízó adófizetőnek számítanának, és a státuszt az EU valamennyi tagállama kölcsönösen köteles lett volna elismerni. A CTP-k és a velük üzleti kapcsolatban álló vállalatok egyszerűsített eljárásban részesülnének a határokon átnyúló ügyletek áfakezelésében. Ez a tagországok adóhatóságainak közös fellépését és egymás iránti nagyfokú bizalmát feltételezi, amelynek – úgy tűnik – még nem jött el az ideje.
Ugyanakkor a Quick Fixes négy intézkedésből azonban három csak a CTP-k számára lett volna elérhető, ezért a most elindított rövid távú gyorsintézkedési csomagból végül ezek kimaradtak. A módosított tartalmú Quick Fixes csomagot 2018 végén fogadta el az unió.
Az így kialakult Short-term Quick Fixes csomag ugyancsak négy intézkedést tartalmaz:
- a lehívásos készlettel (call-off stock) kapcsolatos egyszerűsített és egységes bánásmódot,
- az áfaazonosító szám kötelező alkalmazását,
- a láncügyletekkel kapcsolatos szabályok és
- a közösségen belüli termékértékesítések adómentessége bizonyítékainak egységesítését.
Az intézkedéseket – melyeket a következő írásainkban részletesen bemutatunk – az egész unióban 2020. január 1-jétől kell majd alkalmazni, azaz a szükséges módosításokat hazánk is átveszi; ezek jogszabályi alapját az idei nyári adócsomag tartalmazza.
Érdekes és kihívásokkal teli időszak elé nézünk tehát az általános forgalmi adózásban. A változásokat érdemes már most figyelemmel kísérni, hiszen az Európai Unió által tervezett átfogó reform valóban alapjaiban fogja megváltoztatni az áfakezelést minden vállalkozás életében. És alig fél év múlva itt is vannak az első módosítások…
A téma további cikkei:
Gyorsintézkedések élesben 2. rész - A lehívásos vagy vevői készlettel kapcsolatos egyszerűsítések
Gyorsintézkedések élesben 3. rész – Az adószám kötelező ellenőrzése
Gyorsintézkedések élesben 4. rész – A láncértékesítések egységes kezelése
Gyorsintézkedések élesben 5. rész - Két tagállam közötti árufuvarozás igazolása