Miután tisztáztuk, hogy bérgyártásról vagy szerződéses gyártásról van szó, érdemes a tevékenység finanszírozására is vetni egy pillantást. Gyakran az anyacégen keresztül történő alapanyag- és az eszközbeszerzés finanszírozásához a szükséges forrást vállalatcsoporton belüli kölcsönnyújtással biztosítják. Fontos, hogy a kölcsön megtérítésekor alkalmazott pénzügyi műveletek sem tehetik a bérgyártó alvállalkozást veszteségessé, ezeknél is érvényesíteni kell ugyanis a szokásos piaci ár elvét, és az alkalmazott árfolyammal sem járhat kedvezőtlenebbül a gyártást végző partner.
A korlátozott kockázatú gyártási tevékenységet végző vállalkozás számára – beleértve a bérgyártó és a szerződéses gyártó vállalatokat egyaránt – a pénzügyi tételeket is fedezni kell. A tevékenységből származó jövedelem fedezetet kell, hogy nyújtson a fizetendő kamatokra és a tőkére, valamint gyártó által vállalt magasabb kockázatokra is.
A fentieket figyelembe véve kell tehát a felek közötti árazást kialakítani. Ez történhet év közben a gépóra díjak kialakításával, vagy év végén a benchmark analízis eredményeként mutatkozó esetleges különbségek transzferár-kiigazításával. Ugyanakkor jobb eljárás, ha a különbözetet a kapcsolt felek kiszámlázzák, azaz az árbevételbe is beépítik, és pénzügyileg is rendezik.
Ha esetleg mégsem a fentiek szerint járnak el a kapcsolt vállalkozások, vagyis rosszul határozzák meg a tevékenység karakterét: bérgyártásnak nevezik, és az ennek megfelelő jövedelmezőségi kulcsot alkalmazzák, miközben valójában szerződéses gyártásról van szó; vagy a pénzügyi ügyletek költségeivel csökkentik a gyártást végző vállalat jövedelmezőségét a szokásos piaci szint alá, akkor egy transzferár-vizsgálatnál bírságra számíthatnak.
És ami még érdekesebb, ezzel valójában a vállalatcsoport valószínűleg összességében több társasági adót fizetne ki, mintha a tényeknek megfelelően jártak volna el: hiszen a magyar társasági adókulcs nagyon alacsony, így nem tűnik ésszerűnek a jövedelmezőséget a magyar vállalkozás rovására torzítani. Érdemes tehát a funkcióanalízisbe és a modell helyes meghatározásába hozzáértő tanácsadót bevonni, hiszen ezzel elkerülhetőek a rossz döntésekből fakadó többletköltségek.
Magasabb kockázat, magasabb jövedelmezőség: szerződéses gyártás