Az adóelőleg elszámolásához, a családi és egyéb kedvezmények igénybevételéhez idén is nyilatkozniuk kell a munkavállalóknak. Cikkünkben bemutatjuk e kedvezményeket és nyilatkozatokat, és áttekintjük kitöltésük módozatait. A nyilatkozatoknak legkésőbb a januári bérszámfejtés megkezdésének napjáig meg kell érkezniük a bérszámfejtőkhöz. Ha ez nem történik meg, csak a következő hónaptól lehet figyelembe venni a kedvezményeket.
Hogyan nyilatkozhatunk?
- Online
Az adóhatóság lehetőséget biztosít az ügyfélkapu-regisztrációval rendelkező magánszemélyek részére, hogy az adóelőleg nyilatkozatukat webes felületen töltsék ki, és elektronikusan küldjék be. A sikeres beküldést a rendszer elfogadó nyugtával igazolja vissza. Az online kiállított nyilatkozatot a NAV továbbítja a munkáltató felé. Ha valaki írásban és online is nyilatkozik, az írásos dokumentum lesz az adott évre vonatkozó elszámolások alapja. Nyilatkozat online kitöltése a következő web felületen történhet: https://onya.nav.gov.hu
- Adóelőlegnyilatkozat-alkalmazással
E mellett a NAV felületén elérhető egy adóelőlegnyilatkozat-kitöltési alkalmazás is a http://nav.gov.hu/anya linken. Fontos azonban, hogy a hatóság nem tárolja az itt kitöltött nyilatkozatokat, ezért célszerű azonnal 2 példányban kinyomtatni vagy letöltéssel saját eszközre menteni.
- Kézi kitöltéssel papíron
A NAV honlapjáról a nyilatkozatok Pdf és Word formátumban is letölthetők a kitöltési útmutatóval együtt, melyekben olvashatók a vonatkozó jogszabályi előírások. Ezt érdemes még a nyilatkozattétel előtt elolvasni. https://www.nav.gov.hu/nav/adoeloleg_nyilatkozat_2021
Miről érdemes nyilatkoznunk?
- Négy- vagy többgyermekes anyák kedvezménye
Tavaly vezették be a négy- vagy többgyermekes anyák kedvezményét, melyre az a négy vagy több gyermeket nevelő anya jogosult, aki
- vér szerinti vagy örökbefogadó szülő,
- gyermekeire tekintettel családi pótlékra jogosult,
- családi pótlékra már nem jogosult, de jogosultsága 12 éven keresztül fennállt, vagy a gyermek elhunyta miatt szűnt meg (ekkor nem szükséges a 12 éves jogosultsági idő).
Amennyiben a családi pótlékot valaki nem igényelte, de jogosult lett volna rá, ezt az időszakot is beszámíthatja a fent említett 12 éves keretbe.
A törvény előírja, és az űrlap tájékoztatójában is részletesen felsorolják, hogy e kedvezmény mely jövedelmekre érvényesíthető. Ugyan e kedvezmény adóelőleg alapja más kedvezménnyel nem csökkenthető, de a négy vagy több gyermeket nevelő anya igénybe veheti a családi kedvezményt is, amelyet a járulékokból érvényesíthet. Más kedvezményt csak abban az esetben vehet igénybe az érintett, ha rendelkezik olyan jövedelemmel, amelyre ezt a kedvezményt nem tudta felhasználni.
- Családi kedvezmény
A családi kedvezmény az összevont adóalapot csökkenti (adóalap-kedvezmény), összege tavaly óta nem változott, azaz idén is kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként
- egy eltartott esetén: 66.670 Ft (tényleges adómegtakarítás: 10.000 Ft),
- kettő eltartott esetén 133.330 Ft (tényleges adómegtakarítás 20.000 Ft),
- három és további eltartott esetén 220.000 Ft (tényleges adómegtakarítás: 33.000 Ft).
A tavalyi évhez hasonlóan, 2021-ben is csak akkor érvényes a nyilatkozat, ha azon az eltartottak adóazonosító jele szerepel. Amennyiben a gyermeknek még nincs adóazonosító jele a NAV honlapjáról letölthető a 20T34-es adatlapon lehet kérvényezni.
Nincs változás abban sem, hogy nemcsak az együtt élő házastársak, hanem az élettárs is érvényesítheti a családi kedvezményt, ha legalább 1 éve szerepelnek az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában vagy az élettársi kapcsolatot legalább 1 évvel korábban kiállított közokirat igazolja. Ezentúl a „házastárs” kifejezés alatt a bejegyzett élettársat is érteni kell. A nyilatkozatot nem kell a házastárs munkáltatójával aláíratni.
