Cikksorozatunk harmadik részében az áfával kapcsolatos változásokat foglaljuk össze, melyek legfontosabb érintettje most az ingatlanszektor.
Ingatlanokkal kapcsolatos változások
Bővül az adóalanyiságot keletkeztető tevékenységek köre. A nem adóalanyként eljáró magán és jogi személyek esetén a sorozatjellegű értékesítés adóalanyiságot keletkeztet abban az esetben is, ha már használatba vett – ám funkcióváltással érintett ingatlan értékesítése történik meg. Ilyen lesz az az ingatlan, amelynek rendeltetését vagy egységeinek számát megváltoztatták, és nem telt el 2 év az erről szóló igazolás kelte, és az értékesítés között. A „funkcióváltó” ingatlanok új szabálya az értékesítésüket érintő tárgyi mentességek feltételeinél, illetve az alanyi adómentesség értékhatárának számításánál is visszaköszön.
2 évvel meghosszabbítják az új lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó kedvezményes, 5%-os általános forgalmi adómérték időbeli hatályát, továbbá az elhúzódó építkezések kezelésére átmeneti szabályozás is életbe lép (a veszélyhelyzeti rendelettel összhangban). Az új lakóingatlanok értékesítését terhelő kedvezményes 5%-os áfakulcs kivezetésének átmeneti rendelkezése szerint 2024. 12. 31-e után (2028.12.31-ig) azok az értékesítések eshetnek még az 5%-os kulcs alá, melyek esetében az építési engedély jogerőre emelkedett 2024. 12. 31-ig. A rendelkezés 2025.01.01-jén lép hatályba.
Módosították a belföldi fordított adózást is, az építési-szerelési tevékenységgel létrehozott és hatósági engedélyeztetés alá eső ingatlanok vonatkozásában. Az engedélyeztetés kapcsán ugyanis kivették a szabályból az ’építési’ jelleget a hatóságot illetően, és mindössze hatósági engedélyhez vagy hatósági bejelentéshez kötött tevékenységek kerülnek feltételként ebben az értelemben meghatározásra. Ennek célja, hogy fordított adózás alá eshessenek mindazon tevékenységek is, melyek az utóbbi évek építésügyi szabályozása során kikerültek az építési hatósági engedélyeztetés esetköréből, és más hatóság engedélyének beszerzéséhez/ hatósághoz történő bejelentéshez kötöttek lettek (pl. örökségvédelmi engedélyeztetés). Az új szabályt 2023. 01. 01-je utáni teljesítési időpont esetében lehet alkalmazni. A pontos átmeneti szabályokat azonban szükséges részletesebben megismerni.
További áfamódosítások
Az agrárszektorban jellemző gazdaságátadási szerződés / gazdaságátadás ügylet a jogutódlással történő megszűnés egy új esetköre lesz.
Rendezik az e-kereskedelemi szabályok gyakorlati alkalmazása során felmerülő jogalkalmazási kérdéseket is. Az alanyi adómentesek nem járhatnak el e státusukban a közösségi és import távértékesítéseik esetén, és adófizetési kötelezettségük keletkezik az érintett tagállamban, illetve 3. országban. Ezzel párhuzamosan az adóköteles távértékesítés esetén a kapcsolódó előzetesen felszámított áfa levonására az általános szabályok teljesítése mellett lesznek jogosultak.
A módosító törvény kihirdetését követő naptól (2022. 11. 24) egyértelműsítik a számla adattartalmát, melynek hatására már csak a belföldön teljesített ügyletek esetében kell forintban feltüntetni az áthárított adót, más esetben nem (pl. külföldi teljesítési helyű számlák esetében) már nem kell.
A gazdaságfehérítés további lépéseként, az online pénztárgépek és a számlaadat-szolgáltatás pozitív tapasztalataira építve kiterjesztik a nyugtaadatokra vonatkozó adatszolgáltatást. Bár egyelőre csak felhatalmazó intézkedésről van szó, ennek hatására a jövőben megújulhat a pénztárgéprendszer, amely az elektronikus nyugtaadás elterjedését is ösztönözheti. Mindezen célok elérésének első lépéseként az Áfa törvény felhatalmazást ad miniszteri szintű jogalkotásra a nyugtákról történő általános adatszolgáltatás, valamint a pénztárgéptől eltérő, gépi nyugta kibocsátására alkalmas eszközökkel, technikákkal kapcsolatos részletszabályok megállapítására.
Adóváltozások 2023 1 rész - átalányadózás
Adóváltozások 2023 2. rész - társaságok adózása és számvitele