A LeitnerLeitner vezető tanácsadói és partnerei – Siklós Márta, Jancsa-Pék Judit és dr. Rácz Nóra – a Magyar Könyvvizsgálói Kamara felkérésére a hagyományoknak megfelelően idén is összefoglalták a 2022-ben várható adóváltozásokat az eredeti cikk a kamara oldalán olvasható, és bemutatja a kihirdetésre váró adócsomag részleteit, a veszélyhelyzethez kapcsolódó szabályozási kérdéseket és az év közben kihirdetett, jövőre hatályba lépő rendelkezéseket. Blogunkban e témákat egy sorozatban dolgozzuk fel.

A munkát terhelő adók csökkenése és minimálbér-emelés
Jövőre a minimálbér bruttó 200.000 forintra, a garantált bérminimum bruttó 260.000 forintra emelkedik, azonban részben ennek kompenzálására mérsékelik a munkáltatók adóterheit. Így 2022. január 1-től összesen újabb 4 százalékponttal csökken a munka közterhe.
A szociális hozzájárulási adó 15,5%-ról 13%-ra, azaz 2,5 százalékponttal csökken. Egyidejűleg megszűnik a 1,5%-os szakképzési hozzájárulás, amit ennek értelmében utoljára 2022. január 12-ig kell megfizetni. A szakirányú oktatást, illetve duális képzést végző cégek a továbbiakban a szociális hozzájárulási adót csökkenthetik majd ilyen arányban. Ezzel a tervezettnél egy félévvel korábban, ráadásul nagyobb mértékben valósul meg a munkáltatókkal, munkavállalókkal kötött hosszú távú közteher csökkentési megállapodás harmadik üteme. Ez az intézkedés csaknem 600 milliárd forintot „hagy” a vállalkozásoknál.
A szociális hozzájárulási adó csökkentésével összhangban változnak az SZJA összevont adóalapjának megállapítására vonatkozó szabályok is. Ha a magánszemély kötelezett a szociális hozzájárulás megfizetésére – ez a szabály lép életbe például a dolgozók részvényjuttatásával kapcsolatban – (kivéve, ha az költségként elszámolható vagy azt a magánszemély számára megtérítették), akkor a megállapított jövedelem 89%-át kell jövedelemként figyelembe venni az eddigi 87% helyett, amely szabályt már az adóelőleg megállapítása során is figyelembe kell venni.
E mellett a kifizető által teljesítendő egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás, az Ekho mértéke is csökken 2022. január 1-től az eddigi 15,5%-ról 13%-ra.
A kisvállalati adó, közismert nevén a KIVA 11%-ról 10%-ra módosul.
Ezzel összhangban változik a kisadózók, vagyis a KATÁ-sok ellátási alapja 102 ezer forintról 108 ezer forintra, a magasabb összegű tételes adó fizetése esetén pedig 170 ezer forintról 179 ezer forintra.
A koronavírus járvánnyal érintett szektorokban működő cégekre vonatkozó szektorális bértámogatási szabályokat 2022. december 31-ig lehet majd alkalmazni.
További személyi jellegű adómódosítások
2022-ben lép hatályba az a szabály is, hogy a családi kedvezményre jogosult szülők 2022. február 15-ig adóvisszatérítést kapnak a 2021-ben megszerzett jövedelemből levont személyi jövedelemadóból, Ekho-ból és a KATA tételes adójából. A KATA 2021-es tételes adójának negyedéig van lehetőség ennek érvényesítésére. Ehhez 2021. december 31-ig lehet benyújtani a NAV-hoz az ún. „VISSZADÓ” nyomtatványt, de azoknak, akik családi pótlékot kapnak, nem kell nyilatkozniuk, mert az adóhatóság a folyósítótól megkapja az adatokat.