Kedvezményezett eltartott:
- akire tekintettel a magánszemély belföldön vagy bármely EGT-állam hasonló jogszabálya alapján családi pótlékra vagy más hasonló ellátásra jogosult,
- a magzat a várandósság időszakában,
- az, aki saját jogán jogosult családi pótlékra,
- rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.
Egy kedvezményezett eltartott után egyszeresen vehető igénybe a kedvezmény, de a közös háztartásban élő házastársak, élettársak megosztva is érvényesíthetik.
Ha valakinek járna a családi pótlék, de nem veszi igénybe, ettől még jogosult marad a családi kedvezményre. A családi kedvezmény összegénél eltartottként kell figyelembe venni azokat a személyeket, akik után nem igényelnek családi pótlékot.
Ha a családi kedvezményre jogosult a személyi jövedelemadó-alappal szemben nem tudja a teljes összeget felhasználni, akkor a munkáltató automatikusan járulékkedvezményként érvényesíti. Az adózó azonban a nyilatkozat 4. pontjában kérheti, hogy a munkáltató ne így járjon el.
Ha év közben a körülményekben változás áll be, a nyilatkozatokat módosítani kell. De ha valaki már a várandósság idején is él kedvezménnyel, a gyermek megszületését követően nem kell új nyilatkozatot tennie, csak közölni kell a munkáltatóval a gyermek adóazonosító jelét.
- A gyermekek után járó pótszabadság igénybevételéről szóló nyilatkozat
A gyermekek után járó pótszabadság mindkét szülőt (és a velük együtt élő házastársat) külön-külön is megilleti, de csak abban az esetben, ha a gyermeket saját háztartásban nevelik. Ez a nyilatkozat nem szerepel a NAV honlapján, de nélkülözhetetlen a bérszámfejtés kapcsán.
- Első házasok kedvezményének érvényesítését kérő adóelőleg-nyilatkozat
E kedvezményre 2014. 12. 31-étől jogosultak a friss házasok, ha legalább az egyik félnek ez az első házassága. A kedvezmény mértéke jogosultsági hónaponként 33.335 Ft, azaz havi 5.000 Ft-tal magasabb nettó kereset áll a házaspárok rendelkezésére. Ebben a vonatkozásban házasságnak tekintjük a bejegyzett élettársi kapcsolatot is. A kedvezmény a családi kedvezmény mellett is jár.
- Személyi kedvezmény érvényesítését kérő adóelőleg-nyilatkozat
E kedvezményre a súlyosan fogyatékos magánszemélyek jogosultak, vagyis azok, akinél megállapították a 335/2009. (XII.29.) Kormányrendeletben felsorolt betegségek egyikét. Ide tartozik többek között például a laktózérzékenység vagy a cukorbetegség is. A kedvezményt idén is orvosi igazolás alapján lehet igénybe venni, amelyet nem szükséges a munkáltatónak átadni vagy bemutatni.
Az adókedvezmények egységesítése érdekében azonban ezentúl a személyi kedvezmény is adóalapot csökkentő tételként lesz megadva. Ez azt jelenti, hogy az adott év január 1-én érvényes minimálbér harmadáig lehet érvényesíteni – 100 forintos kerekítés mellett – a személyi jövedelemadó alapjából. Azonban mivel még nem ismert a 2021-es minimálbér, ezért nem tudjuk a személyi kedvezmény adóalapot csökkentő tételének konkrét havi összegét sem.
- Külföldi illetőségű magánszemélyek adókedvezmény érvényesítéséhez szükséges kiegészítő nyilatkozata
Külföldi illetőségű magánszemély csak abban az esetben veheti igénybe a felsorolt kedvezményeket, ha a kedvezményre vonatkozó nyilatkozat(ok) mellé csatolja ezt a kiegészítő nyilatkozatot is arról, hogy azonos vagy hasonló kedvezményt ugyanarra az időszakra másik államban, ahol a megszerzett jövedelme megadóztatható, nem vett és nem is vesz igénybe. Fontos kitétel még, hogy a külföldi illetőségű magánszemély Magyarországon megszerzett önálló és nem önálló tevékenységéből, illetve nyugdíjából megszerzett jövedelme kitegye az összes jövedelmének 75%-át.
- Költségekről szóló adóelőleg-nyilatkozat
2021-ben is lehetőség van az adóelőleg meghatározása során figyelembe venni költségeket is, melyről szintén nyilatkozni kell. Ehhez is hasznos segítség a figyelembevehető költségek listája és a kitöltési segédlet.
Az adóalap-kedvezmények érvényesítési sorrendje 2021. január 1-től az alábbi:
- négy- vagy többgyermekes anyák kedvezménye,
- személyi kedvezmény,
- első házasok kedvezménye,
- családi kedvezmény.
A nyilatkozatok letölthető űrlapjai