Minden vállalkozás előtt nyitva áll az a lehetőség, hogy könyveit devizában vezesse, de egyelőre csak nagyon kevesen – többnyire multinacionális cégek magyarországi leányvállalatai, fióktelepei – élnek ezzel.
Könyvvezetés devizában
A legjellemzőbb, hogy euróban vagy dollárban könyvelnek, de természetesen – bizonyos feltételek teljesülése esetén - más devizák is választhatók.
A könyvek devizában történő vezetése bárki számára érdekes lehet, ha a cég bevételeinek vagy a kiadásainak jelentős része nem forintban, hanem egy másik devizában keletkezik. Ugyanis a devizás könyveléssel részben kiküszöbölhető a forintra történő átszámításokból adódó árfolyamdifferenciák és az árfolyamingadozás eredményre gyakorolt, gyakran kiszámíthatatlan hatása.
Melyek az áttérés teendői:
- Döntést kell hozni az áttérésről, amelyet a következő 3 évben nem lehet majd megváltoztatni.
- Módosítani kell az alapítóokiratot, vagyis ügyvédre lesz szükség, és be kell adni a cégbíróságra is, amelynek költsége lesz.
- Át kell számítani a jegyzett tőkét.
- Az áttérés az üzleti év első napjával történik majd meg – azaz visszamenőlegesen nem lehetséges.
- A beszámolót át kell számítani, és könyvvizsgálatra is szükség lesz.
- Új számviteli politikát kell készíteni.
- Újonnan alapított vállalkozások esetében értelemszerűen nincsenek áttéréssel kapcsolatos döntések, ott már az alapításkor lehet így indítani.
Ugyanakkor fontos tudni, hogy devizában történő könyvelés esetén sem lehet teljes egészében kiküszöbölni az árfolyamdifferenciát. Hogy csak egy fontos tényezőt említsünk: a béreket és az ezekhez kapcsolódó köztartozásokat továbbra is forintban kell majd fizetni ezért ebből a tételből mindenképpen származik átváltási különbözet.
Adófizetés devizában
Egy 2022-ben bevezetett új szabály szerint – 2023. január 1-től lehet alkalmazni – adót is lehet devizában fizetni függetlenül a könyvvezetés devizanemétől. Méghozzá a társasági adót és helyi iparűzési adót lehet euróban vagy dollárban fizetni.
A társasági adó tekintetében a devizában történő adófizetésre az áttérést minden év december 1-ig kell egy nyilatkozat formájában bejelenteni, amely elmulasztása esetén egy teljes évet kell várni. A nyilatkozat egy adóévre vonatkozik, és vissza is lehet vonni. Az áttérés után az adó összegét továbbra is forintban kell kiszámolni, és át kell váltani a megfelelő árfolyammal a választott devizára, majd elutalni. A lehetőség kizárólag az utalással történő fizetés esetében lehetséges, és a banki terhelés napjának árfolyamán kerül rá az adófolyószámlára.
A helyi ipaűzési adónál nem szükséges előzetes bejelentés, és abban is különbözik a társasági adótól, hogy a beérkezéskori MNB árfolyamon számítják át, és teszik rá az adófolyószámlára.
A devizában történő adófizetés elsősorban azoknak éri meg, akik devizában is vezetik a könyveiket – bár elvileg független a könyvvezetés devizanemétől. Forintban történő könyvvezetés esetén csak akkor előnyös, ha sok a devizás bevétel, mert így nem kell átváltani, és a tranzakciós költség megtakarítható.
A munkabért és béradókat is lehet devizában fizetni?
Egy-két kivételtől eltekintve nem lehetséges a bérek és közterheik devizás fizetése. Ez alól kivételt jelentenek a vezető állású munkavállalók, a külföldi munkavégzés, a nem magyar állampolgárságú munkavállalók és a megbízási szerződés keretében végzett munka, ami persze valójában nem is munkaviszony, és mint ilyen nem esik a Munkatörvénykönyve hatálya alá.
A témában érdemes elolvasni korábbi cikkünket is, amely külföldi munkáltatónál Magyarországról munkát végzőkről szól.