2022. szeptember 30-ig meghosszabbítják a SZÉP-kártya alzsebek közötti átjárhatóság lehetőségét. A szolgáltató tehát – a Széchenyi Pihenő Kártya elfogadói szerződésétől eltérően – bármelyik alszámlán lévő egyenleget elfogadhatja, a kártyabirtokosnak pedig joga van ezt felhasználni.
A veszélyhelyzet idején kialakult távmunkával kapcsolatos gyakorlatra vonatkozó SZJA-szabályokat átemelték a normál jogrendbe. Ezek után igazolás nélkül költségként számolható el a távmunkavégzéssel összefüggésben költségtérítés címén fizetett összeg, melyről a felek előzetesen megállapodtak. Ez azonban nem haladhatja meg havonta az adóév első napján érvényes havi minimálbér 10%-át. Ha nem a teljes hónapban dolgozik a munkavállaló távolról, a havi összeget a távmunkavégzésben töltött napok száma szerint arányosítani kell.
A kriptovaluták növekvő jelentőségét elismerve egy új jövedelemtípussal gazdagodott a magyar adórendszer: a kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelemmel, vagyis az ilyen ügyletek nyereségével. A magasabb adóval terhelt egyéb jövedelem helyett a kriptovalutákból származó jövedelmeket külön adózó jövedelemként kell kezelni. Ez a tőkejövedelmekhez hasonlóan 15 %-os SZJA adómérték alá esik, és szociális hozzájárulási adót nem kell fizetni. Továbbá az adókiegyenlítés elvének érvényesítése érdekében a veszteségeket is elismeri a jogszabály. Az új rendelkezések 2022. január 1-jén lépnek hatályba, de már 2021-re is lehet alkalmazni, valamint a korábban megszerzett jövedelmekre átmeneti moratórium is vonatkozik.
Viszont a kriptovaluták adózása nagyon bonyolult lehet, és az ördög a részletekben rejlik! Ezért érdemes nagyon gondosan megvizsgálni a jövedelmeket, hiszen a szabályozásból kimaradtak bizonyos jövedelmek, és a kedvező adózás nem feltétlenül vonatkozik mindenre.
Az átalányadózás is jelentősen átalakul 2022-től, amely sok egyéni vállalkozó számára kedvezőbb adózási formává válhat akár a KATÁ-val szemben is. 2022. január 1-jétől csak az éves minimálbér felét elérve kell megállapítani az adóelőleget (az adott év elejétől összeszámítva). Ráadásul csak az adóelőlegalapnak az után a része után kell fizetni, amely meghaladta az éves minimálbér felét. Az átalányadózás választásának küszöbérétékét is módosítják 2022-től, az eddigi 15 millió Ft-ról az éves minimálbér 10-szeresére, azaz a 2022 januárjától érvényes éves minimálbérrel számolva 24 millió forintra. Változik továbbá a kiskereskedők átalányadózásának felső határa is: az eddigi 100 millió Ft-ról az éves minimálbér 50-szeresére, vagyis 120 millió forintra. A jövőben mindkét határérték a minimálbér mértékének növelésével arányosan emelkedik majd.
2022. január 1-től a fiatalok Start-számlájára történő befizetések után kétszeresére, vagyis 12.000 forintra nő az állami támogatás maximuma évente. A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, Magyarországon nevelésbe vett gyermekeket megillető állami támogatás összege is megduplázódik, vagyis 24.000 forintra nő.
Jövőre lép életbe a 25 év alatti fiatalok személyi jövedelemadó kedvezménye, amely alapján a 25 év alatti munkavállaló havi bére, illetve egyéb jellemzően a munkával összefüggő jövedelme az előző év júliusi bruttó átlagkereset összegéig (2021. július: 401.800 Ft) mentes a személyi jövedelemadó alól. E felett a különbözet után kell adót fizetni. Mindez más kedvezményekkel együtt, meghatározott sorrendben vehető igénybe. További részletek korábbi blogcikkünkben.
2. rész: Befagyott helyi adók és az áfát érintő változások
3. rész: Végül, de nem utolsó sorban: társasági adó, különadók és számviteli változások