Az EU-s áfareform szerint 2020-tól kell alkalmazni az úgynevezett gyorsintézkedéseket (quick fixes), amelyek a vevői készletet, a közösségi termékértékesítések dokumentálását, az adószám ellenőrzését, valamint a láncértékesítéseket érintik. Ezen túlmenően az áfatörvényt számos ponton módosították gazdaságfehérítési és adóadminisztráció-egyszerűsítési célzattal.
Számlázással és az online számla-adatszolgáltatással kapcsolatos változások
- július 1-jétől
- A számlakibocsátásra vonatkozó főszabály szerinti ésszerű idő 15 napról 8 napra rövidül, vagyis a számla kiállítására a teljesítést követő 8 napon belül sort kell keríteni.
- Kibővül a számla kötelező adattartalmára vonatkozó előírás. A belföldön nyilvántartásba vett számlabefogadó adóalany adószámának első nyolc számjegyét kötelező lesz feltüntetni minden számlán.
- Minden olyan számláról/számlával egy tekintet alá eső okiratról adatot kell szolgáltatni, amelyet egy másik belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére belföldön teljesített termékértékesítésről – kivéve a Közösségen belüli adómentes termékértékesítést – vagy szolgáltatásnyújtásról bocsátottak ki. Bővül tehát az adatszolgáltatás köre pl. a belföldi fordított adózás alá tartozó ügyletekkel és a 100.000 forint alatti áfát tartalmazó számlákkal.
- Ezzel párhuzamosan a számlabefogadói oldalon is szélesedik a jelentési kötelezettség, hiszen a bevallásban továbbra is az összes adattovábbítással érintett számlák után gyakorolt adólevonásról kell nyilatkozni. Vagyis ha ezek köre bővül, a befogadónak is bővített körről kell nyilatkoznia.
- Következő lépésként, 2021. január 1-jétől
- Az adatszolgáltatási kötelezettség ettől az időponttól kezdve már nem csupán az adóalanyok részére kiállított számlák tekintetében áll fenn, hanem az kiterjed a nem adóalanyok részére kibocsátott számlákra is. Adatot kell szolgáltatni minden termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról kibocsájtott vagy kiállított számláról és számlával egy tekintet alá eső okiratról. Csak az Unió másik tagállamában teljesült ügyleteket és a távolról is nyújtható szolgáltatásokat nyújtó, egyablakos rendszer szerint adózók jelentenek kivételt.
- A nem adóalany természetes személyek részére kibocsájtott számla esetében azonban nem kell adatot szolgáltatni a vevő nevéről és címéről.
A számlakibocsátást érintően tisztázzák továbbá, hogy egyéb oktatás nyújtása esetén számla-kibocsátási kötelezettség keletkezik. A jövőben nem lesz elegendő csupán a számviteli törvénynek megfelelő számviteli bizonylat kibocsátása.
Előleg esetén a végteljesítésről szóló számla, számlával egy tekintet alá eső okirat vonatkozásában az előleg figyelembevételével adódó különbözetről kell adatot szolgáltatni.
Behajthatatlan követelések áfája
Nem az őszi adócsomagból eredő változás ugyan, de 2020. január 1-jétől 2016-ig visszamenőleg önellenőrzéssel érvényesíthetővé vált a véglegesen behajthatatlanná vált követelések áfájának levonása. Ezt azonban nagyon szűk körben teszi lehetővé az Áfatörvény.
A hazai jogszabály-módosítást az Európai Unió Bíróságának a magyar Porr-ügyben hozott döntése nyomán vezették be, így ha a jogszabályban kínált körön kívül vissza kívánják igényelni az áfát, akkor azt az EU jogra való hivatkozással speciális kérelem keretében még meg lehet tenni közvetlenül a közösségi jogra hivatkozva.
Kérdések esetén, kérjük, forduljanak hozzánk bizalommal!
EKAER-bejelentés módosítása
Lehetőség lesz az EKAER-rendszerben tett bejelentés az EKAER-szám lezárását követő módosítására hiba esetén egy alkalommal a lezárást követő 3 munkanapon belül az erre a célra rendszeresített elektronikus felületen. Erre a 2020. március 1-jét követően lesz először lehetőség, mivel a szoftver programozása meglehetősen időigényes.
Az EVA megszűnése és az áfa
Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény 2020. január 1-jei hatályon kívül helyezésével a korábban EVA-alanyok gazdasági tevékenységük tekintetében áfa-alannyá válnak. Ehhez kapcsolódóan az adóalanynak nyilatkozattételi kötelezettsége keletkezik az Áfatörvényben meghatározott adózási módokra vonatkozó választásáról, kizárólag adómentes tevékenység végzéséről, az adómegállapítás különös módjának alkalmazásáról, s ezt 2020. január 15-ig köteles megtenni. Amennyiben az adóalany nem tesz nyilatkozatot, úgy 2020. január 1-től az Áfatörvény általános rendelkezései szerinti szabályok lesznek a rá irányadók.