Kedvezőbb átalányadózás, a 25 év alattiak adómentességének hatóság általi felajánlása, a Munkavállalói Résztulajdonosi Programok finomhangolása, a bizalmi vagyonkezelés tartós befektetéseinek lehetővé tétele, valamint a csoportos személyszállítással kapcsolatos kedvezmények kiterjesztése – ezek várhatnak ránk a jövőben. Cikkünkben a frissen benyújtott őszi adócsomag személyi jövedelemadózást érintő javaslatait mutatjuk be.
A KATA jelentős szűkítésével előtérbe került az Személyi jövedelemadó törvény szerinti átalányadózás lehetősége az egyéni vállalkozók esetében, hiszen sok volt-katás ezt választotta menekülőútként. Mivel ennek adminisztrációja azonban eddig meglehetősen nehézkes volt, így a jogszabálytervezet néhány ponton egyszerűsíteni próbál.
Haviról negyedévesre módosítanák átalányadózók bevallási, szja adóelőleg és társadalombiztosítási járulék fizetési kötelezettségét.
Ráadásul az adót göngyölítve kellene megfizetni, amellyel az személyi jövedelemadó és a társadalombiztosítás / szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettségek jobban összehangolhatók lennének – figyelembe véve a Szja törvény szerinti adómentességet az éves minimálbér feléig, 2022-ben 1,2 millió forintig, valamint a minimum szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettséget (a minimálbér 112,5 százaléka). Így a jövedelem eloszlása kevésbé befolyásolná a fizetendő szociális hozzájárulási adó mértékét.
Az új göngyölítéses szabály alapján negyedévente kellene összeadni az aktuális negyedévben, illetve a megelőző negyedévben (negyedévekben) megszerzett személyi jövedelemadó-köteles jövedelmet és abból ki kell vonni a megelőző negyedévben (illetve negyedévekben) szociális hozzájárulási adóalapként figyelembe vett összeget, majd az ily módon meghatározott összeget el kell osztani annyi hónappal, amelyben az egyéni vállalkozó a tárgynegyedévben biztosított volt. A számításnál minden olyan hónapot figyelembe kell venni, amelyben a vállalkozó biztosítási jogviszonya legalább egy napig fennállt. A göngyölítéses módszerrel meghatározott szociális hozzájárulási adó alap a jövedelem havonkénti eloszlásától függetlenül ugyanakkora éves jövedelemnél ugyanakkora összegű szociális hozzájárulási adófizetést eredményez, és figyelembe veszi azt is, hogy az egyéni vállalkozó a tárgyév megelőző hónapjaiban negyedévente mekkora szociális hozzájárulási adóalap után fizette meg az adót.
Könnyítenék a belépés feltételeit is, ugyanis a tervek szerint, 2023-tól az átalányadózás a tárgyévet megelőző adóévben szerzett bevétel mértékétől függetlenül választható lenne, bár a tárgyévre vonatkozó bevételi értékhatárok továbbra is megmaradnának. Vagyis az egyéni vállalkozó akkor alkalmazhatná az átalányadózást, ha a tárgyévben a bevétele nem haladja meg az éves minimálbér tízszeresét (2022-ben 24 millió Ft), míg az adóév egészében kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet végző egyéni vállalkozó esetében az éves minimálbér ötvenszeresét (2022-ben 120 millió Ft).
Az átalányadózásból kiesők visszatérési feltételeit is rugalmassá tennék, 4 év helyett csupán 1 évet kellene várni az újra csatlakozáshoz. Így, ha az egyéni vállalkozó az átalányadózást megszünteti vagy az arra való jogosultsága megszűnik (például a bevételi értékhatár túllépése miatt), akkor a megszűnés (megszüntetés) évére és az azt követő 12 hónapra lenne blokkolva az átalányadózást ismételt választása. Kiterjesztenék továbbá az átalányadózás bevételi értékhatárának arányosítási szabályát azokra az egyéni vállalkozókra is, akik az átalányadózás választását közvetlenül megelőzően kisadózónak minősültek.
Az átalányadózók számára a helyi iparűzési adózás is egyszerűbbé válik. A tervek szerint egyszerűsített adóalap-megállapításra lesznek jogosultak és csak évente egyszer kell majd adóelőleget fizetniük.
Adóváltozások 2023 2. rész - társaságok adózása és számvitele