E hét pénteken május 20-án van a 2021-es személyi jövedelemadó bevallás határideje. A NAV évek óta minden magánszemély részére térítésmentesen elkészíti az SZJA-bevallás tervezetét a rendelkezésre álló adatok alapján. Ez az ügyfélkapuval rendelkezők számára egyszerűen online elérhető az eSZJA oldalon március 15-től, akik pedig nem rendelkeznek hozzáférési lehetőséggel, azok március 16-ig kérhették a tervezet postai kézbesítését.
Lássuk, mi is a teendő az adóbevallási tervezettel!
Nagyon fontos, hogy időt szánjunk az adóhatóság által kiajánlott bevallás ellenőrzésére. A NAV által feltöltött adatokat érdemes összehasonlítani a munkáltatóktól kapott igazolásokkal (M30-as igazolás), ami az előző évi kifizetésekről, juttatásokról szól, továbbá az esetleges kedvezmények érvényesítéséhez szükséges bizonylatokkal. Amennyiben nem ért egyet a magánszemély a bevallási tervezetben lévő adatokkal, szükséges a módosítás.
Abban az esetben, ha az adóbevallási tervezetben lévő adatokkal egyetért az adózó, és nem kívánja ezeket módosítani, valamint nem volt egyéb adóköteles bevétele, illetve visszaigényelhető adója, akkor nincs más dolga, mint jóváhagyni a tervezet. Ez egyébként május 21-én automatikusan is bekövetkezik, ha az adózó nem módosította azt. Ez azoknál is igaz, akik postai úton kapták a kiajánlott bevallást, ha nincs benne módosítandó, akkor nem kell visszaküldeni a kapott dokumentumokat.
Kötelező az SZJA-bevallást benyújtani a következőknek, tehát számukra nem válik magától, automatikusan elfogadottá és végleges bevallássá, nekik a tervezetett mindenképpen véglegesíteni kell:
- egyéni vállalkozók
- mezőgazdasági őstermelő
- kisadózók (KATA)
- egyszerűsített vállalkozók
- áfa fizetésre kötelezett magánszemélyek
Ami kimarad az adóhatósági bevallási tervezetekből
A személyi jövedelemadó bevallások tervezetét az adóhatóság a hazai kifizetőktől származó adatok alapján készíti elő. Azaz a munkáltatóktól, valamint más hazai szervezetektől (például bankok, befektetési társaságok) származó jövedelmek be tudnak kerülni az adóhatósági tervezetbe; az olyan jövedelmeket azonban, amelyek nem kifizetőtől származnak nem szerepelnek benne.
Ilyenek például az ingatlannal kapcsolatos jövedelmek. Ingatlan adásvétel esetén, ha a vásárlástól számítva nem telt el még 5 év, akkor a jövedelem évenként csökkenő aránya után adót kell fizetni. Az ingatlan bérbeadással kapcsolatos jövedelmek sem feltétlenül kerülnek be a bevallási tervezetbe automatikusan, hiszen ha a bérbevevő magánszemély, akkor a bérbeadónak saját magának kell a tervezett módosításával az adót bevallania.
Ingóság eladás esetén akkor kell adófizetéssel számolni, ha az éves jövedelem meghaladja a kétszázezer forintot, ekkor a megszerzett jövedelem teljes összegét be kell vallani és az adót 30.000 Ft adómentesség felett megfizetni. Az ingóságok üzletszerű értékesítéséből származó jövedelem szintén adóköteles.
A magyar kifizetőktől (pl. banktól, befektetési vállalkozástól) származó tőkejövedelmek alapadatai ugyan bekerülnek a bevallási tervezetbe, azonban például az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek esetén az adókiegyenlítés összegét már a magánszemélynek kell feltüntetni a bevallásban. A kriptoeszközökkel végrehajtott műveletek jövedelmét és adóját is nekünk kell a bevallásba beletenni, beleértve az adott évi veszteséget, amennyiben azt a következő évek adókiegyenlítésébe majd szeretnénk beszámítani.
Külföldről származó jövedelmek esetén pedig minden esetben a magánszemélynek kell a jövedelem és a kapcsolódó adó kiszámításáról és bevallásáról gondoskodnia.
Ha nem értünk egyet a tervezettel, módosítanunk kell
Előfordulhat, hogy a magánszemély nem ért egyet a tervezetben szereplő adatokkal, például rendelkezik olyan adóköteles jövedelemmel, ami nincs benne a kiajánlott bevallásban, vagy az évközben igénybe vett kedvezményeken kívül más adókedvezményt is (családi adó- és járulékkedvezmény, első házasok kedvezménye) szeretne érvényesíteni.
Érdemes például több időt fordítani a négygyermekes anyák, az első házasok, személyi kedvezmények igénybevételére. Figyelni kell arra is, ha a magánszemély egyszerre tagja egészség- és nyugdíjpénztárnak is, ugyanis ebben az esetben nyilatkoznia kell arról, hogy melyik pénztárba kéri vissza a két pénztárból visszaigényelhető kedvezményt.
2021-re a családosok adóvisszatérítésének érvényesítésére is most jön el az utolsó lehetőség.
Amennyiben módosítottuk az adatokat a kiajánlott tervezetben, akkor a bevallást elektronikusan is be kell küldeni az eSZJA felületén. Ha ez nem történik meg, május 20-ával az eredeti, módosítások nélküli tervezet válik az adózó személyi jövedelemadó-bevallásává.
Miben különbözik a papíron kapott adóbevallási tervezet módosítása?
Ha a magánszemély módosítani szeretné a részére postán megküldött tervezetet, akkor a 21SZJA jelű bevallás benyújtása szükséges. Ez a nyomtatvány letölthető a NAV honlapjáról, vagy beszerezhető a NAV ügyfélszolgálatain is. Abban az esetben, ha az adózónak visszaigényelhető vagy befizetendő adója keletkezett, arról a NAV 2021. április 30-áig elektronikusan vagy postai úton értesítést küld. Visszaigénylés vagy befizetendő adó esetén a NAV a postán megküldött adóbevallási tervezettel együtt kiegészítő nyilatkozatot is csatol.
Reméljük, hogy a fenti összefoglaló segítségükre lesz a határidő előtti utolsó napokban!